Wybory 2014: RAŚ w maseczkach, chce walczyć ze smogiem w...

  Wybory 2014: RAŚ w maseczkach, chce walczyć ze smogiem w Rybniku [ZDJĘCIA]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wybory 2014: RAŚ w maseczkach, chce walczyć ze smogiem w Rybniku [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Barbara Kubica

  Wybory 2014: Jedynym sposobem na walkę ze smogiem, który zatruwa życie w Rybniku, jest budowa nowej sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie ciepła produkowanego w rybnickiej elektrtowni. Taki pomysł na kampanię wyborczą w Rybniku ma Ruch Autonomii Śląska oraz Jan Lubos, kandydat ugrupowania na prezydenta miasta.
  Wybory 2014: W maseczkach przeciwpyłowych na twarzach działacze Ruchu Autonomii Śląska przekonywali wczoraj, że wiedzą jak walczyć można z problemem smogu w Rybniku. Jan Lubos, kandydat na prezydenta Rybnika, oraz Marek Polok, kandydat do Sejmiku, podkreślali, że kluczowe jest przekonanie władz rybnickiej elektrowni, do wydania zgody na wykorzystanie produkowanego w zakładzie ciepła, do ogrzewania domów rybniczan.

  CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
  ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014


  - Rybnik nie jest najgorszym miejscem do życia. Mamy jedynie prawie najgorsze, najbardziej zanieczyszczone powietrze w kraju, fatalny, przestarzały i niewydolny system komunikacyjny, brak perspektyw zatrudnienia młodych, wykształconych osób. To „jedynie” brzmi gorzko – ironicznie w kontekście gorączkowo ostatnio otwieranych nowych skwerków, parków, fontann.

  Żyjemy w mieście corocznie zatrutym dymami paleniskowymi w okresie grzewczym . Średnioroczne zanieczyszczenie rybnickiego powietrza cząstkami pyłu zawieszonego PM10 wg Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynosi 55,2 µg/m3 (maksymalne dopuszczalne: 40 µg/m3 ) i skraca życie o prawie 40 miesięcy. Dobowe przekroczenia norm w okresie grzewczym są zdecydowanie wyższe, często przekraczają o setki procent normy, są nawet wyższe niż w Pekinie, powszechnie uznawanym za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata - mówi Jan Lubos, kandydat na prezydenta.

  Działacze Ruchu Autonomii Śląska podkreślali, że zaledwie 3 km od ścisłego centrum miasta znajduje się gigantyczne źródło ciepła. Elektrownia Rybnik generuje ciepło, które ze sporą nawiązką wystarczyłoby do ogrzania 20 miast wielkości Rybnika. Ciepło, które w tej chwili ogrzewa atmosferę i podgrzewa zalew rybnicki jest odpadem produkcyjnym, szkodzącym środowisku. - Odpadem, który mógłby stać się tanią alternatywą grzewczą dla całego miasta. To można i trzeba zrobić już dzisiaj. Dla nas, naszych dzieci i wnuków. Technicznie problem jest nieskomplikowany. Finansowo – możliwy do zrealizowania. Wiemy jak zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do podłączenia się do sieci ciepłowniczej. Największym problemem jest brak woli przeprowadzenia takiego projektu za strony władz Rybnika. Obecna Rada Miasta, Pan Prezydent, nie potrafią lub nie chcą tego zrobić - mówi Lubos.

  RAŚ w swoim programie wyborczym dla Rybnika, zawarł także chęć bliżej współpracy z miastami sąsiednimi - Wodzisławiem, Raciborzem. - Priorytetem powinna stać się dla nas zitegrowana komunikacja, system jednego biletu i umożliwienie ludziom przemieszczanie się do pracy w sąsiednich miastach tanimi środkami transportu - mówią przedstawiciele RAŚ.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niska emisja bez Filtrów.

   Mieszkaniec Centrum. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Identyczne zapylenie jest w ścisłym Centrum Mysłowic między ul. Grunwaldzką -Bytomska ,Dworcem ,G. Świerczewskiego ,Skotnicą aż do Piasku ( stara zabudowa ), w środku z ul. Katowicka ,Oświęcimską i...rozwiń całość

   Identyczne zapylenie jest w ścisłym Centrum Mysłowic między ul. Grunwaldzką -Bytomska ,Dworcem ,G. Świerczewskiego ,Skotnicą aż do Piasku ( stara zabudowa ), w środku z ul. Katowicka ,Oświęcimską i z Kominami w tym środku z Ciepłowni na Pisku ( wyłączane Filtry ) i z " niskim "kominem Ciepłowni Aresztu Śledczego bez żadnego Filtra o wymiarach 1m. x 1m. i to 80-m. od Urzędu Miasta co Radni i Prezydent tego nie widzą ,bo nie chcą widzieć. Najwięcej Smogu jest na Skrzyżowaniu ulic Katowicka ,Oświęcimska i Krakowska, tam pod mostem nawet nie widać przechodniów, a jest to najbardziej uczęszczane miejsce w Centrum ,bo tu się przemieszczają Mieszkańcy z południowej połowy Miasta ,do urzędów w północnej części .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie to proste !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Należy obniżyć cena mułu !a piece do co. robić samodzielnie w domu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mniejszości na Śląsku

   Porwoł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Nie tyle ważne jest wykorzystanie ciepła z elektrowni bo pociąga to za sobą ogromne koszty i w praktyce przebudowa dróg ,że względu na grubość rur ciepłowniczych . Ważniejsze jest to, żeby...rozwiń całość

   Nie tyle ważne jest wykorzystanie ciepła z elektrowni bo pociąga to za sobą ogromne koszty i w praktyce przebudowa dróg ,że względu na grubość rur ciepłowniczych . Ważniejsze jest to, żeby wykorzystać i miejscowe ciepłownie ,elektrociepłownie oraz OPEC do rozbudowy swojej sieci ciepłowniczej tak daleko, by odległość od głównej magistrali zachęciła mieszkańców prywatnych posesji poszczególnych dzielnic ,do podłączenia do sieci stosunkowo niskim kosztem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale to odkrywcze i pewne w realizacji !!!

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   problem wykorzystania ciepła z elektrowni do celów grzewczych był już rozpracowany na etapie założeń wstępnych / około 1960 rok ! / budowy elektrowni Rybnik. Przewidywano magistralę cieplną...rozwiń całość

   problem wykorzystania ciepła z elektrowni do celów grzewczych był już rozpracowany na etapie założeń wstępnych / około 1960 rok ! / budowy elektrowni Rybnik. Przewidywano magistralę cieplną ciągnącą się do Gliwic po Wodzisław Śląski. Ale Warszafka nie pozwoliła na włączenie tego do planu , bo trzeba było dokończyć odbudowę i modernizację Warszawy po skutkach chwalebnego powstania warszawskiego i nie tylko.
   O poprawę pasażerskiej kolejowej na Śląsku w minionych latach walczyło tylko Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom. Dokumenty do pobrania na stronie www.nwsd.pl, przy wymownym milczeniu RAŚ i rasio mutantowych Stowarzyszeń zrzeszonych W Radzie Górnosląskiej. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty cioto, niemcy wymordowali setki tysięcy DZIECI w Polsce

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   do ,której nawet chuj ich nie zapraszał,

   a ty piszesz o ironicznie o "chwalebnym powstaniu warszawskim" i skutkach tego co niemcy z Warszawą zrobili.

   Neonazistów takich jak ty należy nadal...rozwiń całość

   do ,której nawet chuj ich nie zapraszał,

   a ty piszesz o ironicznie o "chwalebnym powstaniu warszawskim" i skutkach tego co niemcy z Warszawą zrobili.

   Neonazistów takich jak ty należy nadal likwidować.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polskie cioty

   takie jak ty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tez trzeba likwidować na Górnym Śląsku, mogli was więcej wypierdolić na tej Woli a z Warszawy kartoflisko

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porażająca wiedza mnie , i kuriozalna ocena mojego wpisu

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ojciec cudem, przez przypadek uniknął niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu , a ja przez to stałem się ciotą i neonazistą! Gościu kropka , czyli niemal zero; proszę o odpowiedzi : 1...rozwiń całość

   Ojciec cudem, przez przypadek uniknął niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu , a ja przez to stałem się ciotą i neonazistą! Gościu kropka , czyli niemal zero; proszę o odpowiedzi : 1 /czy chwalebne było powstanie warszawskie ?
   2/ czy w jego wyniku wyburzono znaczną część Warszawy i zaszła konieczność jej odbudowy ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odezwał się ludobójca w barwach narodowych!

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   takich ludobójców jak ty to my znomy, poszukiej w internacie o obozach w przedwojennej Polsce i kto w nich siedział i za jakie przewinienia !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mniejszości na Śląsku

   roczniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Lista nr 15 KWW Mniejszości na Śląsku zgłoszona została do sejmiku przez Związek Ludności Narodowości Śląskiej z hasłem - ślonsko godka do szkół.
   Przypominamy, że Komisarz Wyborczy nie zgodziła...rozwiń całość

   Lista nr 15 KWW Mniejszości na Śląsku zgłoszona została do sejmiku przez Związek Ludności Narodowości Śląskiej z hasłem - ślonsko godka do szkół.
   Przypominamy, że Komisarz Wyborczy nie zgodziła sie na nazwę "Narodowości śląskie", natomiast 4 lata temu nie dopuszczono do startowania w wyborach komitet "Narodowość śląska a inksze Ślonzoki.
   Ponadto ZLNS udziela poparcia wszystkim kandydatom do rad gmin i powiatów oraz na prezydentów i burmistrzów, którzy popierają narodowość śląską i język śląski. Poparcie to nie podlega weryfikacji ani osobnych dokumentów. Każdy kto popiera narodowość śląską i język śląski ma prawo twierdzić, że ma nasze poparcie.
   W przypadku sejmiku ZLNS popiera swoją listę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tego nie wymyśliłoby nawet dziecko roczne, ale Roczniok potrafi !

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Związek Ludności Narodowości Śląskiej nie mógł tego zgłosić bo prawnie nie istnieje.
   Kilkanaście lat nie udanych działań rejestracyjnych a teraz będzie udzielenie /mityczne / poparcie ZLNS dla...rozwiń całość

   Związek Ludności Narodowości Śląskiej nie mógł tego zgłosić bo prawnie nie istnieje.
   Kilkanaście lat nie udanych działań rejestracyjnych a teraz będzie udzielenie /mityczne / poparcie ZLNS dla określonych kandydatów . Najstarsi ludzie nie pamiętają aby rozbijać głosy szczupłego elektoratu . Panie Roczniok za te działania prawdziwi patrioci powinni wystąpić do Prezydenta RP o nadanie Panu orderu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZLNS wygrywa

   synek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://www-01.sil.org/iso639-3/cr_files/2006-106_szl.pdf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZLNS działa

   karlius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ZLNS wpisał język śląski na listę języków świata. Nielegalnie???
   http://www-01.sil.org/iso639-3/cr_files/2006-106_szl.pdf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poważny problem

   Juliusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   No wreszcie ktoś przejrzał na oczy!!! Mnie też to zawsze zastanawiało, jak to może być, że taka ER wyrzuca takie ilości ciepła do Zbiornika Rybnickiego. Co do kwestii komunikacji zintegrowanej w...rozwiń całość

   No wreszcie ktoś przejrzał na oczy!!! Mnie też to zawsze zastanawiało, jak to może być, że taka ER wyrzuca takie ilości ciepła do Zbiornika Rybnickiego. Co do kwestii komunikacji zintegrowanej w aglomeracji to również sprawa zupełnie leży... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama