Mogą tworzyć lokalne prawo

  Mogą tworzyć lokalne prawo

  KAG

  Każdy mieszkaniec tej gminy może od dziś zgłosić projekt uchwały. Jest tylko jeden warunek. Aby projekt został poddany pod głosowanie rady, wnioskodawca musi znaleźć jeszcze 499 osób, które się pod nim podpiszą.
  Podobne obostrzenia obowiązują w innych gminach, których mieszkańcom przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. W Katowicach od ubiegłego miesiąca możliwość zgłaszania projektów uchwał ma grupa co najmniej dwóch tysięcy mieszkańców. Nikt z niej jeszcze nie skorzystał. Ale Katowice i Orzesze to jak na razie dwa miasta na Śląsku, których mieszkańcy mogą sami tworzyć prawo. Podobnie jest jeszcze m.in. w Warszawie czy Opolu.

  Do tej pory w Orzeszu inicjatywa uchwałodawcza była zarezerwowana dla burmistrza, rady miasta, komisji i klubów radnych. Zmiany w statucie podyktowała konieczność ostatnich lat. W gminie od pewnego czasu jest bowiem problem z organizacją samorządów mieszkańców w niektórych dzielnicach (m.in. centrum, Zawadzie i Jaśkowicach). Zaczęło się od załamania frekwencji na zebraniach, skończyło na tym, że w kolejnych wyborach nie było dość chętnych do samorządów. Inicjatywa komisji statutowej ma poreperować podwiędłą demokrację.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo