Ważne
  Policja ostrzega: na...

  Policja ostrzega: na ulicach Sosnowca ginie coraz więcej ludzi [MAPA]

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z najnowszego raportu sosnowieckiej policji, przedstawionego na ostatniej sesji Rady Miejskiej wynika jednoznacznie, że pogorszył się stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Jest więcej wypadków z udziałem pieszych.
  Najbardziej zagrożone rejony, to znaczy takie, gdzie jest największy ruch i dochodzi do wypadków to ulice Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego, Orląt Lwowskich, 11 listopada, Grota-Roweckiego, aleja Zagłębia Dąbrowskiego, Będzińska, trasa DK 1 i DK 86.

  - Na pewno wpływ na to ma także zwiększenie się natężenia ruchu i ilości samochodów zarejestrowanych w mieście oraz tych, które przez to miasto często przejeżdżają - tłumaczył na sesji Marek Walczyński, komendant sosnowieckiej Policji.


  Aby zapobiec chociaż w części takim sytuacjom, policjanci w ramach pracy Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2010 roku doprowadzili do oznakowania przejścia dla pieszych przy ul. Braci Mieroszewskich, zmieniona została też organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulicy Północnej i Frankiewicza, powstało także nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Kombajnistów i Klimontowskiej. Oznakowano również łuki DK 86 tablicami z pulsującymi żółtymi światłami.

  W ubiegłym roku zdarzyło się 19 wypadków. To o dziesięć więcej niż w roku 2009. Zginęło czternaście osób w tym ośmiu pieszych. Zwiększyła się też liczba rannych pieszych z 80 do 93 oraz pieszych, którzy byli sprawcami wypadków. W 2009 roku było ich 31, a w roku ubiegłym 42. Aż o 22 wzrosła też liczba kolizji. W policyjnych statystykach odnotowano ich 2214. Zwiększyła się też liczba rannych w wypadkach samochodowych z 207 do 229.

  - Faktycznie jest tych zdarzeń trochę więcej. Ale na przykład w jednym wypadku zdarzyło się, że zginęły cztery osoby. Stąd też większe liczby - mówi Hanna Michta, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

  Najczęstszą przyczyną wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, pierwszeństwa przejazdu oraz nieostrożne wejście pieszego na jezdnię. Według Tadeusza Kowalczyka z Sosnowca, najgorzej jest w dzielnicach Zagórze i Środula.

  - Jestem kierowcą i obserwuję czasem sytuacje, kiedy jadą obok siebie dwa samochody, jeden hamuje, aby przepuścić pieszego, a drugi dociska gaz. To kompletny brak wyobraźni - mówi Tadeusz Kowalczyk.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama