Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie rehabilitacyjne 2014: Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?

Monika Krężel
Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne ARC
Świadczenie rehabilitacyjne to jedno ze świadczeń, jakie są gwarantowane z ubezpieczenia chorobowego. Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Na jakich zasadach świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? SPRAWDŻ

Moja mama miała wypadek, jest po urazie neurologicznym rdzenia kręgowego. Do tej pory cały czas pracowała, była sprawna i chce wrócić do pracy. Po wypadku na kilka miesięcy trafiła do szpitala, pobierała zasiłek chorobowy, teraz ma przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Na jakich zasadach można się o nie starać - z takim pytaniem zwróciła się do nas jedna z Czytelniczek.

W naszym poradniku wyjaśniamy dzisiaj szczegółowo, co trzeba wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym - komu on przysługuje, w jakich przypadkach można się o nie starać, na jaki czas się go otrzymuje, ile ono wynosi.

Informacje przygotowali dla nas eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Anna Sobańska - Waćko, rzecznik oddziału ZUS w Chorzowie

Świadczenie rehabilitacyjne to jedno ze świadczeń, jakie są gwarantowane z ubezpieczenia chorobowego. Świadczenie to może być przyznane ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego (182 dni) nadal nie może pracować, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (czyli np. pracownikom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą). W określonych przypadkach świadczenie to może otrzymać także osoba po ustaniu tytułu do ubezpieczeń – np. po rozwiązaniu umowy o pracę.
Świadczenia rehabilitacyjnego nie otrzyma osoba uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:

  • za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
  • w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
  • w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • za miesiąc, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej albo wykorzystywanie okresu, na który świadczenie zostało przyznane niezgodnie z jego celem.

Podstawa wymiaru i wysokość świadczenia
Za okres pierwszych 90 dni świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Za kolejne dni świadczenie wynosi 75 proc. podstawy. Natomiast jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wówczas wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100 proc. wynagrodzenia. W przypadku ustania tytułu ubezpieczenia (np. rozwiązanie stosunku pracy) świadczenie rehabilitacyjne nie może jednak przekroczyć kwoty obowiązującego przeciętnego wynagrodzenia.

Niezbędne dokumenty
Osoba zainteresowana świadczeniem rehabilitacyjnym powinna złożyć w jednostce ZUS stosowny wniosek (np. oświadczenie na druku ZUS Np-7, dostępnym w jednostkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl). Do wniosku o świadczenie należy dołączyć:
zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10) - wywiad zawodowy nie jest wymagany jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą.

W razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy wraz z wnioskiem należy złożyć:
- protokół powypadkowy – jeśli wnioskodawca jest pracownikiem,
- kartę wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową niezbędna jest decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego.
Należy pamiętać o tym, aby z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne wystąpić jeszcze przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego - zazwyczaj lekarz prowadzący pacjenta wie, czy standardowe 182 dni zwolnienia chorobowego wystarczą do całkowitego powrotu do zdrowia. Jeśli nie, to warto wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożyć np. miesiąc przed końcem okresu zasiłkowego, tak, aby nie narazić się na brak środków finansowych w czasie, kiedy skończy się już zasiłek chorobowy a procedura przyznania świadczenia rehabilitacyjnego będzie w toku.

O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS - to oznacza, że osoba zainteresowana tym świadczeniem zostanie wezwana na badanie do lekarza orzecznika ZUS, który stwierdzi, czy dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jeśli ubezpieczony nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika, może w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw do II instancji orzeczniczej. W takiej sytuacji sprawa jest kierowana do Komisji Lekarskiej Zakładu. Jeżeli orzeczenie komisji nie satysfakcjonuje ubezpieczonego, może złożyć odwołanie do sądu od decyzji wydanej na podstawie tego orzeczenia.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na kwestie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Przypomnijmy, że chodzi tutaj o to ubezpieczenie, które gwarantuje dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Otóż osoba, z którą rozwiązano umowę o pracę, czyli ustał tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, nie ma odprowadzanych składek na to ubezpieczenie. Niemniej jednak, jeśli otrzymuje zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez Oddział ZUS za okres po ustaniu ubezpieczenia, to przez czas pobierania tych świadczeń ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!