Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Made in Katowice" zanim nadeszły znane nam czasy "Made in China" [ZDJĘCIA]

Marcin Zasada
Wystawa Made in Katowice
Wystawa Made in Katowice MHK
Wystawa "Made in Katowice" w Muzeum Historii Katowic przedłużona do 5 listopada. Zostało 6 dni na poznanie, z czego kiedyś słynęło to miasto.

Jedyny taki przedwojenny motocykl, stylowe radio z tutejszej fabryki, egzotyczne trunki i kosmetyki, a wszystko "made in Katowice". W Muzeum Historii Katowic jeszcze przez niespełna tydzień można oglądać arcyciekawą ekspozycję pokazującą, jak wieloma ciekawymi, zapomnianymi dziś produktami mogło kiedyś szczyć się miasto nad Rawą. Duże zainteresowanie wystawą skłoniło organizatorów do przedłużenia jej do 5 listopada.

Kosmetyki Nivea nie tylko z Gliwic

- Projekt "Made in Katowice" eksponuje wizytówki katowickiego przemysłu, ale też rzemiosła, usług i handlu w XIX i XX wieku. O wielu z nich nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy miasta - przypomina Joanna Popanda z MHK, współautorka i pomysło-dawczymi wystawy. - Zainteresowanie nią przerosło nasze oczekiwania. Każde spotkanie czy wykład towarzyszący wystawie oglądał komplet widzów. Dlatego przedłużyliśmy zwiedzanie do przyszłej środy.

Podstawę tworzą będą oczywiście eksponaty z najbardziej kojarzonej z Katowicami dziedziny przemysłu. Ale sztandarowe produkty górnictwa czy hutnictwa, to tylko fragment imponującego dorobku zgromadzonego w MHK. Na wystawie można zobaczyć zapomniane ikony śląskiego, katowickiego dokładnie, designu: radio Capello, porcelanę Giesche, rowery, gramofony, instrumenty muzyczne firmy Ebeco (siedziba przy ul. 3 Maja 34), okulary z zakładu optycznego J. Wyk oraz… krem i inne kosmetyki firmy Nivea.

Co prawda, związków Nivei z Górnym Śląskiem naturalnie szukamy w Gliwicach (z tym miastem związana od lat była rodzina Troplowitzów; autorem receptury znanego kremu Oscar Troplowitz), jednak w Katowicach, przy ul. Piotra Skargi od 1925 roku działała filia spółki Troplowitza (Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiers-dorfa), w której wytwarzano m.in. plastry, krem i puder dla dzieci słynnej marki.

MOJ 130, jedyny taki śląski motocykl

Wystawa przybliża historię jedynego motocykla stworzonego i produkowanego w Katowicach. Model MOJ 130 został zaprezentowany w 1937 roku, jego konstruktorem był inż. Gustaw Różycki, który w 1933 roku kupił podupadającą fabrykę maszyn górniczych w Załężu. Właśnie tam, jeszcze przed wojną budowano wszystkie części i podzespoły modelu MOJ 130. Mimo wysokiej ceny (950 zł), cieszył się sporą popularnością i to zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym. Co ciekawe, po wielu przekształceniach, fabryka inż. Różyckiego działa do dziś - produkuje urządzenia górnicze i wchodzi w skład grupy kapitałowej FASING S.A.

- To największy hit naszej wystawy, tym bardziej, że motocykl jest w pełni sprawny i utrzymany w znakomitym stanie - podkreśla Joanna Popanda.

A czy ktoś pamięta wymyślne katowickie napitki produkowane, rozlewane i sprzedawane nie tylko na Śląsku? Przedwojenny likier curaçao z napisem Hageka Katowice (Parowa fabryka likierów, z siedzibą przy ul. Kościuszki 8) wygląda dziś równie egzotycznie, jak pewnie by smakował. Pamiątki świetności przemysłu alkoholowego w mieście też znalazły się na wystawie w MHK.

Cały rok zbierania unikatowych eksponatów

- Katowickie wyroby zbieraliśmy prawie rok - nie tylko w muzeach, ale i wśród działających do tej pory firm oraz od osób prywatnych. Większość eksponatów, a są to zarówno oryginalne produkty, jak i zdjęcia, katalogi firmowe, dokumenty i inne materiały, zostały po raz pierwszy zostanie pokazane szerszej publiczności - zaznacza Popanda. - Oczywiście wystawa jak i towarzysząca jej publikacja nie wyczerpują tematu. Mamy jednak nadzieję, że obie zainteresują i poszerzą wiedzę o Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera