Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plura: Ślązacy zdecydują o tym, czy… istnieją. Walne zebranie SONŚ w Rudzie Śląskiej

Marek Plura
Witold Stech
Dziś, w sobotę (25.10) o godzinie 12.00 w Rudzie Śląskiej na ul. Goduli 36 (Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości) odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Delegaci mają podjąć zdecydować, czy wprowadzić do statutu stowarzyszenia zmiany umożliwiające utrzymanie jego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

W grudniu 2013 Sąd Najwyższy nakazał wyrejestrowanie SONŚ, twierdząc, iż narodowość śląska po prostu nie istnieje, a używanie jej w nazwie organizacji jest szkodliwe dla obywateli, gdyż wprowadza ich w błąd i może prowadzić do dezintegracji państwa. Właśnie nad zmianą nazwy będą obradowali delegaci.

Członek SONŚ poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura tak zachęca ich by zaniechali zmian: Oczekiwanie zmiany nazwy legalnie działającej organizacji jest upokarzające! Nie pozwolimy by Polska upadła tak nisko! Nie damy sobie zdeptać naszej śląskiej tożsamości. Przypominają mi się czasy powojenne, gdy polska administracja zmuszała Ślązaków do spolszczania imion. Zamiast Gintera, czy Hermana mieliśmy Jana, albo Stanisława. Wierzę, że SONŚ nie pozwoli na powrót do tych mrocznych czasów. Nasza organizacja jest pozytywną odpowiedzią na pragnienia ponad 800 tysięcy obywateli Rzeczpospolitej, którzy w spisie narodowym powszechnym zaświadczyli o swojej tożsamości deklarując narodowość śląską.

Wyrazili oni tym samym potrzebę uznania ich fundamentalnego prawa człowieka do własnej identyfikacji przez państwo, którego są lojalnymi obywatelami. Jako Ślązak wiem, że jest to także jednoznacznie wyrażone oczekiwanie szacunku i pomoc od tegoż państwa.

Efektem grudniowego orzeczenia Sądu Najwyższego jest min. obywatelski projekt zmian w ustawie o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym, podpisany przez ponad 140 tysięcy osób. Wnosi on o nadanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej. 9 października br. Sejm zdecydował, że podejmie dalsze prace nad tą propozycją w specjalnie powołanej podkomisji. Autor projektu – poseł Plura ma nadzieję, iż to ona wypracuje pozytywne rozstrzygnięcie kwestii śląskiej tożsamości, odbudowując tym samym zaufanie obywateli do własnego państwa, a zarazem ratując wizerunek naszego kraju w oczach europejskiej opinii publicznej.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
*Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!