Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak pracy dusi żywieckich górali

Łukasz Gardas
karina trojok
Bezrobocie w powiecie żywiec-kim wynosi około 13 procent (!) i jest najwyższe na Śląsku. Dlatego górale z niecierpliwością czekają, aż Specjalna Strefa Ekonomiczna, poszerzona w ubiegłym roku o Wieprz i Zwardoń, zacznie wreszcie przyciągać inwestorów i pojawią się nowe miejsca pracy. Samorządowcy zapowiedzieli, że ten rok będzie sprzyjał rozpoczęciu dużych inwestycji, głównie w przemyśle i turystyce, ale na razie nie wygląda to kolorowo.

Do tej pory udało się pozyskać tylko jednego inwestora. Czterohektarowy teren w Wieprzu kupuje producent wody mineralnej (do przetargu wpłynęła tylko ta jedna oferta).

- W 2013 roku planujemy wybudować w Wieprzu kolejny zakład produkcyjny - zdradza Małgorzata Myszka-Mikłusiak z firmy Żywiec Zdrój.

Samorządowcy się cieszą, ludzie nieco mniej, bo powstanie przy tej okazji zaledwie 30 nowych miejsc pracy. To kropla w morzu potrzeb.

- To dodatkowe i niemałe dochody dla budżetu gminy z tytułu podatków, a także szansa, że kolejni inwestorzy zainteresują się tymi terenami - przekonuje Grzegorz Figura, wójt gminy Radziechowy-Wieprz.

Radni chcą jeszcze w tym roku zmienić plan zagospodarowania przestrzennego gminy, by następne około 4 ha w Wieprzu, należące do Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie, przekwalifikować na przemysłowe. Strefa ponownie zajęłaby się wtedy szukaniem inwestora.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Zwardoniu, gdzie ciągle nie ma chętnych na przejęcie obiektów po byłym terminalu granicznym i przyległych gruntów (blisko 5,5 ha). Dwie próby sprzedaży majątku Skarbu Państwa (pierwsza za 46 mln zł, a druga za połowę mniej) zakończyły się fiaskiem.

- Rozważamy, czy nie byłoby lepiej pomyśleć o możliwości długoletniej dzierżawy - tłumaczy Tomasz Baron, rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Obecnie na byłym terminalu działa 14 punków handlowo- usługowych. Są tam m.in. sklepy, restauracja, warsztat samochodowy oraz salon fryzjerski.

- Niektórzy przedsiębiorcy mają umowy do czerwca 2013 roku. Do tego czasu na pewno ta działalność gospodarcza będzie u nas prowadzona - zapewnia Zofia Barcik, szefowa zwardońskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Przejść Granicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak pracy dusi żywieckich górali - Dziennik Zachodni