Twaróg: Refleksja nad powstaniami śląskimi? Oby

    Twaróg: Refleksja nad powstaniami śląskimi? Oby

    Marek Twaróg

    Dziennik Zachodni

    Dziennik Zachodni

    Twaróg: Refleksja nad powstaniami śląskimi? Oby
    1/2
    przejdź do galerii
    Muzeum Powstań Śląskich. Muszę iść. Czy zadziwi mnie tak, jak Muzeum Powstania Warszawskiego? Krzepiące pierwsze informacje mówią, że ekspozycja to ciekawa, na miarę XXI wieku, czyli już choćby z uwagi na upływ czasu (MPW otwarto przecież już 10 lat temu) dorównujące placówce ze stolicy.
    Warszawiacy są dumni z muzeum, bo też pielęgnują piękny mit powstańczy, ich miasto zyskało fundament pod budowę współczesności, a bohaterowie - wydarzenie, z którego (w sensie symbolicznym) mogli wyrosnąć. I bardzo dobrze. Czy świętochłowickie muzeum może odegrać tak ważną rolę jak warszawskie?

    Pewnie z wielu powodów będzie trudno. Siła legendy jest mniejsza, Świętochłowice to nie Warszawa, historia Śląska nie waży w Polsce tyle, ile opowieść o bohaterskiej stolicy. Może jednak to muzeum być dla całego kraju impulsem do refleksji nad powstaniami. Tylko tyle i aż tyle sobie po nim obiecuję.

    Twitter: @marektwarog


    *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła

    *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
    *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
    *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

    Czytaj także

      Komentarze (204)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Kretynizm do szescianu

      hnu (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      Ile to jeszcze razy warszawka bedzie zaklinac rzeczywistosc na Slasku, zamiast kolejnego niepowstanczego muzeum potrzebujemy na Slasku chocby namiastki Lavilette, trza odwolac burmistrziw i...rozwiń całość

      Ile to jeszcze razy warszawka bedzie zaklinac rzeczywistosc na Slasku, zamiast kolejnego niepowstanczego muzeum potrzebujemy na Slasku chocby namiastki Lavilette, trza odwolac burmistrziw i prezydentow sa wybory jest szansa.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Siła legędy jest mniejsza? Jakiej legędy?

      gość (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 16

      Muzeum krzewi ciemnotę zamiast oświatę. Oto warszawski podarunek dla Śląska.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      To jest mjuzjejum polskiego KOLTUNA

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6

      i polskich mamrotow! Zamiast przeznaczyc te pieniadze na projek edukacyjny taki jak Centrum KOPERNIK to otworzono nierentownego,nikomu nie potrzebnego propagandowego GNIOTA!


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      A jednak muzeum działa

      Uoberkormelowitchzecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

      Ciebie stworzyli Ruscy jakieś sześdziesiąt-parę lat temu. Zgłoś się do muzeum byłego DeDeRona - jako eksponat.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Uoberkormelowitchzecajtung

      a jednak żyjesz (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      jak przestaniesz oddychać kiedy w wieku który stwórca przeznaczył
      to skończy się Uoberkormelowitchzecajtung, i co wtedy
      kiedy pannie ludzkość. Wtedy ktoś odczyta twoje myśli
      i powie to nie on...rozwiń całość

      jak przestaniesz oddychać kiedy w wieku który stwórca przeznaczył
      to skończy się Uoberkormelowitchzecajtung, i co wtedy
      kiedy pannie ludzkość. Wtedy ktoś odczyta twoje myśli
      i powie to nie on miał racje, to tak jak dzisiaj z zakazem
      czy stawianiem POMNIKÓW one stoją do czasu kiedy świadomość
      tych na dole przestanie siebie nazywać Uoberkormelowitchzecajtung .zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Rzadki gość w muzeum

      Uoberkormelowitchzecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4

      Widzisz ciemność?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ty krzewisz "legĘdy" ciemnoty

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      nie Muzeum.

      hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość)

      rozwiń swoje intelektualne (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      nauczanie i oświeć innych w więcej niżeli 3 słowach ???


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Mądremu wystarcza 3 słowa

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5

      a głupiemu to i referatu mało, yntelektualysto.

      hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 23:26:23

      czy napisałem "yntelektualysto" (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      kończę słowami raczej sloganem

      hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ja tak wymawiam to słowo.tak się wymawia je po warsiasku.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

      był to jedynie zapis fonetyczny.ŚLĄZACY też wymawiają wiele słów inaczej, niż w polskiej wymowie polskiego standardowego i literackiego jest przyjęte.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 23:53:16

      cytując ciebie ".ŚLĄZACY też wymawiają wiele słów inaczej, niż w polskiej" (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

      Więc sobie sam odpowiedziałeś na różnice pomiędzy slangiem Polskim
      a Śląskim językiem.

      Więc nie rozumiem takiego zacietrzewienia w sejmie Polskim o uznanie
      etniczności Śląskiej czy to na...rozwiń całość

      Więc sobie sam odpowiedziałeś na różnice pomiędzy slangiem Polskim
      a Śląskim językiem.

      Więc nie rozumiem takiego zacietrzewienia w sejmie Polskim o uznanie
      etniczności Śląskiej czy to na przekór czy margines PRL stanowi
      taką różnicę .

      zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      jestes jak dziecko, gwara śląska i gwara warszawska

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

      to tylko i aż GWARY.

      I do obu należy odnosić się z szacunkiem, do śląskiej z o tyle większym, że bardziej zbliżona jest ona do pierwotnej wymowy staropolskiej , a warszawska charakteryzuje się...rozwiń całość

      to tylko i aż GWARY.

      I do obu należy odnosić się z szacunkiem, do śląskiej z o tyle większym, że bardziej zbliżona jest ona do pierwotnej wymowy staropolskiej , a warszawska charakteryzuje się mocnym zabarwieniem ... nord Y ckim.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 23.10.14, 00:53:49

      twoja nazwana GWARA (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4

      to nasz język ..............................


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      a nie ...GODKA?

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      podejrzane


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 23.10.14, 09:35:48

      GODKA (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      to w języku Ślązaków właśnie język, mentalność twoja się zachowuje jak wytresowany piesek skaczący raz przez jedno kółko a potem parez dwa, i tu widownia w CYRKU bije brawo!

      A ty należysz do tej...rozwiń całość

      to w języku Ślązaków właśnie język, mentalność twoja się zachowuje jak wytresowany piesek skaczący raz przez jedno kółko a potem parez dwa, i tu widownia w CYRKU bije brawo!

      A ty należysz do tej widowni, myślisz że myślisz
      ale to myślenie to myślenie pieska który raz ma skoczyć
      przez jedno kółko a potem na rozkaz przez drugie.

      Wy nie jesteście obrońcami rzeczywistości, a raczej
      fanatykami na smyczy rzeczywistości? zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie Marku ! mam pytanko! Dlaczego nie ma artow pana T.Borowka???

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

      wiem ze nie na temat ale prosze o odpowiedz??? Pozdrawiam


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ja odpowiem:

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

      ponieważ zlekceważył naukowe artykuły o genetyce etnicznej m. in. z PNAS oraz NATURE.
      Dziennikarz negujący publikacje naukowe z powodów czysto osobistych(zaprzeczyły owe artykuły "odwiecznej...rozwiń całość

      ponieważ zlekceważył naukowe artykuły o genetyce etnicznej m. in. z PNAS oraz NATURE.
      Dziennikarz negujący publikacje naukowe z powodów czysto osobistych(zaprzeczyły owe artykuły "odwiecznej germańskości" ziem na wschód od ŁABY , czego herr Borowka zdzierżyć nie potrafił), nie powinien być dziennikarzem...albo się przynajmniej urlopować i zmądrzeć.

      hehe zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość)

      TOŚ TY NOWY Izak Newton genetyki (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      tylko pytanie czy ten Newton to nie kopista wcześniejszych informacji.

      Persowie wiedzieli o tym na tysiąc lat przed Newtonem,

      więc gdzie leży prawda ????


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Persowie ... to jedni z potomków pierwszych indoeuropejczyków.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      a należałoby dodać...,że ta nazwa powinna mieć "euro-" na początku , a "-indo" na końcu.

      Mutacja Z-93 to mutacja powstała na pograniczu euro-azjatyckim...ale z mutacji Europejskiej M-417 czyli z...rozwiń całość

      a należałoby dodać...,że ta nazwa powinna mieć "euro-" na początku , a "-indo" na końcu.

      Mutacja Z-93 to mutacja powstała na pograniczu euro-azjatyckim...ale z mutacji Europejskiej M-417 czyli z Europejskiej R1a1a1.

      przynajmniej na razie Hindusi nie przedstawili dowodów zaprzeczających temu.

      Ale rdzeń Persów to też R1a.

      obawiam się tylko , że genetyki i sytuacji w Europie centralnej nie byli "do końca" świadomi, a tym bardziej tej mutacji M-417

      hehezwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 23:50:53

      Okiełznaj dzisiaj a jutro pozostaw potomnym (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      Persowie to prekursorzy nauki przed nastaniem diabelstwa
      z jakim dzisiaj ludzie się muszą zmierzyć.

      Ty raczej pozostaw tamte czasy bez zrozumienia
      nie jesteś okiełznać, czuba mieć w sobie to...rozwiń całość

      Persowie to prekursorzy nauki przed nastaniem diabelstwa
      z jakim dzisiaj ludzie się muszą zmierzyć.

      Ty raczej pozostaw tamte czasy bez zrozumienia
      nie jesteś okiełznać, czuba mieć w sobie to coś
      aby zrozumieć to coś ...

      dwa lata temu napisałem że Polska od tysięcy lat to twór przechodni
      zarządzany przez siły wyższe ale nie naprawdę mistyczne.

      Cóż czas dobiega końca, a Jackowski nie odpowie bo nie może ...?zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      "tempus fugit"

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      ale też

      "nie ma przyszłości bez przeszłości".


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 23.10.14, 00:18:11

      "nie ma przyszłości bez przeszłości". (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      a to nie oceniona waga lecz bardzo pomijana przez

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Tobie kropka jest potrzebny lekarz ale nie koniecznie genetyk!

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

      Tobie nie jest potrzbny dobry polski lekarz ,on ci nie pomoze ale Niemiecki taki bardzo dobry moze dal by rade hehe Co ma odwiecznosc ziem wspolnego z nasza Niemiecka wysoka kultura kazda o czym...rozwiń całość

      Tobie nie jest potrzbny dobry polski lekarz ,on ci nie pomoze ale Niemiecki taki bardzo dobry moze dal by rade hehe Co ma odwiecznosc ziem wspolnego z nasza Niemiecka wysoka kultura kazda o czym swiadczy ilosc np.NOBLISTOW??? widzisz kropok ten przyklad jest dowodem ze inteligencja nie rosnie w polu ,bo gdyby rosla to polacy byli by geniuszami hehe A NIE Są hehe Ino nie wiem czy na ten temat bylo cos w Nature hehezwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      skoro ilość noblistów zwiększa ryzyko MORDOWANIA DZIECI

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

      to lepij jest mieć w narodzie jak najmniej noblistów.

      Chyba ,że ktoś jest dumny z tego ,że naród noblistów MORDUJE MILIONY DZIECI.
      Ale to już kwalifikuje się do likwidacji.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 10:07:37

      mówiąc o świecie Noblistów (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      stąpasz po cienkim lodzie, al co ja tobie będę perswadował
      sam wiesz ilu było a ilu nie ???


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      skoro niemcy mają najwięcej noblistów

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      i niemcy wymordowali najwięcej DZIECI I KOBIET w HISTORII tej planety,

      to trudno nie doszukać się koleracji.

      "Taki kulturalny naród , a zdolny był do takich zbrodni..., jak to się stało???"...rozwiń całość

      i niemcy wymordowali najwięcej DZIECI I KOBIET w HISTORII tej planety,

      to trudno nie doszukać się koleracji.

      "Taki kulturalny naród , a zdolny był do takich zbrodni..., jak to się stało???"

      WIELU DO DZIŚ NIE CHCE W TO UWIERZYĆ , zaliczasz się do nich(?).

      zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 23:35:13

      kto dla ciebie s ą ci co wymordowali (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      odpowiedz w paru zdaniach, czy to są ci co skończyli w wieku starczym
      poza Niemcami czy ci co ty ich nazywasz Niemcami

      to wielka różnica lecz dla was to nie jest różnica aby mamo...była!


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Kolektive Schuld

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

      des deutschen volkes ist UNSTREITIG punkt


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 23.10.14, 00:27:39

      nadmierne des D ... to tworzy niezrozumienie ? (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      Ślązacy zawsze byli Ślązakami i nigdy siebie inaczej nie nazywali


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      nawet by nie musieli, wiedzieli ,że są Polakami

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      nawet Gajda to wiedział.
      dlatego odrębnej od polskiej śląskości , nigdy nie popierała znacząca ich część.

      a wśród Polaków z innych części Polski...czy Prus....też nie brakowało takich ,którzy nie...rozwiń całość

      nawet Gajda to wiedział.
      dlatego odrębnej od polskiej śląskości , nigdy nie popierała znacząca ich część.

      a wśród Polaków z innych części Polski...czy Prus....też nie brakowało takich ,którzy nie tylko nie ,że są Polakami, ale wręcz temu zaprzeczali.

      vide MAZURZY.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 23:35:13

      mówiąc o świecie Noblistów (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      stąpasz po cienkim lodzie, al co ja tobie będę perswadował
      sam wiesz ilu było a ilu nie ???

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      No widzisz do czego doprowadzila polityka zagraniczna IIRP???

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

      przez ta polityke zginely miliony kobiet ,starcow i dzieci!!!!


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      tak mówią i mówili tylko naziści i komuniści.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

      jesteś taki sam jak oni, ale po folksdojczu niczego innego spodziewać się nie wolno.

      hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Usmialem sie hehehe

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      normalnie usmialem hehehe Powiedz mi dlaczego polacy twierdza ze Gdansk i autostrada byla pretekstem a caly cywilizowany swiat ze PRZYCZYNą hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      może "Świat" nie zapomniał o ..."mein kampf"????

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      albo zignorował????


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      O " Mein kampf" polacy dowiedzieli sie przed czy

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      po 1939R????


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      wiesz dobrze kiedy...

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      tylko dopiero po takiej zbrodni, myślący człowiek jest w stanie uwierzyć ,że ktokolwiek na ŚWIECIE byłby ją zdolny popełnić.

      wcześniej nikt takiej zbrodni nie popełnił.

      nawet niemcy.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość)

      tak mówią i mówili tylko naziści i komuniści. (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      a kim ty jesteś???????????????????????

      Nowym odrostem obydwu czyli ?????????????????


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      kogoś kto uważa ,że (neo-)nazistów i komuchów należałoby likwidować

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      nazywasz "nowym odrostem"?

      hehe

      nazistoskie i komunistyczne bydło musiało ci wejść w d***, albo ty im.

      hehe

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Powstania śląskie w których

      Historyk (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

      rodowici Ślązacy byli mniejszością a większość stanowili tymczasowi pracownicy polscy z terenu Górnego śląska i ochotnicy z całej Polski ( szczególnie w III powstaniu)


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Historyk

      no i tu masz przykład !!! (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1

      jakie treści są pokazywane w TVP i kto zarządza szkolnictwem w PL ( napisałem PL aby nie pominąć
      okresu wstępnego czyli II RP a po nim nastąpił wspaniały okres PRL, teraz możemy się upajać
      3...rozwiń całość

      jakie treści są pokazywane w TVP i kto zarządza szkolnictwem w PL ( napisałem PL aby nie pominąć
      okresu wstępnego czyli II RP a po nim nastąpił wspaniały okres PRL, teraz możemy się upajać
      3 okresem III RP )

      Odpowiem krótko żadna niewiasta w wieku produkcyjnym nie zniosła by tylu OKRESÓW

      co musiał znosić Śląsk ???zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      hehehe , histeryku...masz tu listę Powstańców

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

      to się doucz, a nie będziesz głupkiem opowiadającym głupoty,hehe

      http://phps.muzeumslaskie.pl/powstancy.htm


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @. (gość)

      Jasiu z Pcimia Dolnego (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8

      Tak masz rację istnieje taka lista .
      Tylko trzeba podać kiedy została utworzona.

      Lecz mam pytanie skoro po Powstaniach został stworzony Związek Powstańców czy istnieje lista osób które się do...rozwiń całość

      Tak masz rację istnieje taka lista .
      Tylko trzeba podać kiedy została utworzona.

      Lecz mam pytanie skoro po Powstaniach został stworzony Związek Powstańców czy istnieje lista osób które się do tego związku zapisali.
      Czy wkraczając na Śląsk Niemcy mieli dostęp do tej listy.
      Bo wiem np. z przekazów rodzinnych że zaraz po wkroczeniu Rosjan do Katowic Rosjanie dysponowali listą mieszkających w Katowicach ludzi którzy udzielali się w organizacjach Niemieckich działających na ŚLĄSKU.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Historyk

      to co napisałeś jest prawdą (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

      tylko co z tego że ty to napisałeś a TVP tego nie ogłosi bo nie ogłosi
      to tak naprawdę lizanie loda przez szybę ?

      Nie tędy droga tamte czasy zostały tak mozolnie zakamuflowane
      dla Kowalskiego...rozwiń całość

      tylko co z tego że ty to napisałeś a TVP tego nie ogłosi bo nie ogłosi
      to tak naprawdę lizanie loda przez szybę ?

      Nie tędy droga tamte czasy zostały tak mozolnie zakamuflowane
      dla Kowalskiego żo on wierzy w to co Ojciec dyrektor powie,

      cóż ta instytucja to wiele niedomówień lecz 10 % to z powołania.

      Ale co te 10% przeciwko większości?zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      hehe, prawdą dla was jest goebelSS hitler goering

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

      himmler heydrich i cała...hehe...RZESZA niemieckich ideologów rasistoskich

      hehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) • 22.10.14, 03:50:30

      odniosę się do twojej interpretacji (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      to co mówisz to kolor CZARNY i BIAŁY, znany z relacji
      więc opinia jasna skrajność to wasza dewiza.

      kończąc twoimi wpisami hehehe