Tartak Studzionka pod Pszczyną: tu z odpadów drewnianych...

  Tartak Studzionka pod Pszczyną: tu z odpadów drewnianych produkuje się prąd

  Aleksandra Smolak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pan Jerzy Białas przy swoim urządzeniu Holz-Kraft do produkcji prądu i ciepła. To jedyne takie urządzenie w Polsce
  1/2
  przejdź do galerii

  Pan Jerzy Białas przy swoim urządzeniu Holz-Kraft do produkcji prądu i ciepła. To jedyne takie urządzenie w Polsce ©Aleksandra Smolak

  Darmowe ciepło i prąd w domu i zakładzie pracy? To możliwe. W jednym z tartaków w powiecie pszczyńskim robi się je z gazu drzewnego.
  Jerzy Białas ze Studzionki (powiat pszczyński) wprowadził w swoim tartaku pierwszy w Polsce innowacyjny system wytwarzania prądu i ciepła z gazu drzewnego, zwanego holzgazem (kiedyś na holzgazie jeździły nawet samochody). Wszystko dzięki urządzeniu Holz-Kraft, które pan Jerzy zakupił w Niemczech.

  Urządzenie działa dość prosto: zrębki drzewa z tartaku są suszone do odpowiedniej wilgotności, następnie wpadają do zasobnika, ten podaje je dalej do reformera, gdzie wytwarzany jest gaz drzewny a z gazu prąd.
  I tak przez cały tydzień energię elektryczną, którą urządzenie wytworzy, pan Jerzy Białas wykorzystuje w swoim domu i tartaku. W weekendy kiedy zakład jest zamknięty a urządzenie produkuje prąd, jego nadmiar właściciel tartaku sprzedaje firmie Tauron.

  Dziś do tartaku pana Jerzego zjeżdżają się naukowcy z całej Polski, bo okazało się, że urządzenie, które Jerzy Białas zainstalował u siebie jest póki co jedyne w Polsce. Teraz chętnych na jego zakup jest już dużo więcej.

  - Urządzenie kosztowało 176 tysięcy euro, ale do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze jakieś 200 tysięcy złotych na jego instalację - przyznaje Jerzy Białas, właściciel urządzenia ze Studzionki.

  Tak innowacyjny system spotkał się z aprobatą Unii Europejskiej i dlatego też z programu Innowacyjności, Jerzy Białas otrzymał dotację pokrywajacą 50 procent wartości tego urządzenia.

  Pan Jerzy przyznaje, że urządzenie ma już od blisko roku. Zainstalował je w listopadzie ubiegłego roku.

  Teraz kiedy działa poprawnie, a koszty jego zakupu zaczynają się powoli zwracać, Jerzy Białas postanowił się pochwalić swoją innowacyjną inwestycją.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama