Elżbieta Bieńkowska w Sosnowcu: 120-lecie IV LO im....

  Elżbieta Bieńkowska w Sosnowcu: 120-lecie IV LO im. Stanisława Staszica [WIDEO, ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jubileusz 120-lecia IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
  1/53
  przejdź do galerii

  Jubileusz 120-lecia IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu ©p.sobierajski

  Sobota była drugim dniem jubileuszowych obchodów 120-lecia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. To szkoła znana w całym regionie zagłębiowskim i nie tylko, której atutami zawsze były m.in. wysoki poziom nauczania i dobra atmosfera na szkolnych korytarzach. To skłoniło pewnie przed laty do spędzenia w murach tej placówki oświatowej kilku lat Elżbietę Bieńkowską i Jacka Majchrowskiego. Zobaczcie wideo i zdjęcia.
  Była wiceprezes Rady Ministrów, a obecnie komisarz Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Brukseli oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski (matura 1965) wyróżnieni zostali podczas uroczystej akademii Osar(d)ami Staszica, specjalnymi statuetkami.  - To wyjątkowe uczucie spotkać po ponad trzydziestu latach od matury dawnych kolegów i koleżanki. Szkoła ma swoje niepodważalne tradycje, ale wiedza to nie jedyna ważna rzecz, którą się tutaj zdobywa. Najważniejsze jest to kogo przez te trzy lata spotkacie na swojej drodze, jak wielu poznacie przyjaciół, którzy będą Wam towarzyszyć potem w dalszym życiu - mówi Elżbieta Bieńkowska. - Maturę to ja tak naprawdę zdałem przypadkiem, bo do dziś nie wiem, jak udało mi się zaliczyć matematykę - podkreślił Jacek Majchrowski.

  Staszicowskimi Oskar(d)ami wyróżnieni także zostali inni absolwenci, m.in.prof. Władysław Nasiłowski,
  specjalista anatomii patologicznej i medycyny sądowej, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Andrzej Dziuk, reżyser, scenograf, współzałożyciel i dyrektor Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Jakub Karnowski, prezes PKP S.A. oraz Mateusz Rykała, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu i ksiądz prof. Marek Starowieyski.

  Wśród absolwentów Staszica są także: Mieczysław Wolfke – wybitny fizyk, odkrywca ciekłego helu, Leonard Danielewicz i Tadeusz Heftman – konstruktorzy maszyny deszyfrującej Enigma, Janusz Ziółkowski – socjolog, były szef Kancelarii Prezydenta RP, Miłosław Jan Kołodziejczyk – biskup diecezji częstochowskiej, rektor Seminarium Duchownego w Częstochowie.

  Dziś popularny w całym regionie "Staszic" wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15, co sprawia, że można w murach tej szkoły spędzić aż sześć lat, począwszy od gimnazjum. A, że szkołą ma swoją niezmienną renomę, to też nic dziwnego, że uczą się dziś tutaj mieszkańcy nie tylko Sosnowca, ale także Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Mysłowic, Wojkowic, Jaworzna, Mysłowic, a także innych miejscowości.

  Podczas uroczystej akademii nie zabrakło również ślubowania klas pierwszych, a także wspomnień o jednym z najsłynniejszych absolwentów Staszica, a więc Janie Kiepurze. Potem był czas na wspólne spotkania w klasach i wspomnienia czasu spędzonego w murach sosnowieckiego liceum.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama