"Wieża spadochronowa" to najpiękniejsza książka o Katowicach...

  "Wieża spadochronowa" to najpiękniejsza książka o Katowicach - mówi prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Wieża spadochronowa" to najpiękniejsza książka o Katowicach - mówi prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Maciej Gapiński

  Jest to książka o honorze i godności tego miasta, napisana z wielkim umiłowaniem - dodała pani profesor. Piąte wydanie „Wieży spadochronowej” Kazimierza Gołby ukazało się właśnie na czytelniczym rynku. To opowieść o harcerskiej i powstańczej obronie Katowic we wrześniu 1939 roku.
  Promocja książki odbyła się w Bibliotece Śląskiej. Posłowiem opatrzyła ją własnie prof. Krystyny Heski-Kwaśniewicz, która jest, jak to powiedział prof. Jan Malicki, dyrektor książnicy, jest najwybitniejszym kustoszem pamięci harcerskiej. Do tego wydania dołączone zostało także postanowienie o umorzeniu śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach z 2005 roku w sprawie „zabójstw ludności cywilnej i jeńców wojennych popełnionych w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku przez żołnierzy Wehrmachtu i członków Freikorpsu”. Chodzi właśnie o egzekucje na obrońcach Katowic.

  – Jak „Kamienie na szaniec” są pewnie najpiękniejszą książką o Warszawie, tak „Wieża spadochronowa” jest najpiękniejszą książką o Katowicach, mówię to z całą odpowiedzialnością – przekonywała prof. Heska-Kwaśniewicz.

  Uczestnicy spotkania zadawali są pytanie, dlaczego temat obrony Katowic w pierwszych dniach wojny był przez lata przemilczany przez historyków? Czy spór o wieżę spadochronową zbiegł się tylko przypadkowo z kontestowaniem roli powstań śląskich i nazywanie ich wojną domową? – pytał literat Tadeusz Kijonka. Nie ma wątpliwości, że powstańcy i harcerze bronili także wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki, spór dotyczy jedynie rozmiaru tych działań zbrojnych.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (277)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wtedy jeszcze gorolow trzimali pod laciym

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Slask

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   HONOR I ODWADE MIELI SLAZACY=SCHLESIER KTORZY ZBUDOWALI POTEGE OBERSCHLESIEN


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO SLASK

   STAD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wiydz co godosz. Jako potęga? Tako sama jak kapitaliści w Łodzi, Bielsku, w Warszawie, Poznaniu, Z tym że te pseudo "Oberchlesieny" wykorzystały śląskie złoto i nas ślązoków budowy potęgi...rozwiń całość

   Wiydz co godosz. Jako potęga? Tako sama jak kapitaliści w Łodzi, Bielsku, w Warszawie, Poznaniu, Z tym że te pseudo "Oberchlesieny" wykorzystały śląskie złoto i nas ślązoków budowy potęgi niejakich oberschlesienów jak Bismarck, Hitler, Stalin, Chruszczow itd. Aż stadion huczoł jak wrzeszczeli ( po niomiecku?)
   gdy wygrali z ZSRR "to za tyn wongiel"
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cało prowda o wieży

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

   Cytat z Wikipedii:

   "Pierwsze wątpliwości w sprawie obrony wieży zaczęły pojawiać się na początku lat 80. Prof. Andrzej Szefer natrafił w niemieckim Federalnym Archiwum Wojskowym we Fryburgu na...rozwiń całość

   Cytat z Wikipedii:

   "Pierwsze wątpliwości w sprawie obrony wieży zaczęły pojawiać się na początku lat 80. Prof. Andrzej Szefer natrafił w niemieckim Federalnym Archiwum Wojskowym we Fryburgu na dziennik bojowy 3 Odcinka Grenzschutzu, którego dowódca gen. Georg Brandt kierował akcją zajmowania Katowic i opisał, że przebiegała ona bez większych incydentów. Ocenzurowane fragmenty dziennika Szefer opublikował na łamach "Zarania Śląskiego". Jednak, gdy jeden z jego współpracowników z Instytutu Śląskiego, zaczął w telewizyjnym programie powoływać się na powyższe, niemieckie dokumenty - został publicznie skarcony, a niemiecki opis z miejsca uznano za niewiarygodny. Naukowca krytykował m.in właśnie Szewczyk. Do sprawy nie wracano przez następnych 20 lat[2].

   Dopiero w 2003 r. wersja długotrwałej obrony przedstawiona przez Gołbę została ostatecznie podważona. Latem tego roku nowe dokumenty zostały odnalezione przez Ryszarda Kaczmarka, historyka z Uniwersytetu Śląskiego, również we fryburskim Federalnym Archiwum Wojskowym. Odkrycia Kaczmarka opisała katowicka "Gazeta Wyborcza"[3]. Historyk dotarł do nieznanego wcześniej raportu gen. Neulinga, który opisywał, że walki pod wieżą trwały o wiele krócej, niż opisywano wcześniej.

   Według niemieckiego generała sztab 239 Dywizji został ostrzelany z karabinu maszynowego umieszczonego na wieży spadochronowej 4 września rano, gdy trwały ostatnie narady przed wkroczeniem do Katowic. Ogień obrońców wieży był niecelny. Wieża umilkła po tym, jak została ostrzelana z niemieckiego działa przeciwpancernego. Walki trwały też w Katowicach, ale opór został szybko przełamany i około godziny 11:00 Neuling wjechał swoim mercedesem do centrum Katowic, gdzie został serdecznie powitany przez niemieckich mieszkańców miasta.

   Publikacja raportu w "Gazecie Wyborczej" wywołała oburzenie śląskich środowisk patriotycznych, a przeciwko publikacji i jej autorowi Bartoszowi T. Wielińskiemu skierowano list otwarty do Adama Michnika, w którym autorom artykułu zarzucano dyletanctwo, nierzetelność, złą wolę i podważanie polskiego charakteru Katowic[4].

   Wieliński na zlecenie redakcji sam udał się do archiwum we Fryburgu. Odnalazł tam nowe, nieznane dokumenty, w tym relacje z zajmowania Katowic sporządzone przez niemieckich żołnierzy oraz kilkanaście wykonanych 4 września nieznanych fotografii. Na tej podstawie powstał cykl artykułów rekonstruujący to, co się działo w Katowicach i na Śląsku we wrześniu 1939 r.

   Latem 2004 r. do Fryburga udała się grupa historyków z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Ich ustalenia pokrywały się z tezami "Gazety Wyborczej". Jeden z historyków IPN, który badał zawartość fryburskiego archiwum, dr Grzegorz Bębnik potwierdził to w swojej książce "Katowice we wrześniu '39". Wykorzystał w niej także dane zebrane podczas śledztwa IPN w tej sprawie, a także dokumenty, do których dotarł Szefer.

   Niejasne jest to, kto bronił wieży. Do dziś nie odnaleziono dowodów, żeby byli to harcerze. Pojawiły się informacje, że być może byli to katowiccy gimnazjaliści[5]. Nie ustalono też liczby ani nazwisk obrońców wieży. Najprawdopodobniej ich ciała wraz ze szczątkami innych obrońców Katowic spoczywają na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach."

   A mnie w tej całej historii zadziwo inny wątek. Czymu niemiecki Wermacht boł hucznie witany na polskim Śląsku ? i czymu w kampanii wrześniowej na Śląsku po stronie Wermachtu zginęło ok. 25 wojoków ? Kaj byli te powstańcy z 1921 ???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ewald (gość)

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 15

   Jak znajdziesz odpowiedź na pytania zadane przez ciebie w ostatnim zdaniu ,to może przy okazji znajdzie się też odpowiedź za co cierpieli Ślązacy po 45 roku ,może odpowiedź na jedne pytanie jest...rozwiń całość

   Jak znajdziesz odpowiedź na pytania zadane przez ciebie w ostatnim zdaniu ,to może przy okazji znajdzie się też odpowiedź za co cierpieli Ślązacy po 45 roku ,może odpowiedź na jedne pytanie jest też odpowiedzią na drugie ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A za co cierpieli Polacy katowani przez Polaków z UB ?

   żółto - niebieski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Z twojego Zagłębia Dąbrowskiego UB-oli było sporo...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W czasie plebiscytu

   Uważny czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   a więc kilkanaście lat przed wkroczeniem Wehrmachtu, 84 - 85 % mieszkańców Katowic opowiedziało się za pozostawieniem Katowic w państwie niemieckim. To między innymi tłumaczy dlaczego Wehrmacht był...rozwiń całość

   a więc kilkanaście lat przed wkroczeniem Wehrmachtu, 84 - 85 % mieszkańców Katowic opowiedziało się za pozostawieniem Katowic w państwie niemieckim. To między innymi tłumaczy dlaczego Wehrmacht był tak entuzjastycznie witany. Pozatym, trzeba to powiedzieć, Polska nie dotrzymywała danych Śląskowi uprawnień n.p. w 1939 roku autonomia śląska miała już tylko symboliczny charakter.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uprawnienia

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak prowda to prowda a nie półprowda.
   Hitler tez nie dotrzymoł w sprawie autonomii.
   A po drugie, Niemcy nie dotrzymali żadnej umowy dotyczącej ludności śląsko polskiej na terenach im...rozwiń całość

   Jak prowda to prowda a nie półprowda.
   Hitler tez nie dotrzymoł w sprawie autonomii.
   A po drugie, Niemcy nie dotrzymali żadnej umowy dotyczącej ludności śląsko polskiej na terenach im przyznanych. O tym tez trza mówić.
   A taką wolnością jaką cieszyła sie mniejszość niemiecka w Katowicach i na polskim GŚl. to nikt nie mógł marzyć. I to był błąd Państwa Polskiego.
   A na marginesie, czemu Ślązacy co wyjechali do Niemiec "za chlebem" (z pobudek czy patriotycznych, czy bo się nad nimi znęcano? W komunie znęcano sie tak nad każdym mieszkańcem tego kraju tak samo jak i nad wiecznie "biednym i poniżanym" "borokiem ślonzokiem) , nie próbują założyć mniejszości ( grupy etnicznej ) ślaskiej?
   Ale wiela z nich umi i rada nas pouczać. Niech spróbują, co na to Pani Kanclerz Merkel, i inne władze stanowe> Żech był bych ciekawy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moje pytania miały charakter retoryczny

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Jak widać na przykładzie katowickiej wieży to Polska miesza historię z mitologią, no bo głupio się przyznać, że wojewoda Grażyński po dwóch dniach pitnął ze Ślonska a po 17 dniach z Polski.
   Albo,...rozwiń całość

   Jak widać na przykładzie katowickiej wieży to Polska miesza historię z mitologią, no bo głupio się przyznać, że wojewoda Grażyński po dwóch dniach pitnął ze Ślonska a po 17 dniach z Polski.
   Albo, że prymas Hlond tyż doł noga z kraju ???

   Polska nie mo bohaterów z kampanii wrześniowej na Ślonsku to musiała ich stworzyć w mitologii. Udawać greka to w tym kraju umiom perfekt :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zapominaj o Ligoniu

   Katowiczanin z Kattowitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   patronie Radia Katowice. To dopiero bohaterska postać...niczym Cyrankiewicz !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ewald (gość)

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

   No pewnie ,mógł zginąć na "posterunku" .Premier Kanady (to z dnia dzisiejszego ) też mógł nadstawić klatę na strzały ? Pomyliły Ci się kolego lata ,39 rok to nie średniowiecze gdy przywódca był...rozwiń całość

   No pewnie ,mógł zginąć na "posterunku" .Premier Kanady (to z dnia dzisiejszego ) też mógł nadstawić klatę na strzały ? Pomyliły Ci się kolego lata ,39 rok to nie średniowiecze gdy przywódca był żołnierzem i walczył w pierwszym szeregu.
   Stalin,Hitler ,i inni przywódcy (nawet regionalni) też byli na pierwszej linii ognia ?To są "politycy" ,i czy to się komuś podoba czy też nie, tak było,jest, i będzie .
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj synku ? nic mi sie nie pomyloło !!!

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Hitler, Stalin, Grażyński czy premier Kanady to nie som ślonzoki jak i Ty !!! to sie nie odzywej bo niy wiysz co jest los na noszym Ślonsku boroku !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ewald (gość)

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Oj gościu gubisz się ,odpisałem na część Twojego posta gdzie pisałeś że
   "wojewoda Grażyński pitnął " nic nie pisałeś że to byli nieślazacy ,tylko zarzuciłeś im ucieczkę ,a nie obronę z karabinem...rozwiń całość

   Oj gościu gubisz się ,odpisałem na część Twojego posta gdzie pisałeś że
   "wojewoda Grażyński pitnął " nic nie pisałeś że to byli nieślazacy ,tylko zarzuciłeś im ucieczkę ,a nie obronę z karabinem w ręku .Oczywiście
   prymas Hlond to też nieślązak .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Uważny czytelnik (gość)

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 13

   A co oznacza wynik plebiscytu -Katowice – wieś -55,6 % za Polską ? może inaczej by się zachowali mieszkańcy Katowic gdyby przeczuwali że zaraz stracą tą autonomie całkowicie ?(po 4 Września) a...rozwiń całość

   A co oznacza wynik plebiscytu -Katowice – wieś -55,6 % za Polską ? może inaczej by się zachowali mieszkańcy Katowic gdyby przeczuwali że zaraz stracą tą autonomie całkowicie ?(po 4 Września) a może ona im już była niepotrzebna? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Napisze ci to ostatni raz ! Wstep do skusji o tym co piszesz to

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Wynik Plebiscytu! To byla wola LUDU SLASKIEGO. Czy Lud Slaski chcial Wojen polskich na Slasku ??? NIE bo w plebiscycie opowiedzial sie po stronie Pruskiej. Czy Slazacy chcieli autonomi???? Nie BO...rozwiń całość

   Wynik Plebiscytu! To byla wola LUDU SLASKIEGO. Czy Lud Slaski chcial Wojen polskich na Slasku ??? NIE bo w plebiscycie opowiedzial sie po stronie Pruskiej. Czy Slazacy chcieli autonomi???? Nie BO wyraznie w Plebiscycie opowiedzieli sie za Prusem, Czy Slazacy chcieli Grazynskiego na Slasku ? Nie bo w plebiscycie powiedzieli wyraznie ze nie chca polskiej wladzy na Slasku. Taka jest historia!!!!! Czy Slazacy zdradzili w 1939r Polske??? Nie zdradzili . bo w Plebiscycie.... i tak dalej i tak dalej.Wiec pytam czy za obywatelski obowiazek wzgledem panstwa ktorego byli obywatelami polacy mieli prawo ich mordowac po 1945r???????zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @otto (gość)

   czerwono/zielono/biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   No fajnie że piszesz ostatni raz (do mnie?) "Wynik Plebiscytu! To byla wola LUDU SLASKIEGO." Zadałem pytanie (też podając dane z wyników plebiscytu) "A co oznacza wynik plebiscytu -Katowice – wieś...rozwiń całość

   No fajnie że piszesz ostatni raz (do mnie?) "Wynik Plebiscytu! To byla wola LUDU SLASKIEGO." Zadałem pytanie (też podając dane z wyników plebiscytu) "A co oznacza wynik plebiscytu -Katowice – wieś -55,6 % za Polską ?" A ta wola ludu śląskiego wszędzie była oczywiście taka sama ?
   Taki jesteś "demokrata" ? to kto i na jakiej podstawie daje teraz prawo grupie (jak dużej?) o ubieganie się w ich imieniu o autonomie ? kto daje tym ludziom prawo zabierania głosu w ich imieniu ?jaki mają mandat (chyba nie wyborczy?) do obrażania kraju w którym żyją (chyba nie muszę Ci cytować padających publicznie słów którymi rzucają ludzie nieanonimowi ?) .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jacek

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   przepraszam uprzejmi,
   czy ten Pan prufesur
   jest udpuwiedzialny
   za upuwiadani bajek?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Profesor Jan Malicki !

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 24

   Gratuluje dyrektorowi Biblioteki Śląskiej prof Janowi Malickiemu za podjęcie tematu ! Przede wszystkim odwagi !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stringi czyli nici w życi ;-)

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 5

   Tereska S. była tak nieuprzejma, że już na wstępie do swojego tzw. "artykułu" pomieszała pojęcia i obraziła Ślązaków!
   Jej tekst: "To opowieść o harcerskiej i powstańczej obronie Katowic we...rozwiń całość

   Tereska S. była tak nieuprzejma, że już na wstępie do swojego tzw. "artykułu" pomieszała pojęcia i obraziła Ślązaków!
   Jej tekst: "To opowieść o harcerskiej i powstańczej obronie Katowic we wrześniu 1939 roku"!!!
   Okazuje się bowiem, że według Tereski S. w roku 1939 była jakaś tzw. "powstańcza" obrona Katowic! Czwarte powstanie???
   Od razu na usta ciśnie się pytanie, czy te Tereski "powstańce", to te z "bohaterskich lat 1919-1921"? I te same, co to ich Gierek sprzedawał potym do BRD po 3000 DM? A teraz ich truchła zalegają na cmentarzach w cołkich niemcach?
   Wracając do gniota wszech czasów, a popełnionego przez faceta urodzonego w zaborze rosyjskim, studiującego w Galicji a następnie zamieszkałego w Katowicach - okazało się, iż tenże poddany cara rosyjskiego p*****, to siedzący głęboko w duuupie Korfantego - konfident polski, który ze Śląskiem nie miał nic wspólnego! Jedyne co go trzymało na Śląsku, to grawitacja!!!
   W czasie wojny brał udział podobno w tajnym nauczaniu - tylko czego? Bo jak się okazuje w 1939 roku zawarło go gestapo!
   Po wojnie ten pismaczyna popełniał gnioty do katolickich tygodników „Niedziela” oraz „Gość Niedzielny”.
   Jak to się ma do jego gniota o podłożu komunistyczno-bohaterskim, nie wiadomo!
   Ale wszystko staje się jasne, spójne, koherentne i paralelne, gdy dowiadujemy się, iż ten polski twórca nowej historii Śląska był kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Sosnowcu!!!
   Gniot Gołby zawsze mi capił mułem z Brynicy i sarmacką ekonomią polityczną socjalizmu!

   Jeżeli mam wybierać w sarmatach, to wolę bajki niejakiego Alfreda Szklarskiego z serii - Tomek na...!
   Jednak w przypadku Katowic - preferuję "Sobowtóra profesora Rawy"! Dlaczego? Bo okazuje się, że Alfred Szklarski opisał próbę okradzenia Śląskiego konstruktora o nazwisku Rawa, przez polskich złodziei... I dlatego też, że Śląsk zawsze wyprzedzał Polskę pod względem techniki i nowych technologii!
   Dlatego martyrologia Gołby wisi mi jak troki w kalesonach przigłupa cielmickiego!
   Niech żyje bohaterski profesor Rawa! A reszta to ino nici z życi...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do karlusa

   stad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Wiysz Panie Karlusie kto to KARLUS?
   Po Twoi wypowiedzi widać żeś, nie wypowiym czymś żeś, bo to tez mo coś wspólnego z tym co w kalesonach wisi jak nie są za ciasne...
   Gańba bo taki wypowiedzi,...rozwiń całość

   Wiysz Panie Karlusie kto to KARLUS?
   Po Twoi wypowiedzi widać żeś, nie wypowiym czymś żeś, bo to tez mo coś wspólnego z tym co w kalesonach wisi jak nie są za ciasne...
   Gańba bo taki wypowiedzi, ześ sie nazwoł Ślonzokiemzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żadnego odniesienia do meritum, tylko rzygowiny i laksat

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   spójne, koherentne - nie robisz postępów, karlusie, już cię nauczałem, że koherentne znaczy spójne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   von Silesia

   ; (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 26

   Od zamachu do Śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polacy są rozsprzedawani i nie posiadają zdolności do utrzymania państwa w ryzach. Ślązacy biorąc z tego przykład nie będą i nie chcą iść z tonącym...rozwiń całość

   Od zamachu do Śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polacy są rozsprzedawani i nie posiadają zdolności do utrzymania państwa w ryzach. Ślązacy biorąc z tego przykład nie będą i nie chcą iść z tonącym na dno. Bardzo nam przykro ale my nie jesteśmy winni waszych nie powodzeń wręcz przeciwnie lud górnośląski cierpi na tym podwójnie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od zamachu na PREZYDENTa ???

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

   od 1989r kolego nie o współczucie chodzi lecz o zmiany NATYCHMIAST!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sentyment godny polskiego "profesora"

   Salzhering (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30

   Znajomosc historii u polskich "profesorow" jest znana.

   Lubia i propaguja bajeczki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   u niemieckich z ich "urgermanische gebiten" też

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 23

   hehe

   tylko ,że incydent zbrojny pod wieżą był, ...

   a germanie nie byli pierwsi na wschód od Łaby wsród indoeuropejczyków.

   hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @. (gość)

   Jasiu z Pcimia Dolnego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Byli czy nie byli -- co to dzisiaj zmienia ? ? ? .
   Często dzieci na podwórku mówią -- co było a nie jest nie pisze się w rejestr.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakbyl incydent to dlaczego POLSCY HISTORYCY twiwrdza ZE NIE BYLO??

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

   Slonzoki z Brynowa ktorzy kolo wierzy mieszkaja tez nie potwierdzaja tych informacji o incydencie chocby! Golba napisala legende propagandową dla czerwonych . Predzej uwierze w Tytusa niz w...rozwiń całość

   Slonzoki z Brynowa ktorzy kolo wierzy mieszkaja tez nie potwierdzaja tych informacji o incydencie chocby! Golba napisala legende propagandową dla czerwonych . Predzej uwierze w Tytusa niz w legende o obronie wierzy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "pytanie na śniadanie"

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 20

   Są dziennikarze, którzy więcej robią dla promocji nastrojów, nazwijmy to ogólnie ślązakowskich, niż ktokolwiek inny by mógł, choć o dziwo, ciągle wydaje im się, że z takimi nastrojami właśnie...rozwiń całość

   Są dziennikarze, którzy więcej robią dla promocji nastrojów, nazwijmy to ogólnie ślązakowskich, niż ktokolwiek inny by mógł, choć o dziwo, ciągle wydaje im się, że z takimi nastrojami właśnie walczą.

   Pytanie za 100 punktów: jak to wytłumaczyć ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ze śląskośćią Polacy nie walczą.Bo śląskość to polskość.o czym sami Niemcy wiedzą.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 27

   Dziennikarze jeśli walczą to walczą z folksdojczstwem ,czyli dającymi Niemcom krowami dojnymi o mentalności folksdojcza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   głupek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   w gumo filcach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tłumacz ujek Google

   : (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30

   A zatem Polacy są narodem sprzedajnym, kłótliwym i marnotrawnym a więc ten dziennikarz nie wie o czym pisze tak naprawdę bo nie zna ani dobrze historii Polski ani historii Górnego Śląska i miesza...rozwiń całość

   A zatem Polacy są narodem sprzedajnym, kłótliwym i marnotrawnym a więc ten dziennikarz nie wie o czym pisze tak naprawdę bo nie zna ani dobrze historii Polski ani historii Górnego Śląska i miesza mu się wszystko w tej piśmakowej główeczce byle by tylko dostać pieniążki za artykuł plus wg. europejskiej poprawności politycznej utrzymać ludzi w pokoju, zgodzie i miłości :) Ślązacy sa teraz bardziej inteligentni od Polaków na Górnym Śląsku bo pokolenia i informacje przekazywane przez nie mają porównanie Niemcy-Polska, Polska-Niemcy, tworzy się górnośląska racja stanu, śląski punkt widzenia nie oparty na antagonizmach narodowych Polaków i Niemców. Ten region za parę lat będzie miał swoją elitę intelektualną. Górny Śląsk będzie Szwajcarią środkowo-wschodniej Europy a wszystko dzięki sprytowi i woli przetrwania przez wieki wśród tzw państw narodowych Polaków i Niemców. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skoro połowa górnego Śląska to ziemia krakowska(CHorzów, Katowice, Świętochłowice...)

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 24

   to trudno będzie aby coś takiego jak jelyty górnośląskie nie polskie w ogóle zaistniały.

   musiałyby się wyzbyć obywatelstwa polskiego i w związku z tym opuścić tzw, górny śląsk...czyli ziemie...rozwiń całość

   to trudno będzie aby coś takiego jak jelyty górnośląskie nie polskie w ogóle zaistniały.

   musiałyby się wyzbyć obywatelstwa polskiego i w związku z tym opuścić tzw, górny śląsk...czyli ziemie krakowskie.

   hehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   marny argument kompletnie nie na czasie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..... za chwila zacznie bredzic o lechitach

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   to kibice Lechhi Gdansk hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ej polacken

   halo halo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19

   zacznijcie zajmować sie pracą na Górnym Śląsku bo was k**** wyjebiemy tam ileż można za granicą siedzieć... ave Silesia!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama