XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach od dziś...

  XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach od dziś [PROGRAM]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej
  1/3
  przejdź do galerii

  XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej

  XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej rozpoczynają się dzisiaj w Katowicach. Zobacz program i wybierz się na koncert.
  XVI Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach

  Pięć prawykonań znajdzie się w programie XVI Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich. Koncert inauguracyjny odbędzie się w czwartek w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

  Prezes katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich Aleksander Nowak podkreślił w rozmowie z PAP, że współczesną muzykę charakteryzuje różnorodność i nie da się wyodrębnić jednego, dominującego nurtu. Dodał, że środowisko kompozytorów na Śląsku jest „mocne i aktywne”.

  Jak poinformowała Jowita Kokosza z działu promocji orkiestry, w programie koncertu inauguracyjnego znalazły się dwa prawykonania: najnowszy „Koncert na wiolonczelę i orkiestrę” Andrzeja Dziadka z Adamem Krzeszowcem w partii solowej oraz utwór Oscara Pradosa Sillero z 2012 r. nagrodzony na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. K. Szymanowskeigo – "Chant des nuages du soir".

  Drugą część wieczoru wypełni utwór "Harmonielehre" amerykańskiego minimalisty Johna Adamsa, w którym kompozytor łączy cechy minimalizmu z ekspresją muzyki przełomu XIX i XX w. Całość poprowadzi drugi dyrygent NOSPR Michał Klauza.

  Kolejnymi prawykonaniami będą „Intensamente. Muzyka na dwa flety i fortepian” Stanisława Bromboszcza i „FreeFlight” Łukasz Pieprzyka. Podczas festiwalu wykonane zostaną również kompozycje m.in. Eugeniusza Knapika i Aleksandra Lasonia z Akademii Muzycznej w Katowicach czy Wojciecha Kilara.

  Podczas ostatniego koncertu zabrzmią m.in. kompozycje Tadeusza Wieleckiego oraz prawykonanie utworu Jarosława Mamczarskiego „Poemat Liczb na baryton, kontrabas, fortepian i elektronikę”.

  Festiwal potrwa do 14 listopada. Koncerty odbędą się w siedzibie NOSPR, na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz w Filharmonii Śląskiej.

  Śląskie Dni Muzyki Współczesnej organizowane są przez katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich od 1984 r. W ostatnich edycjach wykonywano premiery utworów kompozytorów związanych ze Śląskiem, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Eugeniusza Knapika. PAP


  ZOBACZ PROGRAM NA STRONIE 2:
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama