Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Śląskie: Pałac Młodzieży to niezwykłe miejsce na mapie Katowic i województwa śląskiego

Grzegorz Szklarski
W poniedziałek 27 października o 19.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży będzie można obejrzeć spektakl "Obietnice poranka" w wykonaniu Anny Seniuk i Grzegorza Małeckiego. Bilety: 76 i 89 zł
W poniedziałek 27 października o 19.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży będzie można obejrzeć spektakl "Obietnice poranka" w wykonaniu Anny Seniuk i Grzegorza Małeckiego. Bilety: 76 i 89 zł Tomasz Szklarski
Tego olbrzymiego budynku nie sposób nie zauważyć na ul. Mikołowskiej w Katowicach. Tworzymy szlak "Odkryj Śląskie". Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji do szlaku.

Znajdujący się w samym sercu Katowic Pałac Młodzieży to jeden z najważniejszych obiektów oświatowo-wychowawczych zarówno w samym mieście, jak i całym województwie, warto zatem trochę lepiej poznać jego historię.

W roku 1947 ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, generał Aleksander Zawadzki, występuje z inicjatywą utworzenia ośrodka edukacyjnego, który miałby pełnić ważną funkcję w procesie nauczania pozaszkolnego. Autorów projektu wyłoniono na drodze konkursu, którego zwycięzcami zostali dwaj wybitni architekci - Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz, twórcy takich obiektów jak Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Teatr Dramatyczny w Opolu czy nieistniejący już Poltegor Centre we Wrocławiu. Dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony władz miasta prace budowlane przebiegały niezwykle szybko, kamień węgielny został wmurowany w roku 1949, a już 3 grudnia 1951 miało miejsce uroczyste otwarcie Pałacu Młodzieży im. Bolesława Bieruta.

Zakres i rozmiar prac spowodował, że ów obiekt z miejsca stał się jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w Katowicach. Wynikało to w głównej mierze z faktu, iż autorom jego projektu udało się w sposób niezwykle umiejętny połączyć różne style architektoniczne, czerpiąc zarówno z późnego modernizmu, jak i socrealizmu.

Tak więc mieszanka takich elementów jak kubistyczne bryły, marmurowe oraz piaskowe płyty, malowidła ścienne oddające wizerunek śląskiego ludu pracy, spowodowała, że Pałac Młodzieży uzyskał niezwykle interesujący kształt i charakter.

Na przestrzeni lat czas odcisnął swe piętno także na Pałacu Młodzieży, stopniowo pozbawiając go uroku. Na szczęście na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13 kwietnia 2010 roku, został on wpisany do rejestru zabytków. Rok później podjęto decyzję o kompleksowym remoncie oraz termomodernizacji obiektu, prace zostały zakrojone na szeroką skalę i objęły także jego wnętrze, gdzie odnowiono wszystkie pracownie, instalacje oraz korytarze.

Po trwającym przeszło trzy lata remoncie Pałac Młodzieży, który od roku 1990 nosi imię prof. Aleksandra Kamińskiego, ponownie stał się ważnym punktem na architektonicznej mapie naszego województwa.

Obecnie w Pałacu Młodzieży funkcjonuje 16 pracowni, a każda z nich ma do zaoferowania szeroki wachlarz zajęć, od matematyki i fizyki począwszy, poprzez chemię i biologię, a na malarstwie i rysunku skończywszy. Równie szeroka gama zajęć czeka na miłośników sportu. Do ich dyspozycji pozostają pracownie gimnastyki, szermierki, judo, narciarstwa czy też pływalnia.

Pałac Młodzieży to także miejsce licznych wystaw i imprez kulturalnych, na które wszystkich Was serdecznie zapraszamy!

Szlak "Odkryj Śląskie!"
Nasza akcja trwa. Strona odkryjslaskie.org trochę się zmieniła w ostatnim czasie. Postanowiłem trochę uprościć system dodawania typów do naszej listy. Zebrałem też głosy czytelników i przygotowałem listę, gdzie można oddać głos na ikonę województwa śląskiego.

Propozycji, sugestii cały czas niewiele. Liczę, że po zmianach więcej osób odda swoje głosy. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w akcji.

Zachęcam do wskazywania wszystkich ciekawych obiektów, jakie wpadną Wam do głowy. Mogą to być ciekawe, zabytkowe osiedla, interesujące gmachy i budowle, obiekty sakralne czy przemysłowe - wszystko, co według Was, jest warte pokazania!
Szlak "Odkryj Śląskie!" to akcja skierowana głównie do mieszkańców województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że efektów naszego wspólnego przedsięwzięcia - jego skali i wyjątkowości - inne województwa będą mogły Śląskowi jedynie pozazdrościć!
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa. Wciąż czekam na Wasze propozycje do umieszczenia na szlaku.

Tomasz Szklarski
założyciel portalu odkryjslaskie.org


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!