Dziecko waży 19 kg, plecak - 4 kg. Musi sobie z tym radzić,...

  Dziecko waży 19 kg, plecak - 4 kg. Musi sobie z tym radzić, ciężki tornister to nie nowość

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach zważyli wszystko, co noszą w swoich tornistrach do szkoły
  1/3
  przejdź do galerii

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach zważyli wszystko, co noszą w swoich tornistrach do szkoły ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 procent masy ciała dziecka. Tymczasem maluchy na plecach noszą prawdziwe ciężary. Waga niektórych tornistrów sięga nawet siedmiu kilogramów. To zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy i mocno obciąża kręgosłup zwłaszcza najmłodszych uczniów. Trzech na czterech uczniów klas od I do III szkół podstawowych nosi przeciążony tornister. Dlatego właśnie powstał program "Lekki tornister", prowadzony przez Fundację Rosa.
  Celem projektu jest profilaktyka wad postawy wśród najmłodszych. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że ponad połowa uczniów w naszym kraju nosi zbyt ciężkie plecaki, a w przypadku uczniów klas I to aż 64 procent. Nawet jeśli w plecaku pozostaną tylko rzeczy niezbędne do nauki, to co trzecie dziecko nadal będzie nosić zbyt duży ciężar na plecach.

  Dzieci przynoszą na lekcje nie tylko podręczniki i zeszyty, ale również strój do zajęć wychowania fizycznego, artykuły plastyczne, zabawki, albumy, niepotrzebne książki, szklane butelki po napojach czy… zepsute kanapki - to główne wnioski płynące z badań przeprowadzonych w ramach trzeciej edycji programu "Lekki tornister".

  - Ponad 50 procent dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych dźwiga olbrzymie ciężary na swoich plecach, zarówno te, które chodzą do szkoły na wsi, jak i te w mieście - mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Fundacji Rosa. Dzięki fundacji do szkół podstawowych trafiają szafki, w których dzieci mogą zostawić książki, piórniki i wiele innych rzeczy, które do tej pory nosiły w swoich tornistrach.

  Z nowych szafek w Szkole Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach korzysta 73 uczniów z klas 0-III. Sfinansowała je Fundacja Rosa. - Przeciążone tornistry i plecaki powodują powstawanie wad postawy. Lepiej im zapobiegać wśród jak najmłodszych uczniów, niż później leczyć - dodaje Katarzyna Galewska.

  Do tej pory fundacja sprawdziła zawartość plecaków i toreb 645 uczniów ze szkół podstawowych w Mierzęcicach, Bobrownikach, Ciechanowie, Czerniejewie, Złotoryi.

  Zgodnie z prawem, szkoły podstawowe w Polsce mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak nie zawsze są w stanie się z tego wywiązać. Przeszkodą, szczególnie w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, są ograniczenia budżetowe. Tymczasem właśnie tam dzieci pokonują największe odległości i noszą zbyt duże ciężary częściej niż ich rówieśnicy w miastach.

  W ramach finału III edycji projektu "Lekki tornister" specjalne szafki otrzyma łącznie 566 dzieci z 5 szkół. Do tej pory Fundacja Rosa w całej Polsce sfinansowała szafki w 44 szkołach. Dzięki temu już 2700 dzieci codziennie nosi lżejsze plecaki. W Szkole Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach uczniowie korzystają już z szafek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tornister

   Soro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W Anglii dzieci chodzą do szkoły bez tornistrów, wszystkie przybory szkolne,książki,
   zeszyty są w szkole.Dzieci nie mają wad kręgosłupa od noszenia ciężkich tornistrów.
   Dlaczego nie można tego...rozwiń całość

   W Anglii dzieci chodzą do szkoły bez tornistrów, wszystkie przybory szkolne,książki,
   zeszyty są w szkole.Dzieci nie mają wad kręgosłupa od noszenia ciężkich tornistrów.
   Dlaczego nie można tego wprowadzić w Pplsce?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama