"Made in Katowice" zanim nadeszły znane nam czasy "Made in...

  "Made in Katowice" zanim nadeszły znane nam czasy "Made in China" [ZDJĘCIA]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wystawa Made in Katowice
  1/20
  przejdź do galerii

  Wystawa Made in Katowice ©MHK

  Wystawa "Made in Katowice" w Muzeum Historii Katowic przedłużona do 5 listopada. Zostało 6 dni na poznanie, z czego kiedyś słynęło to miasto.
  Jedyny taki przedwojenny motocykl, stylowe radio z tutejszej fabryki, egzotyczne trunki i kosmetyki, a wszystko "made in Katowice". W Muzeum Historii Katowic jeszcze przez niespełna tydzień można oglądać arcyciekawą ekspozycję pokazującą, jak wieloma ciekawymi, zapomnianymi dziś produktami mogło kiedyś szczyć się miasto nad Rawą. Duże zainteresowanie wystawą skłoniło organizatorów do przedłużenia jej do 5 listopada.

  Kosmetyki Nivea nie tylko z Gliwic


  - Projekt "Made in Katowice" eksponuje wizytówki katowickiego przemysłu, ale też rzemiosła, usług i handlu w XIX i XX wieku. O wielu z nich nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy miasta - przypomina Joanna Popanda z MHK, współautorka i pomysło-dawczymi wystawy. - Zainteresowanie nią przerosło nasze oczekiwania. Każde spotkanie czy wykład towarzyszący wystawie oglądał komplet widzów. Dlatego przedłużyliśmy zwiedzanie do przyszłej środy.

  Podstawę tworzą będą oczywiście eksponaty z najbardziej kojarzonej z Katowicami dziedziny przemysłu. Ale sztandarowe produkty górnictwa czy hutnictwa, to tylko fragment imponującego dorobku zgromadzonego w MHK. Na wystawie można zobaczyć zapomniane ikony śląskiego, katowickiego dokładnie, designu: radio Capello, porcelanę Giesche, rowery, gramofony, instrumenty muzyczne firmy Ebeco (siedziba przy ul. 3 Maja 34), okulary z zakładu optycznego J. Wyk oraz… krem i inne kosmetyki firmy Nivea.

  Co prawda, związków Nivei z Górnym Śląskiem naturalnie szukamy w Gliwicach (z tym miastem związana od lat była rodzina Troplowitzów; autorem receptury znanego kremu Oscar Troplowitz), jednak w Katowicach, przy ul. Piotra Skargi od 1925 roku działała filia spółki Troplowitza (Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiers-dorfa), w której wytwarzano m.in. plastry, krem i puder dla dzieci słynnej marki.

  MOJ 130, jedyny taki śląski motocykl


  Wystawa przybliża historię jedynego motocykla stworzonego i produkowanego w Katowicach. Model MOJ 130 został zaprezentowany w 1937 roku, jego konstruktorem był inż. Gustaw Różycki, który w 1933 roku kupił podupadającą fabrykę maszyn górniczych w Załężu. Właśnie tam, jeszcze przed wojną budowano wszystkie części i podzespoły modelu MOJ 130. Mimo wysokiej ceny (950 zł), cieszył się sporą popularnością i to zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym. Co ciekawe, po wielu przekształceniach, fabryka inż. Różyckiego działa do dziś - produkuje urządzenia górnicze i wchodzi w skład grupy kapitałowej FASING S.A.

  - To największy hit naszej wystawy, tym bardziej, że motocykl jest w pełni sprawny i utrzymany w znakomitym stanie - podkreśla Joanna Popanda.

  A czy ktoś pamięta wymyślne katowickie napitki produkowane, rozlewane i sprzedawane nie tylko na Śląsku? Przedwojenny likier curaçao z napisem Hageka Katowice (Parowa fabryka likierów, z siedzibą przy ul. Kościuszki 8) wygląda dziś równie egzotycznie, jak pewnie by smakował. Pamiątki świetności przemysłu alkoholowego w mieście też znalazły się na wystawie w MHK.

  Cały rok zbierania unikatowych eksponatów


  - Katowickie wyroby zbieraliśmy prawie rok - nie tylko w muzeach, ale i wśród działających do tej pory firm oraz od osób prywatnych. Większość eksponatów, a są to zarówno oryginalne produkty, jak i zdjęcia, katalogi firmowe, dokumenty i inne materiały, zostały po raz pierwszy zostanie pokazane szerszej publiczności - zaznacza Popanda. - Oczywiście wystawa jak i towarzysząca jej publikacja nie wyczerpują tematu. Mamy jednak nadzieję, że obie zainteresują i poszerzą wiedzę o Katowicach.

  Wystawę "Made in Katowice" można zwiedzać w głównym budynku Muzeum Historii Katowic (ul. Ks. Szafranka 9). a  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Napad terrorystyczny na OS!

   korfanciorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jak z Kattowitz zrobiono Katowice!!!! to wszyscy Wiedzom!!!!! Sfalszowany Plebiscyt i napod gorolski na OS!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   made in Katowice za nim nadeszły znane nam czasy

   miś uszatek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   made in Poland które bija na łeb made in China

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama