Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014 w Katowicach: kandydaci na prezydenta o stadionie GieKSy i aquaparku

Justyna Przybytek
Wybory 2014 w Katowicach
Wybory 2014 w Katowicach J. Przybytek
Jak zamierzają przekonać mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, co zrobić, aby poprawić współpracę urzędu z organizacjami pozarządowymi, czy budować park wodny w Katowicach czy nie i w końcu, co z planowaną od lat budową nowego stadionu GKS Katowice przy ulicy Bukowej – między innymi na te pytania odpowiadali we wtorek kandydaci na urząd prezydenta Katowic w najbliższych wyborach.

Do debaty wyborczej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bona Fides zaproszono czterech, spośród ośmiu walczących o prezydencki fotel, kandydatów: Arkadiusza Godlewskiego (PO), Marcina Krupę (Forum Samorządowe i Piotr Uszok), Marka Szczerbowskiego (SLD) oraz Jerzego Ziętka (KWW J. Ziętka).

Panowie byli zgodni, co do budowy aquaparku w stolicy województwa, a ściślej rzecz ujmując, co do tego, że inwestycja jest stolicy aglomeracji zbędna. Argumentowali, że budowa byłaby zbyt kosztowna, a jeszcze droższe koszty utrzymania parku wodnego.

- To inwestycja, która się nie opłaca, tym bardziej, że mamy w ościennych gminach tego typu atrakcje – mówił Marcin Krupa, wiceprezydent Katowic. Dodał, że obecnie niewielu mieszkańców stać na to, aby korzystać z parku wodnego, gdzie bilety dla 4-osobowej rodziny kosztują ok. 100 zł, regularnie. W zamian proponuje budowę trzech mniejszych basenów.

Arkadiusz Godlewski przypomniał, że miasto od dziesięciu lat próbuje wbudowac park wodny. - I w urzędzie nadal trwa procedura związana z tym projektem, kibicuję, żeby się nie udało. Zbudujmy baseny w dzielnicach, pięć dzielnicowych centrów sportu – postulował. Chodzi o centra na wzór tych już wybudowanych w Szopienicach i Wełnowcu (zmodernizowany ośrodek sportowy), ale wzbogaconych - także tych już istniejących - o kryte baseny.

Szczerbowski w podobnym tonie. - Od lat mówiłem, że miasto nie wybuduje aquaparku. Do tej pory zapłaciliśmy za planowanie i procedury setki tysięcy złotych, budowanie aquaparku ma sens tylko wtedy, gdy ktoś sobie planuje postawić pomnik. Nie chcę się licytować w liczbie basenów, wybudujmy jeden, ale 50-metrowy, a w perspektywie miejmy budowę kolejnych – przekonywał.

Podobnego zdania: budowa kilku ogólnodostępnych basenów, zamiast parku wodnego był Jerzy Ziętek. - Aquapark to rekreacja i koszty, a baseny to inwestycja w sport i zdrowie – powiedział.

Kandydaci generalnie zgodni byli także w temacie budowy nowego stadionu przy Bukowej, ale różnili się w szczegółach dot. planowania tej inwestycji. Jedynie Ziętek stwierdził, że trzeba przejść do działania. Pozostali przekonywali, że należy rozważyć jaka winna być pojemność obiektu, bo do tej pory planowana liczba miejsc przekraczająca 20 tys., to zdecydowanie zbyt dużo.

- Gdy miasto przestanie dopłacać do działalności klubu, możemy mówić o budowaniu stadionu, powinien jednak powstać nie w wymiarze 25-tysięcznym, bo statystyki pokazują, że na ten stadion przychodzi średnio 2500 ludzi – argumentował Krupa.

Godlewski stwierdził, że wielkość stadionu trzeba przedyskutować. - Uważam, że powinniśmy być w GieKSie, do czasu aż klub wejdzie do ekstraklasy, wtedy będzie już musiał mieć uporządkowaną sytuację finansową, dopiero wówczas, powinniśmy jako miasto wyjść z klubu. W międzyczasie należy debatować o wielkości stadionu i go wybudować – wyjaśniał.

Szczerbowski podtrzymuje swoje stanowisko sprzed lat: klub GKS Katowice może być marką Katowic, ale... - Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy budować stadion na 23 tysiące czy na 14 tysięcy, a nadwyżkę w kosztach utrzymania nie przeznaczyć na funkcjonowanie klubu. Przedyskutujmy to z kibicami. Punkt drugi, to funkcjonowanie stadionu, muszą powstać w tym obiekcie skyboxy przyciągające biznes, kolejny element to infrastruktura towarzysząca, czyli to co jest w kubaturze stadionu, aby tu nie hulały puste przestrzenie – przedstawiał swój punkt widzenia.

Podczas debaty kandydaci nie dyskutowali, nie odnosili się też do swoich wypowiedzi, a raczej przedstawiali swój punkt widzenia. Także na kwestie dotyczące możliwości wprowadzenia bezpłatnych biletów w komunikacji miejskiej, funkcjonowania budżetu obywatelskiego, czy sposobów zatrzymania młodych w Katowicach.

Jakie rozwiązania proponują? Czytajcie już jutro, w drugiej części relacji z debaty wyborczej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!