Ważne
  Terapia fotografią: Czasem trzeba najpierw spruć sweter,...

  Terapia fotografią: Czasem trzeba najpierw spruć sweter, żeby przytulić matkę...

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Terapia fotografią: Czasem trzeba najpierw spruć sweter, żeby przytulić matkę...
  1/2
  przejdź do galerii
  Terapia za pomocą fotografii: po śmierci matki, po chorobie nowotworowej męża, po cierpieniu. Kobiety w różnym wieku, o różnych doświadczeniach szukają prawdy o sobie w sobie
  Fotografia ma wielką terapeutyczną moc. Przejrzenie albumu z rodzinnymi zdjęciami działa jak antytoksyczna tabletka. Pozwala spojrzeć na siebie i swoich bliskich inaczej. Fotografka, prezes Fundacji Kultura Obrazu Anka Sielska, i psychoterapeutka Helena Zakliczyńska postanowiły wypróbować "lekarstwa" i na warsztaty fotografoterapii zaprosiły kobiety po przejściach, bolesnych doświadczeniach, zmagające się z traumą. - Rodzinne zdjęcie pozwala na podróż w czasie. Dotknięcie wspomnień. Fotografia to uchwycona chwila. Uświadamiamy sobie, kogo brakuje - mówi Zakliczyńska.

  Ochotniczek do pionierskiej sesji szukały w ośrodkach terapeutycznych, ale też pantoflową pocztą. Gwarantowały anonimowość. I pomoc. - Fotografia to świetne narzędzie, bo łatwo dostępne. Wizualizacja problemu daje szansę, żeby szybciej sobie z nim poradzić - mówi Zakli-czyńska.

  Pomysł na warsztaty wyrósł z doświadczeń Anki Sielskiej. - Przez lata prześladowało mnie wspomnienie z dzieciństwa związane z moim ojczymem, który cały czas przypominał mi o zakręcaniu butelek z szamponem i płynem do mycia naczyń. Już jako osoba dorosła, bez przymusu, wracałam karnie do domu, by sprawdzić, czy zakręciłam te butelki i dopiero potem mogłam spokojnie iść do pracy czy na spotkanie. Moja terapeutka zaproponowała mi, abym wylała do zlewu cały płyn i zrobi się z niego mnóstwo piany. Zrobiłam temu zdjęcie. I wyzwoliłam się z dręczącego mnie przeżycia - wyjaśnia Sielska.

  Na warsztaty zgłosiły się m.in.: kobieta, której mama zmarła w tragicznych, do końca niewyjaśnionych okolicznościach, kobieta, której mama zginęła w wypadku samochodowym, a ona nie miała nawet szans, żeby się z nią pożegnać, kobieta, która ma nie najlepsze relacje z córką, ale chce je naprawić. Spotykały się przez dziesięć miesięcy. Poznawały, uwalniały emocje, odreagowywały. - Opowiedzenie o problemach pozwala na lepsze zrozumienie ich i siebie - mówi Zakliczyńska.

  Gdy brakuje jednego klocka  Uczestniczki warsztatów sięgały w przeszłość i oglądały stare fotografie. - Przeszukiwanie domowych archiwów, przekopywanie się przez zakurzone półki, rozmowy z rodziną o minionych chwilach. Jakbyśmy odnalazły dawno ukryty skarb.

  Powoli uświadamiamy sobie znaczenie historii, którą mamy za sobą, która nas stworzyła i którą możemy podzielić się z innymi - wspomina Sielska. - Znajdujemy w albumach wspólne tematy, bo chyba każda z nas ma zdjęcie na małym koniku, każda spogląda przez szczebelki w łóżeczku i każda ma zdjęcie… w Szczawnicy.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama