Pielęgniarki z Zawiercia grzebały w... śmieciach [ZDJĘCIA]

  Pielęgniarki z Zawiercia grzebały w... śmieciach [ZDJĘCIA]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pielęgniarki z Zawiercia grzebały w... śmieciach [ZDJĘCIA]
  1/18
  przejdź do galerii

  ©P. Drabek

  Dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu zdecydowała, że pielęgniarki oddziałowe mają posegregować… śmieci prosto z kontenera. Same zainteresowane oraz przedstawiciele związków zawodowych nie kryją oburzenia.
  Już wczoraj oddziałowe zostały poproszone przez przełożoną o segregowanie śmieci. Trudno mi powiedzieć skąd taka kuriozalna decyzja. To było polecenie służbowe - nie może uwierzyć Małgorzata Grabowska, przewodnicząca „Solidarności” w zawierciańskim szpitalu.

  Dyrektorka szpitala Małgorzata Guzik tłumaczy, że pielęgniarki oddziałowe są odpowiedzialne za segregowanie odpadów na oddziałach. - Odpady medyczne nie zostały posegregowane i wrzucono je do kontenera.
  Od tygodnia zakład, który zajmuje się wywożeniem śmieci (Alba - dop. red.), zwraca nam codziennie śmieci do szpitala. Każda z pielęgniarek wie, jak postępować z odpadami medycznymi. Żadna z nich nie stosuję się do tego - powiedziała Małgorzata Guzik.

  Dyrektorka twierdzi, że na szpital mogą zostać nałożone kary za nieprawidłowe segregowanie odpadów medycznych, ponieważ nie mogą one znajdować się w odpadach komunalnych. Ta decyzja została natomiast podjęta w trosce o pracowników gospodarczych, którzy mogliby np. ukłuć się igłą z wyrzuconej strzykawki.

  - To nie jest forma kary. To powinny zrobić już na oddziale. Każda pielęgniarka przegląda teraz swój worek, ze swojego oddziału - mówi Małgorzata Guzik.

  Problem polega jednak na tym, że pielęgniarki grzebały w śmieciach prosto z kontenera, a później miały wrócić do pacjentów.

  Pielęgniarki otrzymały rękawice i fartuchy, a same zorganizowały sobie maski. Przed powrotem na oddziały miały się przebrać.

  - Wysłano ludzi na górę śmieci. Wszyscy są w szoku - mówi Małgorzata Grabowska. - Śmieci segregowały też naczelna pielęgniarka i pielęgniarka epidemiologiczna. Dziwię się, że pani dyrektor nie zeszła i nie zobaczyła, jak wyglądają te odpady komunalne i ile tam jest odpadów medycznych. To pokazuje jak dyrekcja szanuje personel - denerwuje się Małgorzata Grabowska.

  Co na to Sanepid? Z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, która ma nadzór nad szpitalem, odesłano nas do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wiesława Hamerlik z zawierciańskiego Sanepidu przekazała, że powinniśmy dzwonić w tej sprawie do Katowic.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   segregacja śmieci a linia zakażeń

   misia1234 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zastanawia mnie czy panie które segregowały w strojach służbowych tylko w zielonym krótkim woalu później normalnie wróciły na swoje oddziały!!!
   Czy wtedy pani dyrektor skontrolowała u siebie w...rozwiń całość

   Zastanawia mnie czy panie które segregowały w strojach służbowych tylko w zielonym krótkim woalu później normalnie wróciły na swoje oddziały!!!
   Czy wtedy pani dyrektor skontrolowała u siebie w szpitalu możliwość wystąpienia zakażeń szpitalnych bo na 100% żadna z pań segregujących nie miała odpowiednich warunków by się wykąpać i przebrać. Tylko w Polsce jest możliwe najpierw segregowanie śmieci w stroju ochronnym który mało co zakrywa a już na pewno nic nie ochrania i po tej czynności wysłanie pielęgniarki na oddział prosto do pacjentów!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oburzona komentarzami

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   każdy jest odpowiedzialny. Rodzina pacjentów i chorzy oni mieszają odpady bo nie chce im się zapytać co się gdzie wrzuca Pielęgniarki nie są strażniczkami Texasu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Służba zdrowia

   Pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ciekaw kto opiekował się chorymi na oddziałach, gdy pielęgniarki zmuszone zostały przez Dyrektor Szpitala do segregacji śmieci medycznych? Skoro nie były przestrzegane przepisy sanitarne na...rozwiń całość

   Ciekaw kto opiekował się chorymi na oddziałach, gdy pielęgniarki zmuszone zostały przez Dyrektor Szpitala do segregacji śmieci medycznych? Skoro nie były przestrzegane przepisy sanitarne na oddziałach to Pani Dyrektor wraz z Ordynatorami winna zająć się segregacją śmieci po medycznych a nie angażować do tych czynności pielęgniarki, których obowiązkiem jest dbanie o pacjentów przebywających w Szpitalu, natomiast Dyrektor i Ordynatorzy maja tak dużo wolnego czasu, że w ramach pracy mogą zająć się segregacją śmieci, aby wypełnić obowiązujący czas pracy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ze tam w tym zasyfionym szpitalu

   chory na bachory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nikt nie "zdechl" na EBOLA :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaraz zaraz

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Ale skoro jest ustawa o segregowaniu i w domach się segreguje to pielęgniarka to co? Jakiś wyższy stopień człowieczeństwa? Ja w pracy też segreguję śmieci i żyję - a one są święte? Chyba same sobie...rozwiń całość

   Ale skoro jest ustawa o segregowaniu i w domach się segreguje to pielęgniarka to co? Jakiś wyższy stopień człowieczeństwa? Ja w pracy też segreguję śmieci i żyję - a one są święte? Chyba same sobie są winne - ale zaraz zaraz ...to dyrektorka szpitala jest winna, że każde wywiązywać się z obowiązków swoim pracownikom.... U prywaciarza byłoby zwolnienie i papa...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawidłowo

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   morze czegoś sie nauczą bo wszędzie jest to samo wszyscy śmiecą mają gdzieś przepisy higieny i zasady które są obowiązkowe ile w szpitalach ludzi się zaraża świństwem tylko dlatego że wszyscy mają...rozwiń całość

   morze czegoś sie nauczą bo wszędzie jest to samo wszyscy śmiecą mają gdzieś przepisy higieny i zasady które są obowiązkowe ile w szpitalach ludzi się zaraża świństwem tylko dlatego że wszyscy mają w d**** porządek
   tak samo jest syf na śmietnikach tak jakby ludzie myśleli że samo się posprząta zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mmmmmmmmmmmmmm

   mmmmmmmmmmmmmmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   morze jest szerokie i głębokie ćwoku niedouczony

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrekcja do śmieci

   medyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Ewidentnie widać, że dyrekcja stosuje metody poniżające godność personelu. W XXI wieku stosowanie takich metod zarządzania? Dyrekcjo, nie ta epoka! Tragedia!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   segregacja

   gosc2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Trudno uwierzyc, ze personel medyczny lekcewazy tak wazne przepisy jak segregacja odpadow medycznych. Czy nie mozna im zorganizowac jakiegos dodatkowego przeszkolenia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddam butelki po spirytusie ! Czystrze jak z huty szkła ?

   segregująca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Tak oto wygląda segregowanie po "nowej" ustawie , dzięki której mamy PO pierwsze więcej płacić !! Skupy butelek,słoików (opakowań szklanych ) przy okazji zlikwidowano .
   No a reszta :...rozwiń całość

   Tak oto wygląda segregowanie po "nowej" ustawie , dzięki której mamy PO pierwsze więcej płacić !! Skupy butelek,słoików (opakowań szklanych ) przy okazji zlikwidowano .
   No a reszta : rękami w kontenerze . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   jak nie chcialo im sie zajrzec do kubla od czasu do czasu,przypilnowac a wiadomo ze panskie oko konia tuczy. Dlaczego szpital ma placic kary za niechlujstwo personelu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   popieram

   W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   Szanowni Panstwo, pielegniarki maja obowiazek segregowac odpady na oddzialach. Na szpital moga zostac nalozone gigantyczne kary, tylko dlatego, ze Panie nie potrafia dopilnowac, zeby odpad medyczny...rozwiń całość

   Szanowni Panstwo, pielegniarki maja obowiazek segregowac odpady na oddzialach. Na szpital moga zostac nalozone gigantyczne kary, tylko dlatego, ze Panie nie potrafia dopilnowac, zeby odpad medyczny wrzucic do worka o kolorze czerwonym. Wasze podejscie wynika zapewne z nieznajomosci przepisow... ale to nie zwalnia od stosowania ich. Wyobrazcie sobie pracownika gospodarczego, ktory zajmuje sie zwyklymi odpadami komunalnymi i przez bezmyslnosc Pani pielegniarki (albo raczej lenistwo) zakazi sie jakas choroba przez uklucie stara strzykawka... w calosci popieram decyzje Pani dyrektor.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   syf

   pacjentka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Segregowac smieci trzeba,ale zawiercianskiemu szpitalowi to nie pomoze,pisze ktos o personelu ,pracownikach aby sie bie zarazili,niech w koncu zacznie sie tam leczyc ludzi nie wykanczac,tam jest...rozwiń całość

   Segregowac smieci trzeba,ale zawiercianskiemu szpitalowi to nie pomoze,pisze ktos o personelu ,pracownikach aby sie bie zarazili,niech w koncu zacznie sie tam leczyc ludzi nie wykanczac,tam jest przesyf pod kazdym wzgledem ,gdyby zrobic sade wsrod pacjentow ,nikt by w slowach nie przebieral-to nadal wykanczalnia,umieralnia poczekalnia........wstyd straszny wszystko jakos pomalu idzie do przodu w miescie,a szpital nadal dno!!!!!!!;;zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oko za oko?

   medyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Pani/panie W! Zgodnie z Pani/Pana logiką odpadami mógł się zakłóć pracownik gospodarczy. No to w drugą stronę! "Za karę" kolegialnie oddziałowe mają pokaleczyć się... a co! Za karę!! Przypomina mi...rozwiń całość

   Pani/panie W! Zgodnie z Pani/Pana logiką odpadami mógł się zakłóć pracownik gospodarczy. No to w drugą stronę! "Za karę" kolegialnie oddziałowe mają pokaleczyć się... a co! Za karę!! Przypomina mi się oko za oko, ząb za ząb! Ale teraz mamy inne czasy i dyrekcja ma całą gamę instrumentów skuteczniejszych i dotkliwszych, ale przynajmniej nie narażających na utratę zdrowia pracownika. Gratuluję zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedni stroj

   W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A czy ja powiedzialam, ze maja to robic w taki sposob, zeby sie pokaleczyc? Wychodzimy z zalozenia, ze jak pracownik gospodarczy zajmuje sie odpadami komunalnymi, to ma stroj roboczy do tego...rozwiń całość

   A czy ja powiedzialam, ze maja to robic w taki sposob, zeby sie pokaleczyc? Wychodzimy z zalozenia, ze jak pracownik gospodarczy zajmuje sie odpadami komunalnymi, to ma stroj roboczy do tego wlasnie dostosowany. A nie do kontaktu z odpadami medycznymi. Jesli pielegniarki zostaly zobligowane do naprawienia swoich bledow w taki sposob, to oczywiscie powinno sie im zapewnic stroj odpowiedni do kontaktu z odpadami medycznymi. Po prostu nie zgadzam sie akurat w tym wypadku na nagonke na Pania dyrektor, skoro przewinily wlasnie pielegniarki. A sam Pan chyba przyzna, ze dopilnowanie, aby konkretny odpad zostal wrzucony do worka o odpowiednim kolorze nie wykracza poza kompetencje osoby zajmujacej takie stanowisko? O co tu jest w ogole spor? Mam wrazenie, ze odwracamy kota ogonem. Gdyby Panie pielegniarki stosowaly sie do przepisow, to niczyje zdrowie nie byloby narazone. Robienie z nich ofiar wydaje mi sie troche nie na miejscu. Ale nadal oczywoscie podtrzymuje - powinno sie im zapewnic odpowednie stroje. Czy szpital na to stac, kiedy mogliby je zapewnic i jakto sie ma do koniecznosci posegregowania tych smieci... to juz inny problemzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najpierw fakty

   zawiercianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najpierw fakty! Na salach chorych w szpitalu w Zawierciu są tylko kosze na odpady komunalne. Dyrekcja nie zadbała o obecność koszy na odpady biologiczne czy medyczne na salach chorych. Pielęgniarki...rozwiń całość

   Najpierw fakty! Na salach chorych w szpitalu w Zawierciu są tylko kosze na odpady komunalne. Dyrekcja nie zadbała o obecność koszy na odpady biologiczne czy medyczne na salach chorych. Pielęgniarki postępują zgodnie z procedurą i segregują odpady, które w trakcie wykonywanychczynności powstają. Natomiast pacjenci i ich rodziny wyrzucają śmieci do jedynego kosza jaki mają do dyspozycji. Mnie bardziej zainteresowało, że pacjenci z bakcylami izolowani w szpitalu, bo w domu nie dało się wyleczyć, wyrzucają śmieci, które lądują na komunalnym wysypisku! Czemu nie są utylizowane? Przecież są też zakażenia wewnątrzpitalne!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama