W Ustroniu otwarto Oddział Leczenia Obrzęku Limfatycznego

W Ustroniu otwarto Oddział Leczenia Obrzęku Limfatycznego

Dziennik Zachodni

Osoby cierpiące na obrzęk limfatyczny - w wielu przypadkach będący następstwem operacyjnego leczenia nowotworów - wracają do sprawności w nowo otwartym Oddziale Leczenia Obrzęku Limfatycznego Ustrońskiego Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii.
Działalność Oddziału, pierwszego tego rodzaju w kraju, mogli poznać w sobotę dziennikarze.

Do tej pory pacjenci cierpiący na obrzęk limfatyczny - długotrwałą, postępującą chorobę, w wielu przypadkach będącą następstwem usunięcia węzłów chłonnych po schorzeniach nowotworowych - zmuszeni byli jeździć za granicę, bo trudno było im znaleźć pomoc w kraju. Tymczasem wielu z nich ta choroba nie pozwala normalnie funkcjonować.
Niektórzy nie potrafią chodzić, inni mają sprawną tylko jedną rękę.

Właśnie dla takich osób na początku roku w Ustrońskim Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii utworzono pierwszy w kraju stacjonarny oddział dla cierpiących na obrzęk limfatyczny i opracowano specjalny program ich leczenia, zaakceptowany przez krajowego konsultanta ds. rehabilitacji.

- Tego rodzaju leczenie jest już prowadzone w Polsce, ale w warunkach ambulatoryjnych, to jest pierwszy oddział stacjonarny - powiedziała ordynator oddziału dr Alina Marzec.

- Także w Ustrońskim Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii zajmowaliśmy się wcześniej leczeniem obrzęku limfatycznego, ale dostrzegając ogromne potrzeby, poczyniliśmy próby zorganizowania takiego oddziału - dodała.

Niedawno przyjęto pierwszą, 20-osobową grupę pacjentów. To nie tylko osoby po leczeniu nowotworów, obrzęk limfatyczny może mieć bowiem różne przyczyny. Wedle zapewnień pracowników Centrum, osoby te są leczone według najlepszych europejskich metod.

Certyfikowani terapeuci przez 28 dni manualnym drenażem limfatycznym, kompresoterapią, masażami uciskowymi, a także poprzez wielokrotnie powtarzane ćwiczenia przywracają do życia niesprawne kończyny. Leczenie jest refundowane przez NFZ, w ramach rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Jak zaznaczyła dr Marzec, 28 dni intensywnego leczenia w szpitalu to tylko początek terapii. Musi ona być kontynuowana po wyjściu pacjenta ze szpitala. Powinien on nadal stosować kompresoterapię w formie odzieży uciskowej. Samo leczenie szpitalne powinno być powtarzane, np. co rok. Efektem tych zabiegów powinno być odzyskanie sprawności kończyny.

Ustrońskie Centrum Rehabilitacji Onkologicznej i Limfologii specjalizuje się w rehabilitacji kobiet po mastektomii. W ramach leczenia zapewnia się zabiegi fizjoterapeutyczne (m. in. hydroterapię, masaże, kinezyterapię), psychoterapię, edukację w zakresie diety przeciwnowotworowej oraz szkolenia profilaktyczne przeciw obrzękom. PAP

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo