Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hanna Schygulla została w sobotę wyróżniona Nagrodą Specjalną Prezydenta Chorzowa

Anna Ładuniuk
Hanna Schygulla była gościem specjalnym gali w Teatrze Rozrywki, podczas której ona i pięcioro innych laureatów odebrało statuetki przedstawiające charakterystyczną rzeźbę "Chłopca z łabędziem".

W tym roku prócz Hanny Schygulli laureatami nagrody prezydenta Chorzowa za osiągnięcia w dziedzinie kultury są: Barbara Ducka (tancerka, wokalistka, aktorka, choreograf - artystka Teatru Rozrywki i instruktor w Chorzowskim Centrum Kultury), Katarzyna Aleksandra Kmieć (pedagog tańca, choreograf i tancerka, kierownik zespołu baletowego w Teatrze Rozrywki), Jerzy Główczewski - jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów, Paweł Adamik - właściciel Klubu Szuflada 15 w Chorzowie i Sławomir Witkowski - kantor parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Hanna Schygulla jest Ślazaczką. Urodziła się w roku 1943 w Chorzowie Starym (wówczas Koenigshutte). Jak wspominała w krótkiej etiudzie biograficznej wyświetlanej podczas sobotniej gali w teatrze - miała przyjść na świat w Wigilię, ale lekarz, nie chcąc psuć sobie świąt, dał matce zastrzyk opóźniający poród o jeden dzień. Dwa lata później, tuż po wejściu Rosjan, wyjechała z matką do Niemiec. Na Śląsk wróciła po raz pierwszy, kiedy miała 22 lata.

- Wtedy jeszcze w Chorzowie mieszkała część moich krewnych, odwiedziłam ich razem z rodzicami. Wkrótce potem także oni opuścili Polskę - wspominała aktorka podczas konferencji prasowej przed sobotnią uroczystością. A już stojąc na scenie i odbierając nagrodę przypomniała, że w tym miejscu, w Teatrze Rozrywki, znajduje się już po raz drugi. Kilkanaście lat temu, w roku 1998, przyjechała po raz drugi do miasta swojego urodzenia - z koncertem.

Tegorocznemu przyjazdowi Hanny Schygulli towarzyszy także przegląd filmów z jej udziałem. Odbywa się od niedzieli w Chorzowskim Centrum Kultury. Na początek można było zobaczyć film biograficzny "Hanna Schygulla - moje marzenie" (oprócz projekcji - spotkanie z Hanną Schygullą, poprowadził je prof. Andrzej Gwóźdź). Dziś, 20 października - film z roku 1981 "Lili Marleen", w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera. Schygulla nakręciła z nim ponad 20 filmów. - Gdyby nie on, nie zostałabym aktorką - usłyszeliśmy w sobotę z ust artystki. 21 października wyświetlony zostanie film "Na krawędzi nieba", 22 października - "Umrzeć powtórnie" i 23 października: "Tragarz puchu". Wszystkie seanse o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!