Kwestami ratują cmentarze

  Kwestami ratują cmentarze

  J. Marcjasz, Ł. Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kwestami ratują cmentarze
  Gdyby nie kwestujący i ludzie, którzy nie szczędzą grosza, to nie udałoby się uratować wielu pamiątek na naszych cmentarzach.
  Kwestami ratują cmentarze
  Co roku ludzie z różnych środowisk - społecznicy, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji - przez kilka godzin, często w listo-padowym chłodzie i deszczu, kwestują na rzecz naszych nekropolii. Bez ich poświęcenia nasze wiele naszych cmentarzy nie wyglądałoby tak jak wyglądają. Jak zwykle 1 listopada takie kwesty odbędą się na cieszyńskim Cmentarzu Komunalnym, cmentarzu św. Marka w Żywcu, a także starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej.

  W Cieszynie już od 20 lat


  Na Podbeskidziu najstarsza kwesta organizowana jest od 20 lat na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Przez te wszystkie lata wolontariuszom udało się zebrać ponad 120 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na odnowienie krzyży wojskowych czy grobów znakomitych cieszyniaków, m.in. Hilarego Filasiewicza, działacza społecznego i narodowościowego, którzy żył w Cieszynie na przełomie XIX i XX wieku. Kwestujących będzie można tradycyjnie spotkać na cieszyńskiej nekropolii od 8.00 do 18.00.

  - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, na jaki cel pieniądze zostaną przeznaczone z tegorocznej zbiórki, ale potrzeb jest tak dużo, że nie będzie z tym problemu - mówi Marian Dem-bioniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który jest jednym z inicjatorów zbiórki wzorowanej na słynnej kweście na warszawskich Powązkach, zainicjowanej przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, pisarza, publicystę i krytyka muzycznego.

  Po raz piąty w Żywcu


  To trochę zapomniany cmentarz, a są na nim pochowane zasłużone postaci dla historii miasta z przełomu XIX i XX wieku - burmistrzowie, starości, ważni urzędnicy. Dzisiejszym językiem powiedzielibyśmy, że byli to celebryci tamtych czasów - mówi Dorota Firlej, prezes Towarzystwa Naukowego Żywiec-kiego, które od pięciu lat organizuje kwesty na rzecz cmentarza św. Marka w Żywcu.

  Zbiórka odbywa się na wszystkich żywieckich nekropoliach, ale zebrane pieniądze przeznaczane są właśnie na tę jedyną. Zbiórka odbędzie się także w tym roku. Kwesta zostanie przeprowadzona w sobotę 1 listopada od godz. 8.00 do godz. 15.00. Dzięki do tej pory zebranym pieniądzom (prawie 29 tys. zł) udało się uratować dwa zabytki. Tegoroczna akcja inauguruje zbiórkę na kolejny cel - odnowienie kaplicy nagrobnej ks. Tomasza Czepeli.

  Pamiętają o ewangelikach


  W Bielsku-Białej po raz drugi wolontariusze będą kwestować na rzecz ratowania Starego Cmentarza Ewangelickiego przy ul. Frycza-Modrzewskiego. W ramach projektu "Ogrody Pamięci" bielszczanie chcą ocalić od zapomnienia i zniszczenia zamkniętą na co dzień 180-letnią nekropolię, na której spoczywają zasłużeni dla Bielska ewangelicy m.in. społecznik i filantrop Theodor Sixt, burmistrz Bielska Karol Ferdynand Sennewaldt i Henryk Hofman oraz przemysłowiec Gustaw Josephy, współtwórca teatru miejskiego w Bielsku.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie,gdzie ?

   Fryniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Gdzie jest zbiorowy grob( na Frynie ) ludzi ktorych meczono w Lagrze ZGODA ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j.w.

   Nowobytomianin od urodzenia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fryniol,masz na mysligrob zbiorowy slazakow ktorych zameczano za komuny.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama