Do czwartku trwa w Chorzowie festiwal filmów Hanny...

  Do czwartku trwa w Chorzowie festiwal filmów Hanny Schygulli, gwiazdy niemieckiego kina

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do czwartku trwa w Chorzowie festiwal filmów Hanny Schygulli, gwiazdy niemieckiego kina
  1/13
  przejdź do galerii
  Hanna Schygulla została w sobotę wyróżniona Nagrodą Specjalną Prezydenta Chorzowa za osiągnięcia w dziedzinie kultury. I otworzyła swój festiwal.
  Hanna Schygulla była gościem specjalnym gali w Teatrze Rozrywki, podczas której ona i pięcioro innych laureatów odebrało statuetki przedstawiające charakterystyczną rzeźbę "Chłopca z łabędziem".

  W tym roku prócz Hanny Schygulli laureatami nagrody prezydenta Chorzowa za osiągnięcia w dziedzinie kultury są: Barbara Ducka (tancerka, wokalistka, aktorka, choreograf - artystka Teatru Rozrywki i instruktor w Chorzowskim Centrum Kultury), Katarzyna Aleksandra Kmieć (pedagog tańca, choreograf i tancerka, kierownik zespołu baletowego w Teatrze Rozrywki), Jerzy Główczewski - jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów, Paweł Adamik - właściciel Klubu Szuflada 15 w Chorzowie i Sławomir Witkowski - kantor parafii św.
  Jadwigi w Chorzowie. Hanna Schygulla jest Ślazaczką. Urodziła się w roku 1943 w Chorzowie Starym (wówczas Koenigshutte). Jak wspominała w krótkiej etiudzie biograficznej wyświetlanej podczas sobotniej gali w teatrze - miała przyjść na świat w Wigilię, ale lekarz, nie chcąc psuć sobie świąt, dał matce zastrzyk opóźniający poród o jeden dzień. Dwa lata później, tuż po wejściu Rosjan, wyjechała z matką do Niemiec. Na Śląsk wróciła po raz pierwszy, kiedy miała 22 lata.

  - Wtedy jeszcze w Chorzowie mieszkała część moich krewnych, odwiedziłam ich razem z rodzicami. Wkrótce potem także oni opuścili Polskę - wspominała aktorka podczas konferencji prasowej przed sobotnią uroczystością. A już stojąc na scenie i odbierając nagrodę przypomniała, że w tym miejscu, w Teatrze Rozrywki, znajduje się już po raz drugi. Kilkanaście lat temu, w roku 1998, przyjechała po raz drugi do miasta swojego urodzenia - z koncertem.

  Tegorocznemu przyjazdowi Hanny Schygulli towarzyszy także przegląd filmów z jej udziałem. Odbywa się od niedzieli w Chorzowskim Centrum Kultury. Na początek można było zobaczyć film biograficzny "Hanna Schygulla - moje marzenie" (oprócz projekcji - spotkanie z Hanną Schygullą, poprowadził je prof. Andrzej Gwóźdź). Dziś, 20 października - film z roku 1981 "Lili Marleen", w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera. Schygulla nakręciła z nim ponad 20 filmów. - Gdyby nie on, nie zostałabym aktorką - usłyszeliśmy w sobotę z ust artystki. 21 października wyświetlony zostanie film "Na krawędzi nieba", 22 października - "Umrzeć powtórnie" i 23 października: "Tragarz puchu". Wszystkie seanse o godz. 18.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama