Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejsze metody leczenia zawałów mózgu już w Ochojcu!

Agata Pustułka
W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach -Ochojcu neurolodzy mogą skuteczniej leczyć zawały mózgu.

Tętnice środkowe mózgu mają największe znaczenie dla prawidłowego ukrwienia narządu, a każde nagłe zwężenie lub zamknięcie jednej z nich rodzi poważne konsekwencje . Specjaliści z Ochojca w leczeniu 75-letniego pacjenta wykorzystali najnowocześniejszą metodę - usunęli zakrzep za pomocą trombektomu, czyli supernowoczesnego sprzętu, który za pośrednictwem cewnika umożliwia dotarcie do głównych tętnic mózgowych.

- Zakrzep zamykający całkowicie tętnicę środkową mózgu został usunięty, a następnie podano lek rozpuszczający potencjalny resztkowy materiał w okolicę zwężenia tętnicy. Przywróciliśmy prawidłowe ukrwienie mózgu, a co z tym się wiąże szansę na poprawę stanu pacjenta - wyjaśnia lekarz kierujący Oddziałem Neurologii dr Anetta Lasek-Bal GCM dołączyło tym samym do trzech placówek, po Krakowie i Warszawie, gdzie stosuje się tę metodę leczenia.

Kardiolodzy inwazyjni za pomocą cewnika (balonikowania) przetykają zwężone tętnice dostarczające krew do serca, podobnie neurolodzy wraz z chirurgami naczyniowymi i radiologami interwencyjnymi potrafią "oczyścić" tętnice mózgowe.
Jeśli chory nie ma dostępu do trombektomii, podawane mu są specjalne leki dożylnie lub dotętniczo, które też skutecznie mogą rozprawić się z przeszkodą w postaci zakrzepu.

Na zawał mózgu narażeni są pacjenci z miażdżycą oraz chorobami serca (np. migotanie przedsionków). Sporą grupę stanowią też osoby, u których zdiagnozowano chorobę małych tętnic mózgowych, która powstaje m.in. z powodu nadciśnienia tętniczego.
Udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 70 tys. przypadków choroby i ok. 30 tys. spowodowanych nią zgonów.

Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.
Kiedy dojdzie do udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie objawów choroby i natychmiastowe wezwanie pogotowia.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!