Ważne
  Mysłowice: Wernisaż...

  Mysłowice: Wernisaż wystawy Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mysłowice: Wernisaż wystawy Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

  ©arc. ipn

  31 stycznia 2011 r. o godz. 16.00 w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach (ul. Grunwaldzka 7) odbędzie się otwarcie wystawy Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
  Mysłowice: Wernisaż wystawy Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

  ©arc. ipn

  Wernisaż poprzedzi wykład Kornelii Banaś, współautorki wystawy dotyczący źródeł wiedzy na temat deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 oraz projekcja filmu Przemilczana tragedia. Spotkanie jest wynikiem współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach ze Stowarzyszeniem Ślōnskŏ Ferajna i MCK z Mysłowic.

  Wystawa stanowi próbę syntetycznego przedstawienia problemu deportacji ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowej części Górnego Śląska.
  Jej autorzy Kornelia Banaś i Robert Ciupa (OBEP Katowice) starali się przełamać stereotypowe ograniczenie tego zjawiska jedynie do wywózki górników, dlatego zaprezentowano szczegółowe informacje o zesłanych do sowieckich łagrów przedstawicielach innych zawodów, żołnierzach podziemia, kobietach, artystach itd. Na wystawie przedstawiono fakty związane z internowaniem, wywózkami, pobytem w sowieckich łagrach, a także mniej znane wydarzenia lat późniejszych: poszukiwania zaginionych przez rodziny, ustalanie ich losów i miejsc pochówków. Zaprezentowano unikalne dokumenty, fotografie, listy oraz pamiątki ze zbiorów prywatnych, a także dostępną dokumentację z zasobów polskich i rosyjskich archiwów. Wśród różnorodnych form ekspozycji: fotogramy, wydruki wielkoformatowe, kolorowe mapy, plansze, a także drewniane rekonstrukcje wagonu i baraku.

  Ekspozycja będzie prezentowana do 24 lutego br.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lambinowice

   Mniejszosc niemiecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Byli więźniowie powojennego obozu i ich bliscy oraz przedstawiciele mniejszości niemieckiej złożyli kwiaty i wieńce oraz zapalili znicze na cmentarzu ofiar powojennego obozu.

   Wśród...rozwiń całość

   Byli więźniowie powojennego obozu i ich bliscy oraz przedstawiciele mniejszości niemieckiej złożyli kwiaty i wieńce oraz zapalili znicze na cmentarzu ofiar powojennego obozu.

   Wśród kilkudziesięciu osób, które dziś - w przeddzień Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej - spotkały się w kościele w Łambinowicach na nabożeństwie, a potem na cmentarzu ofiar powojennego obozu, była Małgorzata Piętka.

   - Jako pięcioletnie dziecko trafiłam do Łambinowic razem z całą naszą wioską, Kuźnicą Ligocką - wspomina pani Małgorzata. - Pamiętam dużo. Przede wszystkim strach i głód. Krewni próbowali nas dożywiać, ale strażnicy nie wszystko nam przekazywali. Moja kuzynka Marta zginęła w tym obozie. Przyszłam tu dzisiaj także z myślą o niej.

   Pod przewodnictwem duszpasterza mniejszości narodowych, ks. dra Piotra Tarlinskiego za wszystkie ofiary wojny, a szczególnie za Górnoślązaków, którzy ucierpieli z rąk Armii Czerwonej i komunistycznego aparatu bezpieczeństwa - zamordowanych i internowanych do ZSRR mężczyzn, zgwałcone i zabite kobiety - uczestnicy uroczystości odmówili po polsku i po niemiecku "Ojcze nasz” i "Wieczny odpoczynek”.
   reklama

   Władze mniejszości niemieckiej reprezentowali m.in. lider Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida i poseł na Sejm RP Ryszard Galla.

   - Ból i krzywda nie mają narodowości – mówił podczas obchodów Bernard Gaida. – Ponad grobami chcemy budować mosty. Chcemy wszyscy uczyć się trudnej lekcji prawa do własnej przeszłości i pamięci. Chcemy brać udział w spokojnym procesie odkrywania własnej pamięci historycznej – odmiennej, ale prawdziwej. Domaga się ona obecności w przestrzeni publicznej, ale nie jest skierowana przeciwko komukolwiek.
   Nowa Trybuna Opolsk
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Pytek

   Bolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Aaaa i jeszcze to.

   "W Łambinowicach uczczono ofiary śląskiej tragedii"
   http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110130%2FPOWIAT02%2F892678076

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Pytek

   Bolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   "A nie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i pozostałych muzeach miejskich na Górnym Śląsku z Opawą włącznie?! "

   Nie tylko tam! Zabrze również zaprasza. Można znaleźć taką informację na facebooku:...rozwiń całość

   "A nie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i pozostałych muzeach miejskich na Górnym Śląsku z Opawą włącznie?! "

   Nie tylko tam! Zabrze również zaprasza. Można znaleźć taką informację na facebooku:

   DKFŚ Szybowskaz, Muzeum Górnictwa Węglowego Zabrze, ul. 3 Maja 19
   11 lutego · 17:00 - 20:00


   Tragiczne wydarzenia z początku 1945 roku i pamięć od nich od lat pielęgnowane są w Zabrzu, a w ścianie gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego wmurowana została upamiętniająca tablica. Ofiary i bohaterów górnośląskiej tragedii uhonorował w tym roku także Sejmik Województwa Śląskiego wydaniem specjalnej uchwały. Także i my chcemy w skromny sposób uczcić tamte czasy i wydarzenia podczas najbliższego spotkania DKFŚ Szybowskaz.

   Dnia 11 l...utego (piątek) o godzinie 17:00 spotkamy się w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu na pokazie filmu dokumentalnego „Przemilczana tragedia”, przygotowanego przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej poznać losy Górnoślązaków, którzy po wkroczeniu wojsk radzieckich i aparatu komunistycznego zesłani zostali do katorżniczych prac w kopalniach w głębi ZSRR. Wielu z nich na Śląsk już nie wróciło.

   Udział w spotkaniu weźmie Zbigniew Gołasz, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu, który uczestnikom spotkania przybliży realia pierwszych dni po wkroczeniu wojsk radzieckich na Śląsk. Liczymy także, że w spotkaniu wezmą udział członkowie stowarzyszeń związanych z upamiętnianiem tragedii górnośląskiej 1945 roku. Wstęp jak zwykle wolny.

   Serdecznie Zapraszamy

   http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=185449358142212zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego jedynie w MDK?

   Pytek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4


   A nie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i pozostałych muzeach miejskich na Górnym Śląsku z Opawą włącznie?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu takie cos we MDK

   silus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   a nie w Muzeum Slaskim ???!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama