Ważne
  Najnowocześniejsze metody leczenia zawałów mózgu...

  Najnowocześniejsze metody leczenia zawałów mózgu już w Ochojcu!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach -Ochojcu neurolodzy mogą skuteczniej leczyć zawały mózgu.
  Tętnice środkowe mózgu mają największe znaczenie dla prawidłowego ukrwienia narządu, a każde nagłe zwężenie lub zamknięcie jednej z nich rodzi poważne konsekwencje . Specjaliści z Ochojca w leczeniu 75-letniego pacjenta wykorzystali najnowocześniejszą metodę - usunęli zakrzep za pomocą trombektomu, czyli supernowoczesnego sprzętu, który za pośrednictwem cewnika umożliwia dotarcie do głównych tętnic mózgowych.


  - Zakrzep zamykający całkowicie tętnicę środkową mózgu został usunięty, a następnie podano lek rozpuszczający potencjalny resztkowy materiał w okolicę zwężenia tętnicy. Przywróciliśmy prawidłowe ukrwienie mózgu, a co z tym się wiąże szansę na poprawę stanu pacjenta - wyjaśnia lekarz kierujący Oddziałem Neurologii dr Anetta Lasek-Bal GCM dołączyło tym samym do trzech placówek, po Krakowie i Warszawie, gdzie stosuje się tę metodę leczenia.

  Kardiolodzy inwazyjni za pomocą cewnika (balonikowania) przetykają zwężone tętnice dostarczające krew do serca, podobnie neurolodzy wraz z chirurgami naczyniowymi i radiologami interwencyjnymi potrafią "oczyścić" tętnice mózgowe.
  Jeśli chory nie ma dostępu do trombektomii, podawane mu są specjalne leki dożylnie lub dotętniczo, które też skutecznie mogą rozprawić się z przeszkodą w postaci zakrzepu.

  Na zawał mózgu narażeni są pacjenci z miażdżycą oraz chorobami serca (np. migotanie przedsionków). Sporą grupę stanowią też osoby, u których zdiagnozowano chorobę małych tętnic mózgowych, która powstaje m.in. z powodu nadciśnienia tętniczego.
  Udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 70 tys. przypadków choroby i ok. 30 tys. spowodowanych nią zgonów.

  Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.
  Kiedy dojdzie do udaru decydujące znaczenie dla skutecznego leczenia ma szybkie rozpoznanie objawów choroby i natychmiastowe wezwanie pogotowia.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama