Impulsy dla Kolei Śląskich. Już wkrótce nowe pociągi wyjadą...

  Impulsy dla Kolei Śląskich. Już wkrótce nowe pociągi wyjadą na tory, na razie czekają w Łazach

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe Impulsy już czekaja w Łazach
  1/69
  przejdź do galerii

  Nowe Impulsy już czekaja w Łazach ©Patryk Drabek

  Nowe pociągi stoją już w Łazach. Na początku listopada mają rozpocząć kursy z pasażerami. Składy będą jeździć z Katowic do Raciborza oraz Tychów. Dotrą do też Pszczyny i Chałupek.
  Koleje Śląskie dostały nowe pociągi. Trzy kupione w nowosądeckim Newagu "Impulsy" stoją już w Łazach. Trzy kolejne powinny dotrzeć do nas z początkiem przyszłego roku. Kursy z pasażerami nowe pociągi mają rozpocząć w pierwszych dniach listopada. Obecnie trwa jeszcze szkolenie personelu, który będzie obsługiwał te składy.

  Wyjadą na cztery linie


  Prezent Kolejom Śląskim sprawił samorząd województwa. To właśnie on, razem z samorządami województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkar- packiego, stworzył tzw. południową grupę zakupową.

  Grupa zamówiła w Newagu 19 nowych pociągów, a 6 z nich przypadło w udziale właśnie nam. Zgodnie z planem połowa zamówionych składów miała dotrzeć na Śląsk jeszcze w sierpniu, ale przeciągające się odbiory sprawiły, że ostatecznie pojawiły się u nas dopiero z początkiem października.

  Na jakich trasach kursować będą "Impulsy"? Jak informuje nas Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, w tej chwili brane są pod uwagę cztery linie.

  - Mamy na myśli trasy: Katowice-Racibórz, Katowice-Tychy Lodowisko, Racibórz-Pszczyna oraz Racibórz-Chałupki - wylicza Wawrzaszek.

  Trasa do Krakowa jest już dla kolei stracona?


  To wyraźna zmiana w stosunku do tego, co jeszcze kilka tygodni temu mówili przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Zapowiadali, że nowe składy będą obsługiwać połączenia międzyregionalne na trasach Częstochowa-Włoszczowa-Kielce; Katowice-Zawiercie-Włoszczowa-Kielce oraz Rybnik-Katowice- Kraków.

  W przypadku tej ostatniej relacji chyba faktycznie nie było się co "napinać", bo jakiekolwiek by pociągi nie puścić na tę trasę, to i tak pasażerowie nie będą przesadnie zachwyceni ofertą kolei. Powód jest oczywisty: czas przejazdu. Na pokonanie nieco ponad 70 km pociągi potrzebują obecnie co najmniej #2 godzin (busy pokonują ten dystans w 80 minut) i w najbliższym czasie to nie ulegnie zmianie. Trwająca od kilku lat modernizacja tej linii została zahamowana po serii spektakularnych upadłości zaangażowanych w ten projekt firm (plajtę ogłosiło m.in. przedsiębiorstwo projektujące odcinki Sosnowiec Jęzor-Trzebinia i Trzebinia- Krzeszowice). Dziś przedstawiciele PKP PLK nie pozostawiają wątpliwości: nie ma żądnych szans, aby dokończyć tę inwestycję do roku 2015.

  - Przejdziemy do następnej perspektywy unijnej (2014- 2020, przyp. red) - mówi Maciej Dutkiewicz z wydziału prasowego PKP PLK.
  Nowe składy w mniejszości

  Szóstka "Impulsów" to pierwsze nowe pociągi Kolei Śląskich od czasu pozyskania przez spółkę "Elfów". Nowe składy stanowią mniej niż połowę taboru marszałkowskiego przewoźnika. Przeważają dzierżawione od Przewozów Regionalnych stare pojazdy EN57 (ich produkcji zaprzestano z początkiem lat 90.) i w najbliższym czasie te proporcje raczej się nie zmienią.
  Spółka na dniach ma rozstrzygnąć przetarg na dzierżawę 28 składów i wszystko wskazuje na to, że ponownie będą to wysłużone "kible".

  Przedstawiciele KŚ zapowiadają jednak, że to stan tymczasowy i do roku 2020 w barwach przewoźnika jeździć będą już wyłącznie nowe pociągi. Wśród 30 nowych składów, jakie spodziewa się zdobyć przewoźnik, mają znaleźć się także "piętrusy", które docelowo miałyby obsługiwać linię Gliwice-Częstochowa.
  • Sześć nowych pociągów kosztowało 88 mln zł, z czego 50 mln zł stanowi unijna dotacja (reszta pochodzi z budżetu województwa, Funduszu Kolejowego i rezerwy celowej budżetu państwa).
  • "Impuls" ma ponad 58 m długości i składa się z trzech, w pełni niskopodłogowych członów. Przewiezie (na miejscach siedzących i stojących) ok. 260 pasażerów. Pociąg jest klimatyzowany, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz rowerów, #a także wyposażony w pełny monitoring wnętrza i nowoczesny system informacji pasażerskiej. W toaletach znajdują się nawet przewijaki dla matek z dziećmi.
  • Pociąg może osiągać prędkość 160 km na godzinę. To oczywiście teoria, w praktyce prędkość eksploatacyjna uzależniona będzie od stanu infrastruktury, a ta w naszym regionie wciąż pozostawia wiele do życzenia.


  Co sądzicie o nowych "Impulsach"? Dyskutujcie z autorem tekstu!

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zima 2014/2015 i zimne pociągi KOleji Ślaskich

   zmarzniety pasażer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   I co po ładnych kolorowych puszeczkach na kółeczkach skoro pociągi są nieogrzewane. Codzienne dojazdy do pracy to koszmar w mrozie. Pociąg jest nieogrzewany , na każdej stacji otwierają się drzwi...rozwiń całość

   I co po ładnych kolorowych puszeczkach na kółeczkach skoro pociągi są nieogrzewane. Codzienne dojazdy do pracy to koszmar w mrozie. Pociąg jest nieogrzewany , na każdej stacji otwierają się drzwi i zimne powietrze wpada do środka. To nie są pociągi na polski klimat tu sa potrzebne pociagi z przedziałami i ogrzewane. W takiej kolorowej puszcze to można sobie jechać dwie stacje a nie trase 60km z Częstochowy do Katowic.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna zima 2015/2016

   Pasażer z biletem 100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kolejna zima i pociagi dalej nieogrzewane. Ludzie siedzą w kurtkach i marzna . Obsługa pociagu wie ze ma niesprawny tabor a z premedytacja go uzytkuje z pełna swiadomoscia koleje śląski zagrazaja...rozwiń całość

   Kolejna zima i pociagi dalej nieogrzewane. Ludzie siedzą w kurtkach i marzna . Obsługa pociagu wie ze ma niesprawny tabor a z premedytacja go uzytkuje z pełna swiadomoscia koleje śląski zagrazaja zdrowiu i życiu pasażera. A marszałek ma to w poważaniu . Niech pospolstwo marznie i płaci.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   Zadowolona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Super! :) Podróż tym pociągiem to dla mnie sama przyjemność, a jezdzę do Katowic codziennie. ;D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klima

   monte (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   klimatyzacja ...heheh lodowate powietrze ktore jest wydmuchiwane, po dłuzszej jezdzie człowiek zamarza i choruje i to sie nazywa klima!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drapnijcie sie s tymi nowymi cugami!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Piernika - dejcie je gipko do ruchu, nim je w tych Lazach poroskrodajom. I juzajs bydom nici z nowych pociongow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   akx

   akx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Racibórz, Racibórz. Może w końcu puszczą coś lepszego do Wodzisławia Śląskiego? Prawie 100% połączeń obsługują jednostki EN57, jedynie w weekendy na jednej porannej parze zdarza się elf. Dzisiaj to...rozwiń całość

   Racibórz, Racibórz. Może w końcu puszczą coś lepszego do Wodzisławia Śląskiego? Prawie 100% połączeń obsługują jednostki EN57, jedynie w weekendy na jednej porannej parze zdarza się elf. Dzisiaj to nawet zaczęło się dymić w EN57 relacji Katowice - Wodzisław Śląski. Pasażerowie byli ewakuowani na przystanku Radlin Obszary.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trasy są nonsensem

   kronobis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Zakupione pojazdy nie powinny w żadnym razie obsługiwać linii do Tychów Lodowiska. To trasa typowo aglomeracyjna, a nowe pociągi mają zaledwie troje drzwi na jedną stronę na całej długości pojazdu....rozwiń całość

   Zakupione pojazdy nie powinny w żadnym razie obsługiwać linii do Tychów Lodowiska. To trasa typowo aglomeracyjna, a nowe pociągi mają zaledwie troje drzwi na jedną stronę na całej długości pojazdu. Wymiana pasażerów znacznie się wydłuży. Należy wymienić obiegi i do Tychów puszczać coś z dużą liczbą drzwi, a ten tabor przesunąć tam, gdzie wymiana pasażerów jest mniejsza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bazjel na pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   w internetowym rozkładzie jazdy pkp jest bazjel bo przy połączeniach nie wyświetla cen biletów tylko odległosci km natomiast w infopasazer pl mozna sprawdzic opóznienia pociągów całej polski lub...rozwiń całość

   w internetowym rozkładzie jazdy pkp jest bazjel bo przy połączeniach nie wyświetla cen biletów tylko odległosci km natomiast w infopasazer pl mozna sprawdzic opóznienia pociągów całej polski lub monitoring ruchu pociągów pkp a na stronie pociągi prognoza frekfencji można sprawdzic czy są wolne miejca w pociągach tlk i eic i ec a na stronie plan zestawienia skladów pociągów można sprawdzic jakie wagony prowadzi pociąg a odleglosci km w wyszukiwarce połączen pkpzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   informacja pks 322589465 lub 322589917 informacja połączenia miedzynarodowe autokary dni robocze od 9 do 17 oraz w soboty od 9 do 13 tel 32 4457090 informacja lotnicza 32 7283230 od 9 do 17 dni...rozwiń całość

   informacja pks 322589465 lub 322589917 informacja połączenia miedzynarodowe autokary dni robocze od 9 do 17 oraz w soboty od 9 do 13 tel 32 4457090 informacja lotnicza 32 7283230 od 9 do 17 dni robocze w soboty od 9 do 13 oraz informacja rozkład jazdy prom tel 913215545 lub 913212140 informacja mzk tychy 322193820 w 23 lub w 24 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajzel w pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kierownik dworcowa pkp katowice codziennie od 7 do 19 tel 327101379 skargi na pkp składac na adres urząd transportu kolejowego pkp ul chałubinskiego 4 ,,00928 warszawa tel 224604080 lub...rozwiń całość

   kierownik dworcowa pkp katowice codziennie od 7 do 19 tel 327101379 skargi na pkp składac na adres urząd transportu kolejowego pkp ul chałubinskiego 4 ,,00928 warszawa tel 224604080 lub 224604083lub 226301893 lub ministerstwo infrastuktury i rozwoju pkp ul chałubiskiego 6/4 ,00928 warszawa a skargi na pks polska izba gospodarcza transportu samochodowego i spedycji 02305 warszawa aleje jerozolimskie 144 tel 228236872 oraz e podróznik teroplan ul zdunów 9 30428 kraków tel 123994410 skargi na kzk gop katowice il barbary 21 a 40553 katowice tel 327438444 lub 327438441 infolinia kzk gop 327101371 lub 32 2296249 od 8 do 18 dni robocze soboty od 9 do 15 infolinia intercity 223919757 cała doba infolinia przewozy regionalne 703202020 cała doba infolinia koleje śląskie 324288888 cała doba zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bajzel w pkp

   czytelnik z cetrum katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ceny biletów można sprawdzic na stronie ceny biletów pkp w , pociągach tlk miejscowka jest wliczona w cenę biletu a w pociągach eic 13 zł ec 16 zł na stronach przewozy regionalne ,pl oraz pkp...rozwiń całość

   ceny biletów można sprawdzic na stronie ceny biletów pkp w , pociągach tlk miejscowka jest wliczona w cenę biletu a w pociągach eic 13 zł ec 16 zł na stronach przewozy regionalne ,pl oraz pkp intercity,pl oraz koleje śląskie jest duzo ofert i promocji cen biletów pkp plakatowe rozkłady jazdy pkp całej polski można sprawdzic na stronie rozkłady jazdy plk pkp sa połączenia pks można sprawdzic na e podróznik pl a połączenia autokarów miedzienarodowych i ceny biletów oraz informacje o stanie wolnych miejsc na stronie bileciarnia pl zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo