Wielkie murale powstają w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

  Wielkie murale powstają w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Izabela Ołdak w trakcie realizacji muralu „Sztuka dla lepszego życia” na ścianie oporowej przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej
  1/13
  przejdź do galerii

  Izabela Ołdak w trakcie realizacji muralu „Sztuka dla lepszego życia” na ścianie oporowej przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej ©Justyna Łabądź/BWA

  Dzięki projektowi „oBBraz miasta” Bielsko-Biała wzbogaci się o trzy nowe murale, czyli wielkoformatowe realizacje malarskie, których wykonanie powierzono artystom związanym z miastem. Nowe murale w Bielsku-Białej są w trakcie wykonywania.
  Jak dotąd, w trakcie powstawania są dwa murale. Maciej Szymonowicz „Kamer” oraz Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz – artyści z projektu Etnograff, tworzą mural na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada 74 (róg ul. Wyzwolenia), natomiast Izabela Ołdak z Węgierskiej Górki kończy już malować mural o wymiarach ok. 3 x 7 metrów na fragmencie ściany oporowej przy ul. Partyzantów.

  Dzieło Izabeli Ołdak nosi tytuł „Sztuka dla lepszego życia”.
  Artystka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – dobrze jest znana bielszczanom. Zajmuje się malarstwem, performansem, nowymi mediami, projektami typu site-specific, działaniami w przestrzeni publicznej oraz projektami kuratorskimi. W 2009 roku jej obraz „Diary (Pamiętnik)” uzyskał nagrodę publiczności 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”. W ostatnich latach była kuratorką realizowanych w Galerii Bielskiej BWA międzynarodowych rezydencji artystycznych pod hasłem „Beyond Time/Poza czasem” (2011–2013), a także wystawy „Powrót do korzeni” (2013).

  Z kolei realizacja grupy Projekt Etnograff „Pasterz”, to wysoki na 10 metrów i szeroki na ok. 5,5 metra, czarno-biały fotorealistyczny mural malowany przy użyciu sprayu i farb akrylowych, z ornamentem wykonanym w technice szablonu.

  Wykorzystujące elementy folkloru beskidzkich górali dzieło przedstawia postać pasterza niosącego owcę. Inspiracją dla autorów muralu było zdjęcie autorstwa Arkadiusza Dziczka wykonane w Himalajach, przedstawiające pasterza wędrującego z owcami, który wziął na ręce nowo narodzoną owieczkę, zbyt słabą, by mogła nadążyć za stadem.

  Maciej Szymonowicz „Kamer”, urzeczony historią pasterza, który zawrócił, by zabrać owieczkę, postanowił przenieść tę symboliczną scenę na mural obok którego codziennie przechodzą setki osób, zabieganych w swoich sprawach.

  Projekt Etnograff tworzą Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz, którzy wprowadzili do świata graffiti beskidzki folklor, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru, oni sami znani są z niestandardowych działań w przestrzeni publicznej. Podczas Beskidzkiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2011 roku zaprezentowali instalację zatytułowaną „Prace w polu”, polegającą na przeniesieniu miejskiej „sztuki ulicy” w przestrzeń wiejską, konkretnie na kilkuhektarowe pole w Ustroniu Jaszowcu. W sferze muzycznej związani z projektami Psio Crew i Gooral.

  Trzeci mural zrealizuje bielski artysta Artur Bosowski „Turbos”, znany z hiperrealistycznych graffiti. Obecnie trwają ustalenia związane z lokalizacją pracy.

  Organizatorami projektu są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA.
  Projekt „oBBraz miasta” jest współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. W realizacji pomagają Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Wydział Gospodarki Miejskiej UM oraz firma Gutlift (wypożyczyła podnośnik).


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiws tanczy ,wies spiewa!

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   taki z tramwajem zmuszał by do zadumy! hehe


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kmiocie

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   z tramwajem już jest i to na całą ścianę kamienicy ! Jak już plujesz zza granicy, z hanysolandu, to się nie ośmieszaj śląski baranie.
   A murale są z naszego regionu do którego Was śląskich kmiotków...rozwiń całość

   z tramwajem już jest i to na całą ścianę kamienicy ! Jak już plujesz zza granicy, z hanysolandu, to się nie ośmieszaj śląski baranie.
   A murale są z naszego regionu do którego Was śląskich kmiotków co najwyżej zapraszamy na wycieczkęzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama