Odkryj Śląskie: Pałac Młodzieży to niezwykłe miejsce na...

  Odkryj Śląskie: Pałac Młodzieży to niezwykłe miejsce na mapie Katowic i województwa śląskiego

  Grzegorz Szklarski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek 27 października o 19.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży będzie można obejrzeć spektakl "Obietnice poranka" w wykonaniu
  1/3
  przejdź do galerii

  W poniedziałek 27 października o 19.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży będzie można obejrzeć spektakl "Obietnice poranka" w wykonaniu Anny Seniuk i Grzegorza Małeckiego. Bilety: 76 i 89 zł ©Tomasz Szklarski

  Tego olbrzymiego budynku nie sposób nie zauważyć na ul. Mikołowskiej w Katowicach. Tworzymy szlak "Odkryj Śląskie". Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji do szlaku.
  Znajdujący się w samym sercu Katowic Pałac Młodzieży to jeden z najważniejszych obiektów oświatowo-wychowawczych zarówno w samym mieście, jak i całym województwie, warto zatem trochę lepiej poznać jego historię.

  W roku 1947 ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski, generał Aleksander Zawadzki, występuje z inicjatywą utworzenia ośrodka edukacyjnego, który miałby pełnić ważną funkcję w procesie nauczania pozaszkolnego.
  Autorów projektu wyłoniono na drodze konkursu, którego zwycięzcami zostali dwaj wybitni architekci - Zygmunt Majerski i Julian Duchowicz, twórcy takich obiektów jak Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Teatr Dramatyczny w Opolu czy nieistniejący już Poltegor Centre we Wrocławiu. Dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony władz miasta prace budowlane przebiegały niezwykle szybko, kamień węgielny został wmurowany w roku 1949, a już 3 grudnia 1951 miało miejsce uroczyste otwarcie Pałacu Młodzieży im. Bolesława Bieruta.

  Zakres i rozmiar prac spowodował, że ów obiekt z miejsca stał się jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc w Katowicach. Wynikało to w głównej mierze z faktu, iż autorom jego projektu udało się w sposób niezwykle umiejętny połączyć różne style architektoniczne, czerpiąc zarówno z późnego modernizmu, jak i socrealizmu.

  Tak więc mieszanka takich elementów jak kubistyczne bryły, marmurowe oraz piaskowe płyty, malowidła ścienne oddające wizerunek śląskiego ludu pracy, spowodowała, że Pałac Młodzieży uzyskał niezwykle interesujący kształt i charakter.

  Na przestrzeni lat czas odcisnął swe piętno także na Pałacu Młodzieży, stopniowo pozbawiając go uroku. Na szczęście na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13 kwietnia 2010 roku, został on wpisany do rejestru zabytków. Rok później podjęto decyzję o kompleksowym remoncie oraz termomodernizacji obiektu, prace zostały zakrojone na szeroką skalę i objęły także jego wnętrze, gdzie odnowiono wszystkie pracownie, instalacje oraz korytarze.

  Po trwającym przeszło trzy lata remoncie Pałac Młodzieży, który od roku 1990 nosi imię prof. Aleksandra Kamińskiego, ponownie stał się ważnym punktem na architektonicznej mapie naszego województwa.

  Obecnie w Pałacu Młodzieży funkcjonuje 16 pracowni, a każda z nich ma do zaoferowania szeroki wachlarz zajęć, od matematyki i fizyki począwszy, poprzez chemię i biologię, a na malarstwie i rysunku skończywszy. Równie szeroka gama zajęć czeka na miłośników sportu. Do ich dyspozycji pozostają pracownie gimnastyki, szermierki, judo, narciarstwa czy też pływalnia.

  Pałac Młodzieży to także miejsce licznych wystaw i imprez kulturalnych, na które wszystkich Was serdecznie zapraszamy!

  Szlak "Odkryj Śląskie!"
  Nasza akcja trwa. Strona odkryjslaskie.org trochę się zmieniła w ostatnim czasie. Postanowiłem trochę uprościć system dodawania typów do naszej listy. Zebrałem też głosy czytelników i przygotowałem listę, gdzie można oddać głos na ikonę województwa śląskiego.

  Propozycji, sugestii cały czas niewiele. Liczę, że po zmianach więcej osób odda swoje głosy. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w akcji.

  Zachęcam do wskazywania wszystkich ciekawych obiektów, jakie wpadną Wam do głowy. Mogą to być ciekawe, zabytkowe osiedla, interesujące gmachy i budowle, obiekty sakralne czy przemysłowe - wszystko, co według Was, jest warte pokazania!
  Szlak "Odkryj Śląskie!" to akcja skierowana głównie do mieszkańców województwa śląskiego. Jesteśmy przekonani, że efektów naszego wspólnego przedsięwzięcia - jego skali i wyjątkowości - inne województwa będą mogły Śląskowi jedynie pozazdrościć!
  Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa. Wciąż czekam na Wasze propozycje do umieszczenia na szlaku.

  Tomasz Szklarski
  założyciel portalu odkryjslaskie.org  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popatrz pan....

   kazio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Popatrz pan, ci źli komuniści, w cięzkich powojennych latach, wybudowali coś czego dziś już nikt nie zrobi! Tu nie tylko chodzi o sam gmach ale przede wszystkim o istniejące tam pracownie, które...rozwiń całość

   Popatrz pan, ci źli komuniści, w cięzkich powojennych latach, wybudowali coś czego dziś już nikt nie zrobi! Tu nie tylko chodzi o sam gmach ale przede wszystkim o istniejące tam pracownie, które oferowały dzieciom i młodzieży niezwykle mądre zajęcia, zarówno naukowe jak i sportowe i kulturalne. Dziś podobno nas nie stać na to by w "Pałacu...." działo się choćby 50% tego co było w latach pięćdziesiątych!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki Palac Modziezy - koncept, przidol by sie dzisiejszym niydouczonym szkolorzom.

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Kaziutek widza je mody, i bes tosz niydouczony.
   Ideja Palacu Mlodziezy wychodziola z doswiadczyn ukochanego brata znad rieki Moskwy.
   Do tego w tych czasach (a tak po prowdzie, to do dziej),...rozwiń całość

   Kaziutek widza je mody, i bes tosz niydouczony.
   Ideja Palacu Mlodziezy wychodziola z doswiadczyn ukochanego brata znad rieki Moskwy.
   Do tego w tych czasach (a tak po prowdzie, to do dziej), Poloki traktowali Gorny Slonck i nos Slonzokow, jako kolonia ze tubylcymi, kerych cza uczyc ich kultury. Bes tosz indoktrynacjo we szkolach - a i po szkole. Bo w koncu i Kosciol niy zasyopowou gruszek w hasiu, bo ......rzond dusz nad dzikusami ze kolonii Slonck, bou dlo nich tak samo wazny, jak dlo rozmajitych Zawadzkich.
   Choc po prowdzie, som Palac Mlodziezy prziciongol bajtli i dziouszki. Bo kaj szlo sie szportwo wyszumiec tak jak w Palacu. Jo pora lot chodziou "do palacu" na szermierka, potym na modelarnia - o czytelni, kaj szuo sie - przinajmni pooglondac - francuske i angielske komisksy jak chocby "Roudoudou" abo "Riquiqui" niy wspomna.
   No a potym - karnet na "Kaczka", kaj lecialy filmy, kerych na darymno ejs szukol we Swiatowidzie abo Mlody Gwardii.
   Ja, ja - Palac Mlodziezy - to dlo mie koncek przijymnych wspomniyn.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Chroboka

   Kaziu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Nie będziemy się licytowali i dlatego dziękuję, że zaliczyłeś mnie do młodych (mam 71 lat)! W swej wypowiedzi jesteś niekonsekwentny - raz dopatrujesz się w Pałacu Młodzieży obiektu, który wg...rozwiń całość

   Nie będziemy się licytowali i dlatego dziękuję, że zaliczyłeś mnie do młodych (mam 71 lat)! W swej wypowiedzi jesteś niekonsekwentny - raz dopatrujesz się w Pałacu Młodzieży obiektu, który wg ciebie miał indoktrynować Ślązaków a w innym miejscu przyznajesz, że tam bywałeś i mile wspominasz te czasy. To, że ten obiekt powstał na wzór, jak to nazywasz "znad rieki Moskwy", to nie znaczy, że nie służył dobrze dzieciom i młodzieży, także (a może nawet przede wszystkim) śląskiej!. Też tam chodziłem i b. wysoko sobie to cenię i nie przeszkadza mi, że wzór był ze wschodu - był to bowiem bdb wzór. To twoje prymitywne manifestowanie śląskości jest smutne. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   młodzieżowy śląski Kazik.

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ty jaką prymitywną manifestujesz nację?, pałac służył przede wszystkim młodzieży przyjezdnej ,a potem dopiero bardzo biednej Śląskiej,( trzeba było płacić.) Ja też miałem okazję uczęszczać przez...rozwiń całość

   Ty jaką prymitywną manifestujesz nację?, pałac służył przede wszystkim młodzieży przyjezdnej ,a potem dopiero bardzo biednej Śląskiej,( trzeba było płacić.) Ja też miałem okazję uczęszczać przez parę lat do Sekcji Kulturalnej ,bo grałem 1-sze skrzypce w orkiestrze Symfonicznej, w którym to zespole zaliczyłem kilkanaście występów w różnych częściach Kraju.Miałem z tego powodu dużą frajdę doskonalenia gry zespołowej w Orkiestrze która mi się potem przydała w prowadzeniu zespołu Młodzieżowego Rozrywkowego ,oraz zdobywanie Nagród na wszelakich przeglądach Muzycznych.Całą karierę Muzyczną zawdzięczam tym młodzieńczym doskonaleniom w Pałacu Młodzieży w Rodzimych Katowicach . zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama