Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Debiut Śląski": O nich będzie kiedyś głośno

Jolanta Pierończyk
Agnieszka Jania, studentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu
Agnieszka Jania, studentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu mat. prasowe
Kontrabasista, student reżyserii, artystka sztuk wizualnych, studentka teatru tańca, projektantka mody - to nominowani w konkursie "Debiut Śląski". Laureata poznamy podczas Silesia Fashion Day

Mają po dwadzieścia kilka lat, a już niemało osiągnięć na koncie. Koncertują, kręcą filmy, projektują modę, uczą teatru tańca, pokazują świat poprzez sztukę. Trudne ma zadanie jury konkursu "Debiut Śląski" dla studentów uczelni artystycznych woj. śląskiego, które z piątki nominowanych musi wybrać jednego laureata. Poznajmy ich.

Alan Wykpisz

Kontrabasista. Członek formacji High Definition Quartet, z którą był nominowany do Fryderyka 2014 w kategorii Jazzowy Debiut za płytę pt. "Hopasa". - Kontrabas to bardzo dobry instrument do dialogu z resztą zespołu. Odpowiednio go prowadząc, nie trzeba być tłem - mówi Alan Wykpisz. - Na razie tylko raz wystartowałem solowo, na konkursie w Kopenhadze, i od razu z sukcesem, bo ten konkurs udało mi się wygrać, ale nie czuję się jeszcze gotowy na występy solowe. Wkrótce wyruszamy w kwartecie (High Definition Quartet) na dwa koncerty do Indii, gdzie zagramy bukoliki Witolda Lutosławskiego. Czekamy też na nową płytę pt. "Pałka/Mika", która ukaże się początkiem 2015 r. W nowym roku wybieramy się na festiwal jazzowy w Kanadzie - dodaje.

Arek Biedrzycki

Student reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnik programu "Passion to Market". Autor filmów dokumentalnych: "Utopia u pani Lidki", "Gościem u siebie" oraz "Krajobraz nizinny z kołyską". Zrealizował autorską adaptację Kafki pt. "Podróż z bagażem podręcznym", a także debiut krótkometrażowy w ramach programu "30 minut" - "Częstotliwość drgań". Laureat Nagrody Szkoły Wajdy za film licencjacki "Źle nam z oczu patrzy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 r.

- Nie lubię filmów o błahych tematach. Temat musi być ważny i poważny - twierdzi młody reżyser. - Najbardziej interesują mnie ostateczne sprawy. "Podróż z bagażem podręcznym" to kryminał ontologiczny (ontologia - nauka o bycie - przyp. red.). Zawsze interesowały mnie mocniejsze historie. Nie chciałbym robić komedii, nawet najmądrzejszej. Szkoda mi czasu. Widz, który potrzebuje lekkiego kina amerykańskiego, wie, gdzie go szukać. Nikt go lepiej nie robi niż właśnie Amerykanie. Nasze kino było najlepsze w czasach moralnego niepokoju. Sięgnijmy więc do tej szkoły. Róbmy to, co umiemy najlepiej - dodaje.

Agnieszka Piotrowska

Artystka sztuk wizualnych. Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich realizacjach zwraca szczególną uwagę na odbiorcę, którego reakcje kolekcjonuje. - Moja sztuka nie istnieje bez interakcji z odbiorcą - mówi.

Jednym z przykładów niech będzie praca pt. "Zugzwang". Jest to szachownica z soli i pieprzu na podłodze galerii. Ludzie wchodzą i zaczyna się. Do jednych zrazu nie dociera, że jest to szachownica. Myślą, że to jakieś płytki. Ale każdy zostawia na nich jakiś ślad. Od śladów butów po różne malunki czy inskrypcje typu "Życie jest piękne". Po skończonej wystawie praca jest zupełnie nieczytelna. Widać jednak, że nie przechodzono obok niej obojętnie. Na każdego w jakiś sposób zadziałała i wielu z odbiorców skłoniła do jakiejś reakcji. I o to właśnie Agnieszce Piotrowskiej chodzi w sztuce. W tej chwili tworzy cykl obrazów… akustycznych, które są związane z jej pracą doktorską na temat analfabetyzmu zdrowotnego. Chodzi o zwrócenie, poprzez sztukę, uwagi na jeden z mar-ginalizowanych tematów, jakim jest choroba, która podobnie jak starość czy śmierć nie pasuje do pięknego świata młodości, wykreowanego przez media. Agnieszka Piotrowska burzy tę iluzję i pokazuje świat taki, jakim jest naprawdę.

Agnieszka Jania

Studentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST. Zrealizowała spektakl pt. "Tuoni", prezentowany w Rzymie. Uczestniczka warsztatów tanecznych z osobami niesłyszącymi. Laureatka stypendium marszałka woj. śląskiego za spektakl pt. "Zrozumieć ciszę" z udziałem osób niesłyszących.

- Podczas nauki w krakowskiej szkole aktorskiej miałam okazję obserwować środowisko osób niesłyszących. Pomyślałam sobie, że język migowy to swego rodzaju taniec - taniec zaangażowany, pełen emocji. Każdy ruch niesie ze sobą znaczenie. Zaczęłam się uczyć tego języka. A jednocześnie zaczęłam pracować z niesłyszącymi, żeby wspólnie, poprzez taniec, pokazać ludziom ich świat. Pomóc w jego zrozumieniu - mówi Agnieszka Jania. - Jestem w trakcie realizacji spektaklu pt. "Zrozumieć ciszę", którego celem jest stworzenie możliwości wypowiedzi twórczej dla osób niesłyszących. W pracy nad spektaklem odkrywam ich świat. Dowiaduję się, z jakimi problemami borykają się na co dzień. A jest ich wiele, zaczynając od tego, że w wielu przypadkach rodzice niesłyszących dzieci nie zgadzają się na używanie języka migowego w domu, a więc odbiera się im prawo do używania języka, który jest dla nich naturalny, kończąc na problemach związanych z ciągłą wymianą baterii w aparatach słuchowych, od których zależy ich komfort życia.

Magda Pogorzelska

Projektantka odzieży, akcesoriów, biżuterii i obuwia, absolwentka Wyższej Szkoły Technicznej (I stopień Wzornictwo).

- Bardzo lubię zaczynać projektowanie od tkaniny. Ona mnie inspiruje. Podpowiada formę - mówi Magda Pogorzelska. - Strój to swego rodzaju rzeźba. Ja rzeźbię tkaninę. Esencją jest aplikacja, która tworzy obraz. Dwa razy w roku przygotowuję nowe kolekcje. Zeszłoroczna, zimowa, inspirowana była kosmosem. W aplikacjach pojawił się np. kask astronauty. W swoich kolekcjach dbam o wartość edukacyjną. W tamtej kolekcji starałam się np. przybliżyć historię eksploracji kosmosu. Gotowa jest już kolekcja jesień-zima 2014/2015, inspirowana Wesem Ander-sonem, skautami, Alaską… I jest np. kurtka z aplikacją w postaci psiego zaprzęgu. Ja osobiście lubię vintage. Ubrania łowię w lum-peksach. Noszę też własne kreacje, które charakteryzują odważne kolory.

***

Silesia Fashion Day to wydarzenie łączące sztukę, kulturę i modę, którego celem jest promocja mody rozumianej jako styl życia w mieście. Finał 6. edycji odbędzie się już jutro, 25 października, w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Gwiazdą tej edycji będzie znany projektant mody, Mariusz Przybylski. Oprócz niego swoje kolekcje pokażą studenci wzornictwa Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz znane marki modowe.

"Debiut Śląski" to konkurs towarzyszący jesiennej odsłonie Silesia Fashion Day. Jury, które tworzą przedstawiciele środowisk akademickich oraz ośrodków kulturalnych, wybiera najzdolniejszego studenta uczelni artystycznych woj. śląskiego.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
*Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera