Ważne
  Wybuch w Katowicach: Kamienica przy Chopina to nie wyjątek....

  Wybuch w Katowicach: Kamienica przy Chopina to nie wyjątek. Walą się inne stare domy

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak wynika z pierwszych informacji budynek na rogu ul. Chopina i Sokolskiej był świeżo wyremontowany, po przeglądach technicznych. Mimo to doszło tam do wybuchu i w efekcie zawalenia się trzech kondygnacji. Niestety ta katastrofa budowlana w Śląskiem nie jest wyjątkiem. Nasze kamienice bywają w fatalnym stanie. Do zawaleń dochodziło w ostatnich latach nie tylko w Katowicach, ale też w Bytomiu, Będzinie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu.
  Problem w tym, że wiele kamienic nie ma ustalonego właściciela. To są te domy, które straszą w miastach i nikt nie wie, co z nimi zrobić. Chodzi o około 30 proc. starej zabudowy czynszowej. Dawni właściciele zmarli lub wyjechali do Niemiec, a ich potomkowie nie są tym spadkiem zainteresowani. W Zagłębiu pozostały domy po właścicielach żydowskich bez spadkobierców. Gminy nie palą się do tego, żeby je przejąć, bo to wiąże się ze zbyt dużymi kosztami i długimi procedurami. Są też budynki mające prywatnych właścicieli, których nie stać na ich remont, lub z różnych powodów nie są nim zainteresowane.

  W 260 tys. lokali w ruderach grożących zawaleniem, mieszka w Polsce prawie milion osób. Według Instytutu Rozwoju Miast, co piąte takie mieszkanie znajduje się w województwie śląskim. Zresztą większość Polaków zajmuje zniszczone mieszkania; 60 proc. z 13 mln wszystkich w kraju wymaga porządnego remontu.  Kalendarium:  Marzec 2014 roku - W Zabrzu przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej i Mochnackiego zawalił się strop dwukondygnacyjnego budynku. Pustostan był nawiedzany m.in. przez złodziei.

  Marzec 2014 roku –w Będzinie zawalił się XIX-wieczny budynek poprzemysłowy

  Luty 2014 – zawalił się strop kamienicy w Świętochłowicach przy ul. Świdra 7 (Lipiny). Kamienica, w której doszło do zdarzenia, to pustostan przeznaczony do rozbiórki.

  Czerwiec 2013 roku – zawaliła się kamienica przy ul. Żeromskiego w Bytomiu. To był pustostan. Nikt nie został poszkodowany

  Maj 2013 roku –zawaliła się jedna ściana kamienicy w Chorzowie na rogu ulic Hajduckiej i Powstańców

  Maj 2013 – w Sosnowcu zawaliła się niezamieszkała kamienica przy ul. Kołłątaja.

  Maj 2013 roku – zawaliła się kamienica przy ul. Katowickiej w Chorzowie. Kamienica nie była zamieszkana i od wielu lat stała zabezpieczona przed włamaniami, bo groziła zawaleniem.

  Kwiecień 2013 roku – czarna seria w Bytomiu: zawaliła się kamienica przy ul. Piekarskiej, druga przy Jagiellońskiej, a trzecia przy Chorzowskiej w centrum miasta.

  Marzec 2013 roku – w Chorzowie zawalił się budynek przy ul. Styczyńskiego. Lokator został wyprowadzony. Nikomu nic się nie stało.

  Luty 2013 roku – zawalił się budynek obok przychodni przy ul. Piotrowskiej w Katowicach. Był remontowany. Ściana przygniotła robotników. Ranne zostały trzy osoby.

  Kwiecień 2012 roku – w Mysłowicach przy ul. Laryskiej zawalił się dom, nie był zamieszkany. Strażacy podejrzewali, że był nielegalnie rozbierany, co osłabiło jego konstrukcję i w efekcie doprowadziło do zawalenia.

  Wrzesień 2011 roku – w Rudzie Śląskiej Kochłowicach, przy ul. Piłsudskiego zawalił się narożnik zamieszkałej kamienicy. Mieszkańcy cudem ocaleli, bo przed zawaleniem wyszli z domu. Prawdopodobną przyczyną katastrofy budowlanej były roboty fundamentowe i izolacyjne prowadzone przy użyciu ciężkiego sprzętu.

  Czerwiec 2011 roku – w Bytomiu zawaliła się kamienica przy ul. Stawowej. To był pustostan.

  Styczeń 2011 roku – w Częstochowie zawalił się dom przy ul. Cmentarnej. Trzy rodziny: dziewięć osób, w tym dziecko stracili dach nad głową


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
  *Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląska Architektura sie wali

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A KTO ??? do tego doprowadził że sie walą piekne domy Architektury Śląskiej, , po 45 r lechici zabrali ( wywlaszczyli )budynki prawdziwym wlascicielom , i co zrobili z tym pieknym Slaskim...rozwiń całość

   A KTO ??? do tego doprowadził że sie walą piekne domy Architektury Śląskiej, , po 45 r lechici zabrali ( wywlaszczyli )budynki prawdziwym wlascicielom , i co zrobili z tym pieknym Slaskim zegarkiem ci gospodarze w kufajkach i slomom w guminiokach zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Luty 2013 roku – zawalił się budynek... przy ul. PIOTROWICKIEJ w Katowicach.
   Najwyraźniej wszystko wam jedno: Szopena, Sokolska, Piotrowska...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i....?!

   der dziennik , oszust ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nie kasuj czerwona holoto! !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!

   !!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   ZAMKNAC CZYM PREDZEJ BOBREK W BYTOMIU !!!! PRACE MOZNA ZNALEZC A DRUGIEGO ŻYCIAJUZ NIE!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama