Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok górników z kop....

  Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok górników z kop. Mysłowice-Wesoła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok górników z kop. Mysłowice-Wesoła
  Przyczyną śmierci górników z kopalni Mysłowice-Wesoła, którzy mimo wysiłków lekarzy zmarli w we wtorek w siemianowickim szpitalu, był wstrząs oparzeniowy i niewydolność oddechowo-krążeniowa - wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok, które ma już prokuratura.
  Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok górników z kop. Mysłowice-Wesoła
  W wyniku wypadku, do którego doszło 6 października zginęło pięciu górników. Dwaj z nich, 28- i 29-latek, zmarli we wtorek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (CLO). W poprzednich dniach w tej samej placówce umarło dwóch innych poparzonych górników - 26-latek i 32-latek.

  Kolejną ofiarą katastrofy jest 42-letni kombajnista, którego ratownicy górniczy odnaleźli w nocy z piątku na sobotę, w 12.
  dobie prowadzonych w bardzo trudnych warunkach poszukiwań. W środę odbyły się uroczystości pogrzebowe tego pracownika, kolejne pogrzeby zaplanowano na najbliższe dni. Prezydent Mysłowic ogłosił, że środa jest w mieście dniem żałoby.

  Katowicki Holding Węglowy, do którego należy kopalnia ma w przyszłym tygodniu podsumować akcję ratowniczą. W kopalni, w której po katastrofie przerwano wydobycie, trwa akcja przeciwpożarowa. Po odizolowaniu rejonu pożaru tamami będą tam tłoczone gazy, które wypierając tlen mają przyspieszyć wygaszenie pożaru. Nie wiadomo kiedy będzie możliwe wejście do wyrobiska. Prowadząca śledztwo prokuratura chciałaby tam w przyszłości przeprowadzić wizję lokalną.

  Niezależnie od prokuratorskiego śledztwa, okoliczności wypadku bada też Wyższy Urząd Górniczy (WUG). Jak podała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, podobnie jak po każdym poważnym wypadku, także po ostatniej katastrofie nadzór górniczy otrzymuje wiele anonimowych zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach. W ostatnich tygodniach było ich ponad 20, aż 14 dotyczyło kopalni Mysłowice-Wesoła.

  W CLO nadal przebywa 18 górników, w tym trzech na oddziale intensywnej terapii. - Stan tych trzech najciężej poparzonych górników ustabilizował się, co jest dla nas pozytywnym sygnałem - powiedziała w środę rzeczniczka szpitala dr Justyna Glik. Stan 15 pacjentów leczonych na oddziale chirurgicznym nie budzi obaw o ich życie.

  6 października wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła na poziomie 665 m doszło prawdopodobnie do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło pierwotnie do szpitali. PAP


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
  *Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama