Paliwo na święto po 4,50 zł za litr? Cena benzyny leci w dół

  Paliwo na święto po 4,50 zł za litr? Cena benzyny leci w dół

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Cena popularnej "dziewięćdziesiątki piątki" już od kilku dni na wielu stacjach spadła poniżej 5 zł za litr
  1/4
  przejdź do galerii

  Cena popularnej "dziewięćdziesiątki piątki" już od kilku dni na wielu stacjach spadła poniżej 5 zł za litr ©Maciej Gapiński

  Cena benzyny: Litr benzyny kosztuje już poniżej 5 zł. Tak dobrze kierowcom nie było już dawno. A eksperci przekonują, że to nie koniec obniżek? Skąd one?
  Cena benzyny poniżej 5 złotych za litr to już fakt. Na razie na kilku stacjach w regionie, ale już w najbliższy weekend, jak przewidują analitycy rynku paliw, taka cena nie będzie rzadkością. Ostatni raz tak mało za paliwo płaciliśmy w... 2011 roku.

  Mając w pamięci wcześniejsze tłumaczenia o konieczności podwyższania cen towarów i usług fw związku z drożejąca ropą i benzyną sprawdzamy, czy ruch cen w dół może zmniejszyć nasze wydatki także na inne niż paliwo towary. Czy stanieją np. bilety komunikacji publicznej, taryfy taksówkowe, a także towary spożywcze - zwłaszcza te, w które zaopatrujemy się na targowiskach.

  Anna Koteras, rzecznik KZK GOP, szybko rozwiewa nadzieje na niższe taryfy. - Obniżenie cen za przejazd umożliwi dopiero wprowadzenie biletu elektronicznego. Trudno mi powiedzieć kiedy i o ile byłaby możliwość obniżenia cen związana ze spadkiem cen paliw. Aby do tego doszło konieczna jest szczegółowa analiza w dłuższym okresie, tak jak ma to miejsce podczas planowania podwyżki - mówi.

  O obniżkach nie chcą też słyszeć taksówkarze. - Marże cały były minimalne, teraz jest szansa odrobić trochę straty - tłumaczy Krzysztof Zalewski, taksówkarz z Katowic.

  Podobnie argumentują brak obniżek piekarze, dodając kilka zdań o nieuczciwej konkurencji hipermarketów i discountów. Obniżki cen to temat tabu także dla sklepów z ubraniami. - Producenci, importerzy i hurtownicy trzymają ceny więc my też - mówi Krystyna Klimus prowadząca w Chorzowie sklep z ubrankami dla dzieci.

  Eksperci rynku paliw nie mają wątpliwości. To, co dzieje się z cenami na stacjach paliw, nie jest krótkotrwałe. Obniżki będą się pogłębiać.

  - Nie zaszkodzą im nawet dwa długie listopadowe weekendy, czyli 1 i 11 listopada, które kuszą, by bardziej zarobić na kierowcach - komentuje Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl.

  Do pełna przed wyjazdem na Wszystkich Świętych

  Czy zatem wzorem ubiegłych lat nie warto zatankować na zapas pełnego baku, zwłaszcza gdy podróżujemy na groby bliskich kilkaset kilometrów?

  - Ceny na pewno nie wzrosną, bo hurtownicy mają duże zapasy. Czy jeszcze mogą do 1 listopada spaść? Możliwe, ale spadki nie będą na tyle duże, byśmy je odczuli w portfelu, wstrzymując się z zakupem paliw o parę dni - mówi Michał Kopeć, ekspert motoryzacyjny. Dodaje, że więcej uda się zaoszczędzić na dłuższej trasie umiarkowanie i z wyczuciem używając pedału gazu.

  Zdecydowanie jednak nie ma co marzyć o cenach na poziomie 4,5 zł za olej napędowy. Raczej granicą obniżek będzie cena litra sięgająca 4,85-4,80 zł i to na niektórych stacjach, zwłaszcza przy hipermarketach. Cena benzyny Pb 95 będzie odpowiednio o 5-10 gr wyższa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już widze jak tanieje

   lesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ceny jedynie rosną. Nawet gdy usłyszy się zapowiedzi o ewentualnym wzroście cen ropy na świecie to u nas już drożeje. Natomiast gdy ropa tanieje to głucho i brak obniżek. Bo i po co ma tanieć. Kto...rozwiń całość

   Ceny jedynie rosną. Nawet gdy usłyszy się zapowiedzi o ewentualnym wzroście cen ropy na świecie to u nas już drożeje. Natomiast gdy ropa tanieje to głucho i brak obniżek. Bo i po co ma tanieć. Kto chce jechać to i tak zapłaci. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wygrajbon

   Wygraj Bon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wygraj bon paliwowy! tnij .org/zgarnijbonpaliwowy (usuń spacje)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzecznik KZK GOP ma rację

   zaknefein (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Czy stanieją np. bilety komunikacji publicznej". Rzecznik KZK GOP dobrze Panu odpowiedziała. Jeżeli załóżmy cena ropy potanieje o 40 groszy, to licząc średnie spalanie autobusu miejskiego ok....rozwiń całość

   "Czy stanieją np. bilety komunikacji publicznej". Rzecznik KZK GOP dobrze Panu odpowiedziała. Jeżeli załóżmy cena ropy potanieje o 40 groszy, to licząc średnie spalanie autobusu miejskiego ok. 50l/100km, mnożymy 40 groszy razy 50 litrów, wynik mamy 20 zł oszczędności na 50 litrów paliwa, dla 100 km przebiegu. Czyli obniżka o 40 groszy spowoduje, że autobus miejski spali na 100km paliwa mniej o wartości 20 zł. Proszę się zastanowić, ile pasażerów przewiezie taki autobus miejski na 100 km? Załóżmy że średnio 400 pasażerów (4 pasażerów na 1km, to ok. 2-3 przystanki, w tym czasie następuje rotacja pasażerów). Dzielimy 400 pasażerów przez 20 zł oszczędności, każdy pasażer powinien zapłacić 5 groszy mniej za bilet!!! Czy ktoś zadał sobie trud i zastanowił się, ile kosztuje wprowadzenie takich zmian (nowe taryfy, nowe bilety, itp.)? A co będzie, kiedy ceny "podskoczą"? To dlatego KZK GOP uśrednia ceny paliw, przy założeniach nowych planów taryfowych. A to wszystko teoria. Pani rzecznik ma rację, tylko bilet elektroniczny ma tutaj sens, gdyż można będzie płacić za przejechane kilometry, podobnie jak w samochodzie będziemy wiedzieć, ile kosztuje nas średnio przejechany km!

   Komunikacja miejska to nie samochód, gdzie ode mnie zależy co leję i kiedy, oraz za ile.... Dzięki temu wiem, ile kosztuje mnie średnio przejechany km samochodem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowym rozwiązaniem, powstałym dzięki systemowi ŚKUP, będzie taryfa odległościowa. W tym przypadku ko

   Nowym rozwiązaniem, powstałym dzięki systemowi ŚKUP, będzie taryfa odległościowa. W tym przypadku ko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nowym rozwiązaniem, powstałym dzięki systemowi ŚKUP, będzie taryfa odległościowa. W tym przypadku koszt przejazdu uzależniony będzie od długości pokonywanej trasy. Korzystający z tej taryfy...rozwiń całość

   Nowym rozwiązaniem, powstałym dzięki systemowi ŚKUP, będzie taryfa odległościowa. W tym przypadku koszt przejazdu uzależniony będzie od długości pokonywanej trasy. Korzystający z tej taryfy pasażerowie, którzy podróżować będą na najkrótszych odcinkach zapłacą mniej niż dotychczas. Pokonanie jednego kilometra kosztować będzie 2,40 zł,zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bilet elektroniczny za przejechanie do 1km 2,20 zł

   bilet elektroniczny za przejechanie do 1km 2,20 zł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bilet elektroniczny za przejechanie do 1km 2,20 zł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bilety KZKGOP nie stanieją tylko podrożeją bo trzeba spłacić pożyczki na zakup drogich tramwajów i t

   Bilety KZKGOP nie stanieją tylko podrożeją bo trzeba spłacić pożyczki na zakup drogich tramwajów i t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bilety KZKGOP nie stanieją tylko podrożeją bo trzeba spłacić pożyczki na zakup drogich tramwajów i torów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4,81 zł

   G. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dzisiaj na stacji gdzie zawsze tankuję Pb95 po 4,81 zł. Fajna cena, na jakość paliwa nie można narzekać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej rowerem

   Dana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I ....za darmo :)
   http://www.youtube.com/watch?v=QTUG6vP0ENk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w UE

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   1, 65 zł benzyna

   1,33 zł diesel

   0,65 groszy gaz :) pozdro dajcie się dalej ruchać rodacy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w UE

   realny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   powyższe kwoty są chyba w euro, skoro obowiązują w UE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama