Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy boją się remontować rynek Jelenia

Anna Zielonka
Nikt nie chce zgłosić się do przetargu na remont rynku w Jeleniu. Przez wykopaliska?

Firmy boją się inwestycji w zabytkowym rynku w Jeleniu. Już po raz drugi w ogłoszonym przez drogowców przetargu nie zgłosił się żaden wykonawca, który przebudowałby ul. Jeleń Rynek.

- Nie zgłosił się żaden oferent skłonny przeprowadzić tę inwestycję - mówi Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. - W związku z brakiem ofert postępowanie zostało unieważnione. MZDiM planuje na podstawie aktualnego projektu technicznego ponowić kolejny przetarg w przyszłym roku - dodaje.

Dlaczego żadna firma się nie zgłosiła? Jednym z powodów jest krótki termin na przeprowadzenie robót. Pojawiają się też jednak głosy, że przedsiębiorcy boją się utrudnień, jeśli podczas robót znajdą coś, co wstrzyma roboty. A takie prawdopodobnieństwo istnieje, bo, zgodnie z opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, z uwagi na zakres prac i studnię z XIII wieku inwestycja musi mieć nadzór archeologiczny. Tymczasem, jak wiadomo, przestój w pracach to dla firm strata czasu i koszty.

Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna, jednak uspokaja.

- Wszystko to tylko domysły. Nie wiadomo w ogóle, czy coś pod powierzchnią ziemi w tamtym miejscu się znajduje. Jeśli tak to jakieś drobne rzeczy. Na korony Jagiellonów bym raczej nie liczył - zaznacza. - Co do studni, urosło wokół niej wiele opowieści i legend. To jedyny taki obiekt w mieście, ale podobny do studni w innych miejscowościach - dodaje.

W przypadku ulicy Jeleń Rynek ma powstać odwodnienie. Wykonawca ma przebudować gazociąg i chodniki wewnątrz skwerów. Musi też ułożyć nawierzchnię z kostki betonowej. Zakres prac jest więc szeroki.

A co ze środkami przeznaczonymi w tym roku na rynek w Jeleniu? MZDiM przekieruje te pieniądze na modernizację chodnika w okolicy ulicy Wygoda. Również w dzielnicy Jeleń. a

Problemy z wykopaliskami, które wstrzymały budowy były też w innych miastach.

Znaleziska na budowie

W Gliwicach na budowie DTŚ odkopano groby wampiryczne z XVI-XVII wieku. W Cieszynie, podczas budowy kanalizacji w śródmieściu, znaleziono m.in. fragment bramy miasta z drugiej połowy XVII wieku. W Częstochowie na Tysiącleciu natrafiono na liczne niewybuchy. Zupełnie inny był powód, który o mało nie wstrzymał budowy mostu nad A1 w Żorach. Plany budowy mostu nad A1 pokrzyżowała… kaczka krzyżówka, która uwiła sobie gniazdko. AMZ, JAK, KAKA, BR


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!