Bielsko-Biała: siedzieli w schronie przeciwatomowym, mają...

  Bielsko-Biała: siedzieli w schronie przeciwatomowym, mają Dom Kultury [ZDJĘCIA]

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: siedzieli w schronie przeciwatomowym, mają Dom Kultury [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Jacek Drost

  Stare Bielsko, jedna z największych dzielnic Bielska-Białej, doczekała się w końcu Domu Kultury z prawdziwego zdarzenia. Zobaczcie go na zdjęciach.
  Po latach starań wielu ludzi i instytucji wreszcie w Starym Bielsku udało się otworzyć Dom Kultury - mówi uradowany Piotr Szczutowski, kierownik placówki, która we wtorek została oficjalnie udostępniona dzieciom i młodzieży.

  Historia działalności pozalekcyjnej w Starym Bielsku sięga 1998 roku, kiedy to powołano Starobielski Ośrodek Edukacji Kulturalnej, jako świetlica działająca w strukturach Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Pierwszym kierownikiem SOEK-u był ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku Władysław Sadlok, który niejako "przytulił" ośrodek w budynku szkoły.

  Kolejnym kierownikiem SOEK-u był Adam Ruśniak, który - oprócz typowej działalności kół zainteresowań i zajęć instruktorskich - wprowadził kilka imprez, które mają dziś rangę ogólnopolskich, jak Spotkania Kabaretowe Fermenty czy znany nad Białą Tramwaj Kulturalny. Starania o niezależną siedzibę dla Domu Kultury rozpoczęto już pod koniec lat 90. XX wieku, podnosząc, że jedna z największych dzielnic miasta nie ma swojego domu kultury.

  - W szkole mieliśmy bowiem zajęcia w pomieszczeniach służących jako schron przeciwatomowy. Trudno było w takiej przestrzeni prowadzić normalną działalność społeczno-kulturalną - dodaje Szczutowski.

  Podkreśla, że na początku chcieli odzyskać stary Dom Ludowy, którzy mieszkańcy dzielnicy zbudowali po wojnie w czynie społecznym, ale nie było to możliwe. Pojawił się więc pomysł, żeby rozbudować remizę strażacką w Starym Bielsku. Miasto dało pieniądze.

  Remiza została rozbudowana, dzięki czemu w budynku powstała m.in. pracownia plastyczna, sala taneczna z lustrami, salka dla najmłodszych, a uczestnicy zajęć w DK mogą także korzystać (wspólnie ze strażakami) z dużej sali widowiskowej na piętrze. Obecnie na zajęcia do DK w Starym Bielsku chodzi około 40 dzieci, ale z racji, że jest nowa siedziba to trwa nabór na zajęcia organizowane w placówce.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo