Ważne
  Górniczy emeryci i renciści upomną się o swój deputat...

  Górniczy emeryci i renciści upomną się o swój deputat węglowy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górniczy emeryci i renciści upomną się o swój deputat węglowy

  ©arc.

  Kompania Węglowa zaczęła wypowiadać górnikom warunki umowy pracy. Od 1 stycznia przechodzący na emeryturę lub rentę nie dostaną deputatu.
  Górniczy emeryci i renciści upomną się o swój deputat węglowy

  ©arc.

  Zarząd spółki uchwałę podjął jednogłośnie. Jako powód tej decyzji podano "trudną sytuację ekonomiczno-finansową spółki i zagrożenie upadłością". Podobnie uzasadniono ograniczenie, a następnie całkowite odebranie deputatu obecnym emerytom i rencistom.

  Ci zaś ruszają do kontrofensywy. Już nie tylko chcą walczyć w sądach o zwrot zabranej im przez Kompanię Węglową jednej tony węgla z deputatu. Marzy im się zablokowanie decyzji o likwidacji tego świadczenia.

  Na 12 listopada emeryci zapowiadają manifestację przed siedzibą Kompanii. Bronisław Skoczek, szef Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność tłumaczy, że byłych pracowników spółki szczególnie bulwersuje sposób, w jaki władze KW pozbawiły ich prawa do bezpłatnego węgla.

  - Uchwała zarządu w tej sprawie została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze stroną społeczną i w naszej ocenie niezgodnie z prawem. Milczeliśmy, kiedy w lutym zarząd odebrał nam po tonie węgla, bo rozumieliśmy, że sytuacja w branży jest trudna.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH - SERWIS GÓRNICTWO DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Uważaliśmy, że jeżeli my zrezygnujemy z części węgla, pozwoli to uratować miejsca pracy dla młodych ludzi. Teraz jednak zarząd posunął się za daleko. Deputat to nie jest żaden przywilej, tylko część naszego świadczenia emerytalnego, na które ciężko pracowaliśmy - podkreśla Bronisław Skoczek.

  W ubiegłym tygodniu związkowcy zaapelowali do zarządu KW o wycofanie się z decyzji o likwidacji bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów, lecz w obecnej sytuacji finansowej spółki na spełnienie tej prośby raczej nie ma co liczyć. Bardziej realistycznie brzmi już postulat, aby w przyszłym roku deputat był realizowany wyłącznie w naturze. Akurat węgla na zwałach
  Kompania ma pod dostatkiem, więc ma z czego dawać.

  Rozwojowi sytuacji w KW z uwagą przyglądają się inne spółki górnicze, bo same chętnie zrobiłyby to samo co ekipa Mirosława Tarasa. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski już miesiąc temu przyznał, że koncern rozważa możliwą likwidację deputatów dla emerytów i rencistów. Wobec stanowczego weta związków zawodowych żadna wiążąca decyzja nie została jeszcze podjęta, ale - jak zastrzega Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW - nie oznacza to jeszcze, że temat całkowicie został odłożony ad acta. O możliwym zawieszeniu wypłaty deputatu (na jakieś 2-3 lata) można usłyszeć też w Katowickim Holdingu Węglowym.

  - Będą na ten temat prowadzone rozmowy ze stroną związkową - przyznaje Wojciech Jaros, rzecznik KHW. Kiedy jednak miałyby się one rozpocząć? Tego nie określa.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GORNIK

   grzesiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jestem górnikiem i jestem za tym abu odebrac im ten wegiel

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada

   tepy ryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Macie racje walczcie o swoje, a obecnie pracujących za rok zwolnią bo firma będzie w stanie upadłości.
   Typowe komunistyczne myślenie, liczę się tylko ja i tylko teraz o sobie!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka zenada?

   Emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jestem ciekawy jaki podtekst miesci sie w Twoim poscie.To nie jest walka o cos zwyklego.to walka o przywilej ktorego nas z dnia na dzien pozbawili.Bylbym w stanie z tego zrezygnowac dlaczego nie...rozwiń całość

   Jestem ciekawy jaki podtekst miesci sie w Twoim poscie.To nie jest walka o cos zwyklego.to walka o przywilej ktorego nas z dnia na dzien pozbawili.Bylbym w stanie z tego zrezygnowac dlaczego nie ale jakie sa plusy tej rezygnacji?Zadne bo prezesi i zarzad sobie daja ogromne nagrody pieniezna za zle zarzadzanie a namodbieraja co tylko moga.Kto kazal kopalniom spolkom zmieniac zasady przyznawania deputatu dostawalismy talony i kazdy robil z nimi co chcial a wegel ze zwalow znikal a teraz wymyslili ekwiwalemt pieniezny i zaczely sie schody.Poza tym nikkt z tych oswieconych prezesow nie da gwarancji ze odebranie przywilejow uzdrowi kopalnie zreszta co widac na zwalach.Niestety klimat sie troche buntuje i dlatego tak jest jak jest.Pozxa tym czy ktos przeczytal o tym aby ktorys z tych prezesow odpowiedzial za sprowadzanie taniego wegla na swoje zwaly?to wlasnie jest glowna przyczyna problemow w gornictwie kanciarze zlodzieje i zle zarzadzanie.Moge przytoczyc przyklady kopaln ktore zostaly zlikwidowane a potem przeszly w prywatne rece i co daja dochody i to nie male.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polnische wirtschaft !!! czyli "Ch..a dupa i kamieni kupa "

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   " w bulu i nadzieji "jak wyżej !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzisiaj deputat

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   za trzy miesiace pol wyplaty

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama