Od młyna do Spodka czyli wystawa "Koszutka - różne wizje...

  Od młyna do Spodka czyli wystawa "Koszutka - różne wizje nowoczesności"

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od młyna do Spodka czyli wystawa "Koszutka - różne wizje nowoczesności"
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Materiały wystawy

  Wystawa o historii Koszutki to podróż przez blisko cztery stulecia dziejów tej jednej z najstarszych dzielnic Katowic.
  To prawdziwa gratka dla miłośników historii w ogóle, dziejów Katowic zwłaszcza, a już katowickiej architektury w szczególności. Tematem wystawy "Koszutka - różne wizje nowoczesności" są bowiem dzieje tej jednej z głównych katowickich dzielnic, ze szczególnym naciskiem na przeobrażenia jej zabudowy. Właściwie wszystkie fazy kształtowania się dzisiejszej Koszutki widać gołym okiem aż do dziś - wystarczy tylko poczuć i zrozumieć znaczenie jej bardzo zróżnicowanej architektury. Pomóc nam mogą w tym niepublikowane do tej pory fotografie, mapy i plany, na których ujrzymy Koszutkę na przestrzeni blisko 400 lat, począwszy od XVII wieku, gdy stanowiła jeszcze przysiółek Bogucic, aż po drugą połowę wieku XX.


  - Wystawa „Koszutka – różne wizje nowoczesności” poświęcona jest historii i architekturze sygnalizowanej w tytule dzielnicy Katowic - mówi dr Mirosław Węcki. - Opisowi poszczególnych etapów dziejów tej części miasta towarzyszą liczne, w większości nie publikowane dotąd dokumenty, mapy, zdjęcia oraz szkice architektoniczne znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Katowic, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Urzędu Miasta Katowice oraz udostępnione przez osoby prywatne. Wśród nich znajdują się m.in. najstarsze, pochodzące z XVII wieku, zapiski o mieszkańcach Koszutki, będącej wówczas przysiółkiem Bogucic. Istotną częścią ekspozycji są liczne mapy i plany dające pogląd na wygląd i rozwój tej części Katowic w XIX i XX wieku.

  Archiwum Państwowe w Katowicach przechowuje mapę Andreasa Hindenberga z 1636 roku, na której najprawdopodobniej umiejscowiono m.in. młyn na Koszutce. A jak znawcy przeszłości Katowic z pewnością wiedzą - to właśnie od nazwiska młynarza Koczota wywodzi Koszutka swą nazwę. Reprodukcja odnośnego wycinka tej zabytkowej mapy również znalazła się na wystawie. Tak jak i innej mapy, księstwa opolsko-raciborskiego z 1736 r., na której również uwieczniono młyn nieopodal Kuźnicy Boguckiej. Będą i reprodukcje ksiąg chrztów parafii bogucickiej, ilustrujące ewolucję nazwy osady - Koczotki, Koszotki, Koszytki...

  A to dopiero początek ilustrowanej podróży przez wieki. Jej kolejnym przystankiem jest wiek XIX (zabudowa wiejska z tego okresu utrzymała się jeszcze w drugiej połowie wieku XX). Z kolei z lat międzywojennych widzimy m.in. plany kolonii willowej w północnej części dzielnicy, a także, jak wyglądała Koszutka w okresie rządów III Rzeszy. I do tego jeszcze, jak mogłaby wyglądać, gdyby naziści zdążyli zrealizować swoje projekty jej przebudowy (plany udostępniło Archiwum Urzędu Miasta Katowice). Później zaś nadchodzi pora na PRL i funkcjonalizm, który szybko ustąpił pola charakterystycznemu dla dzielnicy socrealizmowi. A wreszcie osobno, na co przecież zasługują, zostały potraktowane tak charakterystyczne punkty architektury Koszutki, jak kościół i klasztor Oblatów, "Iwoka" - "Opta", Główny Instytut Górnictwa, kino "Kosmos", Spodek...

  Na wernisażu wystawy, której organizatorami są Muzeum Historii Katowic, Archiwum Państwowe w Katowicach i Miejski Dom Kultury "Koszutka", było można wysłuchać wykładu dra Mirosława Węckiego na temat dziejów Koszutki. Dodatkową atrakcją, zarówno dla znawców, jak i dla amatorów uroków oraz tajemnic katowickiej architektury, był też spacer historyczny po Koszutce.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reprodukcje ksiag chrztow

   imc. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak do tego dojsc...

   Parafia bogucicka to nie tylko Koszutka ale i Dabrowka Mala i okolice.


   Zdjęcie autora komentarza
   @imc.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Racja. Tu o te nazwiska chodzi, które zdaniem historyków coś wspólnego z Koszutką mają.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama