Można pomóc chorym na dziecięce porażenie mózgowe

  Można pomóc chorym na dziecięce porażenie mózgowe

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Można pomóc wielu chorym na mózgowe porażenie dziecięce. Pacjentom pomaga wszczepienie pompy baklofenowej
  Prawidłowy poród umożliwia zdrowy start w życie

  Prawidłowy poród umożliwia zdrowy start w życie ©Maciej Gapiński

  Mózgowe porażenie dziecięce to zaburzenia centralnego układu nerwowego. To efekt niepostępującego uszkodzenia mózgu. Wśród głównych objawów MPD należy wymienić różnego stopnia zaburzenia ruchu i postawy.

  Dziecięce porażenie mózgowe może być spowodowane urazem mózgu powstałym przed, po lub w trakcie porodu. Ponad połowa chorych z mózgowym porażeniem dziecięcym należy do grupy o najwyższym stopniu upośledzenia funkcjonalnego. Objawy towarzyszące porażeniu mózgowemu to: spastyczność mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej, zaburzenia kontroli ruchu, ruchy mimowolne. Objawom tym często towarzyszy padaczka, zaburzenia słuchu, mowy, widzenia, czasem także upośledzenie umysłowe.
  Ponad połowie pacjentów z porażeniem mózgowym towarzyszy spastyczność, czyli nadmierna reakcja mięśnia na rozciąganie, powodująca wzrost napięcia mięśni. Spastyczność przybiera u każdego inną postać i nasilenie. Często wpływa na funkcjonowanie osoby z MPD, uniemożliwiając jej wykonywanie podstawowych czynności takich jak: chodzenie, jedzenie czy ubieranie, które nawet z pomocą opiekuna są bardzo trudne do wykonania.

  Spastyczność zapoczątkowuje zdarzenia, które poprzez ograniczenie prawidłowej funkcji mięśni i wzrost ich napięcia prowadzi do powstawania przykurczów mięśniowo-ścięgnistych, deformacji kości i sztywności lub niestabilności stawów.

  W zależności od rodzaju i nasilenia spastyczności pacjent powinien mieć dobraną odpowiednią terapię. W leczeniu spastyczności rzadko i krótkotrwale stosowane są leki doustne obniżające napięcie mięśniowe. Podstawowe leczenie we wczesnym okresie to iniekcje toksyny botulinowej. Bardzo ważna jest rehabilitacja chorego. W późnym okresie, gdy wystąpią przykurcze, przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne (wydłużenia mięśni i przeszczepy ścięgien, a także zabiegi korekcyjne kości).

  Ulgę choremu mogą przynieść mniej inwazyjne, a przede wszystkim odwracalne, metody leczenia. Od 2012 r. polscy chorzy cierpiący na ciężką spastyczność, u których doustne stosowanie toksyny botulinowej nie przynosi ulgi ze względu na zbyt wiele mięśni zajętych spastycznością, mają możliwość wszczepienia pompy baklofenowej. To jedna z najnowocześniejszych metod leczenia spastyczności u dzieci z ciężkimi postaciami MPD.

  Terapia polega na podawaniu płynnego baklofenu w sposób ciągły bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Dzięki zastosowaniu tej metody lekarze są w stanie znacznie obniżyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, czy występowanie ruchów mimowolnych, ale przede wszystkim poprawić jakość życia.

  Gdzie rodzice mogą szukać pomocy?

  • Pierwsza pompa została wszczepiona polskiemu pacjentowi w maju 2002 roku.
  • Od tamtego czasu wszczepiono 90 pomp, z czego dzieciom z porażeniem mózgowym - 60.
  • Pompy implantuje 7 ośrodków w Polsce, a wśród nich 2 szpitale dziecięce. W województwie śląskim to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, al. Jana Pawła II 7.
  • Zastosowanie pompy pozawala na zredukowanie nawet do 100 razy dawki leku w stosunku do preparatów podawanych doustnie.
  • Na MPD cierpi w Polsce około 20-25 tysięcy dzieci.
  • Jest to ponad połowa całej liczby dzieci niepełnosprawnych ruchowo, którą w naszym kraju szacuje się na około 40-50 tysięcy.
  • Brak centralnego rejestru chorych uniemożliwia dokładne oszacowanie liczby chorych.

  (oprac. AGA Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym)


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama