Schron w każdym domu?

  Schron w każdym domu?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Haliną Lorenc, specjalistką ds. klimatologii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozmawia Agata Pustułka
  Trąby powietrzne nie są zjawiskiem nietypowym dla polskiego klimatu. Czy możemy się spodziewać, że będą występować częściej i będą groźniejsze ?

  Trąby powietrzne w Polsce występowały i będą występować. Jednak ich intensywność i teren, który niszczą, są rzeczywiście coraz większe. Żeby trąba powstała musi zaistnieć pewien sprzyjający zespół warunków meteorologicznych porównywalnych do tych, jakie panują podczas powstawania tornad nad obszarem wielkich równin amerykańskich.
  W USA została wytyczona "aleja tornad", mieszkańcy tych terenów chronią się przed nimi w schronach. Istnieje oczywiście specjalny system ostrzegania. Choć chciałabym podkreślić, że nigdy nie uda się w stu procentach przewidzieć rzeczywistej siły tego zjawiska.

  Czy trąby powietrzne powstają tak samo jak tornada pustoszące Arkansas, czy stan Tennessee?

  Tornada i trąby powietrzne mają identyczną genezę, choć te występujące w Europie charakteryzują się węższym pasem zniszczeń.

  Jak rodzi się ten niszczycielski wir?

  By trąba czy tornado powstały, musi zaistnieć główny powód tj. zetknięcie się dwóch zróżnicowanych pod względem temperatury i wilgotności mas powietrza. W Polsce trąby zwykle występują w godzinach popołudniowych, gdy zetknie się ze sobą napływające od południa gorące, zwrotnikowe, wilgotne powietrze (podczas takiej pogody mówimy, że nie mamy czym oddychać), a od zachodu nasunie się front atmosferyczny z chłodniejszym powietrzem polarnomorskim. Jeśli różnica temperatury między tymi dwiema masami wyniesie co najmniej 12 stopni C, to wtedy mamy do czynienia z gwałtownymi burzami, wiatrami, nawałnicami. Są to tzw. fronty szkwałowe z trąbami powietrznymi. Trąby powstają przed chłodnym frontem w ustępującej gorącej masie powietrza. Trąba wyrasta w przedniej części chmury burzowej cumulonimbus. Dokładnego mechanizmu powstawania trąby powietrznej jednak nie znamy i prawdopodobnie nigdy do końca nie poznamy. Dlatego powinniśmy do takich zjawisk podchodzić z tym większą pokorą.

  Czy powtarzające się od dwóch lat trąby m.in. na obszarze ziemi częstochowskiej świadczą o tym, że właśnie na tym terenie powstała polska aleja tornad?

  To rzeczywiście rejon, gdzie najczęściej występują trąby. Mówimy o obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie występują też szczególne warunki lokalne. Tam zwykle następuje pierwsze uderzenie fali zimnego powietrza. W Instytucie Meteorologii powstaje specjalny dokument dotyczący tras przejść trąb przez obszar Polski. Jednak z obserwacji wynika, że w południowo - wschodniej i wschodniej części Polski mamy do czynienia z większą ilością trąb niż w części północno - zachodniej i zachodniej. Nie można tego nazwać aleją, ale obszarem wzmożonej częstości występowania trąb. Świadczą o tym m.in. prowadzone przeze mnie statystyki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama