Ważne
  Katowice jak Gotham, Bilbao czy Paryż? Zobacz Katowice,...

  Katowice jak Gotham, Bilbao czy Paryż? Zobacz Katowice, których nie było [UNIKALNE PROJEKTY]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z archiwum katowickiego Rynku. 1962: wieżowiec, drzewa jakieś…Katowicki Rynek i przebudowa? To historia starsza od wielu katowiczan, element lokalnego
  1/19
  przejdź do galerii

  Z archiwum katowickiego Rynku. 1962: wieżowiec, drzewa jakieś…

  Katowicki Rynek i przebudowa? To historia starsza od wielu katowiczan, element lokalnego krajobrazu, miejska legenda i tradycja. Oto dwa ujęcia tej samej makiety z roku 1962. Na przykład taki Zenit (wtedy już wybudowany) wygląda znajomo, ale knieje naprzeciwko niego (te drzewa są naprawdę duże) i to, czym dekadę później stał się Skarbek - nieco mniej. Z kolei prezentowany Dom Prasy został ukończony dopiero rok później. No i ten wieżowiec u wjazdu z Alei Korfantego (wtedy jeszcze Armii Czerwonej) w ul. Mickiewicza - zdaje się, że nic takiego nigdy w tym miejscu nie powstało. Podobnie zresztą jak ciekawie skądinąd wyglądający budynek rozpoczynający dzisiejszą Al. Korfantego.

  „Śląsk, którego nie było” to alternatywna historia regionu przedstawiana z perspektywy wielkich, nieznanych, czasem osobliwych projektów budowlanych. W trzy tygodnie nasz facebookowy fanpage o tym tytule przyciągnął już 2 tysiące fanów. Dziś będzie o Katowicach.
  Dzisiejsza stolica województwa śląskiego, mimo bardzo młodego wieku, ma za sobą kilka wielkich programów modernizacyjnych, podczas których miasto kategorycznie zmieniało swoje oblicze. Boom przemysłowy pchnął cywilizacyjnie miasto do przodu mniej więcej w latach 70. XIX wieku. Po poplebiscytowym podziale Górnego Śląska, Katowice stały się oknem wystawowym polskiej części regionu. Przez wykluczenie kojarzącego się z niemiecką przeszłością stylu gotyckiego, miasto otrzymało bogate, modernistyczne szaty.
  A co było po wojnie? Stalinogród, socrealizm, Katowice przyszłości ze śródmieściem budowanym na nowo w duchu epoki. A potem dekada Gierka i kolejne śmiałe pomysły na rozbudowę śląskiej metropolii.

  Pobieżnie wspominamy o tych gigantycznych programach koncepcyjno-inwestycyjnych, by podkreślić, że każdy z nich obfitował w projekty zbyt brawurowe, zbyt kosztowne, czasem zbyt kuriozalne, by udźwignął je nie tylko budżet, ale i miejski organizm. To właśnie je dziś wspominamy. I nie mówcie, że Katowice nie mogły być jak Paryż (z łukiem triumfalnym przy Rynku), Chorzów (z wielką estakadą zamiast Rynku) albo… Gotham City. Miłego oglądania.

  A przy okazji dziękujemy za wszystkie dobre słowa, listy, „lajki” i propozycje, które przysyłacie. Cała przyjemność po naszej stronie. Zaglądajcie na fanpage "Śląsk, którego nie było" na Facebooku.


  *Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
  *Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby , nie Kryzys,Krach i Wojny 1 i 2.

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Katowice nie bylyby Centrum wojewodztwa slaskiego.

   Centrum Aglomeracji Gorno Slaskiej moglo byc Gliwice.

   Najazd na GOP spowodowal ,,,szkody ,,,porownywalne do najazdu Hunow w 5 wieku albo jak...rozwiń całość

   Katowice nie bylyby Centrum wojewodztwa slaskiego.

   Centrum Aglomeracji Gorno Slaskiej moglo byc Gliwice.

   Najazd na GOP spowodowal ,,,szkody ,,,porownywalne do najazdu Hunow w 5 wieku albo jak najazd Tatarow w 13 wieku.

   Tworzace sie w ten sposob Katowice i okolice,, byly jak ,,,Wielka Improwizacja,, w 3 czesci ,,Dziadow,, Mickiewicza.

   Skutki ,,,Miasta pod Rudym Oblokiem,,autorstwa innego Wieszcza razem ze splata dlugow niedawno splaconych odczuwamy do dzis.

   Nowa Tworczosc nie lepsza ,,,tysz nie dugo padnie jak Lapic.,, zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama