Festiwal dramaturgii w Zabrzu: "Droga śliska od traw" uznana...

  Festiwal dramaturgii w Zabrzu: "Droga śliska od traw" uznana za najlepszą sztukę

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Droga śliska...": deszcz nagród
  1/2
  przejdź do galerii

  "Droga śliska...": deszcz nagród ©arc.

  XIV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" zakończony. Na dramat Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak pt. "Droga śliska od traw" głosowali, i jurorzy, i widzowie. To dla autorów dobra wróżba na sceniczną przyszłość.
  Wczoraj zakończył się w Zabrzu XIV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

  Zgodnie z nazwą, w konkursie oceniane są przede wszystkim teksty sztuk i ich autorzy, choć nie bez znaczenia jest oczywiście sceniczny kształt prezentowanych dramatów. Stąd w werdykcie jury, obok wyróżnień dla pisarzy, znalazły się także nagrody dla reżyserów i aktorów.

  Niekwestionowanymi zwycięzcami tegorocznej edycji "Rzeczywistości przedstawionej" zostali Paweł Wolak i Katarzyna Dworak, autorzy sztuki pt. "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł", którzy w dodatku swój tekst wyreżyserowali i zagrali w jego inscenizacji.

  Ten spektakl, zrealizowany w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, otrzymał: Nagrodę im. Stanisława Bieniasza (pomysłodawcy zabrzańskiego festiwalu), nagrodę (10 000 zł) za realizację, a przede wszystkim nagrodę Grand Prix, którą w Zabrzu - uwaga - przyznaje publiczność w specjalnym systemie głosowania.

  A to nie koniec! Rafał Cieluch, który zagrał w "Drodze śliskiej od traw" rolę Bogdana otrzymał I nagrodę aktorską, a Magda Skiba, wcielająca się w postaci Oli - wyróżnienie w tej samej kategorii.

  Dramat autorstwa duetu PiK (tak siebie nazywają) to wstrząsająca historia, dziejąca się w zamkniętej wiejskiej społeczności, w której gromadzone latami złe emocje, wybuchają z druzgocąca siłą pod wpływem splotu okoliczności. Oryginalność tej sztuki bierze się m.in. z ciekawego połączenia kryminalnej w gruncie rzeczy intrygi i dyskretnego moralitetu z odrealnioną momentami ludową przypowieścią.

  I nagrodę za reżyserię przyznano natomiast w Zabrzu Annie Augustynowicz za spektakl "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu a II nagrodę - Maciejowi Podstawnemu za spektakl "Jasiu albo Polish Jokes" Davida Ivesa z Teatru Nowego w Zabrzu.

  To nie jedyny sukces gospodarzy festiwalu - Teatru Nowego - bo w swoim werdykcie, jury uhonorowało również aktorów zabrzańskiej sceny: Jarosława Karpuka, Annę Konieczną i Dariusza Niebudka.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Nowy Supersam w Katowicach będzie nową galerią handlową ZDJĘCIA
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
  *Praca w Oplu w Gliwicach: Kogo poszukują, jakie zarobki SPRAWDŹ
  *Śląsk, którego nie było. Niesamowite wizjonerskie projekty śląskich miast

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama