Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne za pracę w święto 1 listopada? Dzień Wszystkich Świętych w pracy [EKSPERT ODPOWIADA]

Michał Podsiedlik
Michał Podsiedlik
Michał Podsiedlik ARC
Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w sobotę. Czy w takim razie za to święto zatrudnionym będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy? Jak to jest w przypadku osób, które pracują w niepełnym wymiarze lub tych, którzy pracują w systemie zmianowym i dla nich sobota jest jednym z wielu dni roboczych? - pyta Czytelnik z Gliwic.

Czy przysługuje dzień wolny za pracę w święto Dzień Wszystkich Świętych?

ODPOWIADA Michał Podsiedlik, RZECZNIK OIP w Katowicach:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że zamiast 152 godzin, wszyscy pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przepracują o 8 godzin mniej, czyli 144 godziny (w przypadku pracowników pracujących po 8 godzin dziennie będzie to 18 zamiast 19 dni roboczych). Reguluje to art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który mówi, że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny, jeśli w danym roku święto przypada w sobotę.

Przykład 1. Pani Elżbieta pracuje na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w banku, gdzie praca wykonywana jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-17. Jako że w sobotę (1 listopada) przypada święto, pracodawca wyznaczył w zmian za to inny dzień wolny od pracy (np. poniedziałek 10 listopada).

Warto dodać, że takie same zasady obowiązują pracowników zatrudnionych od poniedziałku do piątku, jak i tych w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej. Trzeba zaznaczyć, że praca w niedziele i święta jest dozwolona m.in. w ruchu ciągłym, pracy zmianowej, transporcie i komunikacji, pilnowaniu mienia i ochronie osób, gastronomii czy hotelarstwie. Taki dzień będzie wówczas traktowany jak zwykły (tzw. czarny) dzień roboczy, oczywiście przy założeniu, że w listopadzie pracownik przepracuje 144 godziny.

Osoby mające niepełny etat będą pracować proporcjonalnie krócej, np. pracownik na 1 /2 etatu przepracuje 72 godziny (144 : 2 = 72) zamiast 76 (152 : 2 = 76) itd. Podstawa prawna: art. 130, 151 [10] oraz 151 [12] Kodeksu pracy. A (JJ)


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!