Starosta wodzisławski robi nową

  Starosta wodzisławski robi nową przeprowadzkę szpitala

  Mirosława Książek-Rduch

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niszczejący budynek szpitala przy ul. Wałowej w Wodzisławiu Śląskim, z którego przed miesiącem wyprowadził się oddział wewnętrzny II, zostanie zaadaptowany na cele pomocy niepełnosprawnym i wychowankom domu dziecka.
  Starosta wodzisławski robi nową przeprowadzkę szpitala

  ©mirosława książek-rduch

  Zgodnie z planami właściciela - starostwa powiatowego - ma tam powstać Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności. Na Wałową będą też przeniesione Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Katowickiej, które obecnie działają przy ul. Pszowskiej, a także mieszkania tzw. usamodzielnień dla wychowanków domu dziecka, funkcjonujące dotychczas w Syryni i Gorzycach.

  - Obecna lokalizacja nie odpowiada potrzebom użytkowników. Z mieszkań usamodzielnień korzysta 12 najstarszych podopiecznych domu dziecka, którzy dojeżdżają do Wodzisławia do szkół. Zamieszkanie w centrum miasta pozwoli im w większym stopniu wykorzystać szansę na usamodzielnienie się i integrację - wyjaśnia Lucyna Wojtas, rzeczniczka starostwa. - W przypadku Warsztatów Terapii Zajęciowej kłopotliwy okazuje się zupełny brak bezpiecznej dla uczestników warsztatów przestrzeni na świeżym powietrzu - dodaje.

  Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowało przystosowanie budynku byłej interny na nowe cele. Tymczasem wielu mieszkańców denerwuje likwidacja szpitalnego oddziału.

  - Przecież ten szpital był wyremontowany, miał nową windę, pracownicy i mieszkańcy przynosili wiele elementów wyposażenia z domów i załatwiali od sponsorów. Szkoda tego szpitala - mówi pan Grzegorz, mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, były pacjent zlikwidowanej interny.

  Urzędnicy ze starostwa chcą na potrzebne remonty szukać dofinansowania, m.in. w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przekonują, że osoby niepełnosprawne powinny korzystać z pomocy w śródmieściu.

  - W samym centrum Wodzisławia powstanie powiatowe centrum pomocy społecznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych - dodaje Wojtas.

  Przypomnijmy, że według wcześniejszej koncepcji powiatu do budynku byłej interny miał zostać przeniesiony urząd pracy. Zarząd powiatu postanowił jednak, że pośredniak pozostanie w dotychczasowym budynku przy ul. Michalskiego, ale powiększony zostanie o nieruchomość należącą obecnie do PZU. W sprawie przejęcia budynku ubezpieczyciela starosta Tadeusz Skatuła prowadzi negocjacje, które są już podobno w fazie końcowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo