Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych: Odeszli w minionych 12 miesiącach [MEDIA]

Redakcja
Andrzej Turski  (25 I 1943 - 31 XII 2013)
Andrzej Turski (25 I 1943 - 31 XII 2013) TVP
Przypominamy ludzi mediów, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Andrzej Turski (25 I 1943 - 31 XII 2013)

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Współtworzył takie radiowe audycje jak "Sygnały dnia" czy "W samo południe". Prowadził w telewizji program "Teleexpress" i "Panoramę". W 2005 roku zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Grał na gitarze w zespole "Chochoły" i nie zajmował się polityką. Ten student filologii polskiej i dziennikarstwa przyszłość widział mglisto, o czym świadczy udział w zespole "Pesymiści". Ale nie mógł narzekać na karierę, bo szybko awansował w radiu i telewizji. Był redaktorem naczelnym Programu I i III Polskiego Radia, dyrektorem TVP 1, wiceszefem TAI. Od 2003 roku przez 10 lat prowadził "Panoramę". Krótko przed śmiercią powiedział, że musi odpocząć, bo ma już 70 lat i nie może tak zasuwać. Po zawale zapadł w śpiączkę i zmarł. (KK)

Tadeusz Mosz (25 I 1954 - 4 II 2014)

Dziennikarz, prezenter telewizyjny, publicysta ekonomiczny. Znawca rynków kapitałowych i finansowych.

Absolwent studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Z telewizją związał się w 1980 roku i odtąd prowadził różne programy gospodarcze. Ale nie unikał także lżejszej formy i prowadził poranny program "Kawa czy herbata" w TVP1.

Można go było oglądać w magazynie ekonomicznym "Plus minus" i "Mówisz Mosz" w TVP Info czy "Kto za to zapłaci?" w TVP1.

Wystąpił także dla żartu w epizodach w dwóch serialach, w jednym zagrał siebie, czyli dziennikarza. Pisał felietony, prowadził audycje radiowe. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej. (GKM)

Władysław "Otek" Morawski (13 VI 1943 - 15 V 2014)

Fotoreporter "Dziennika Zachodniego", "Trybuny Robotniczej" i "Trybuny Śląskiej", laureat nagrody Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej. Mistrz.
Żył swoją pasją, chociaż wyżyć z niej nie było łatwo. Miał poczucie humoru. Długo chorował, a na pytanie, jak się czuje, odpowiadał cierpko: "Sekcja wykaże". Jego rodzina pochodziła z Wileńszczyzny, a on urodził się w miejscowości Końskie.

Matka lekarka zmarła, gdy był małym dzieckiem. Otek, bo tak zwracali się do niego koledzy, związał się ze Śląskiem i z fotografią. Debiutował zdjęciem Olbrychskiego w "Gwarku" tarnogórskim, a w 1966 roku podjął pracę fotoreportera w "Dzienniku Zachodnim". Potem w "Trybunie Robotniczej", skąd w stanie wojennym go wyrzucono. Mówił, że gdyby miał jeszcze raz się urodzić, żyłby podobnie. (GKM)

Antoni Faron (1944 - 22 V 2014)

Był siódmym z kolei redaktorem naczelnym "Dziennika Zachodniego". Pełnił tę funkcję w latach 1986-1990.

Studiował filologię romańską we Wrocławiu, ale skończył też Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. Pracował najpierw w "Wieczorze", gdzie w 1974 roku został sekretarzem redakcji. Rok później był już redaktorem naczelnym "Górnika", a potem popularnego "Wieczoru". W 1986 roku stanął na czele redakcji "Dziennika Zachodniego". W 1990 r. likwidator RSW odwołał go z tej funkcji. Michał Smolorz w swoim poczcie redaktorów naczelnych "Dziennika Zachodniego" napisał, że bardzo dobra znajomość języka francuskiego ułatwiła mu karierę, bo Gierek cenił ten język. Kto wie. W pamięci kolegów zapisał się jako porządny szef na trudne czasy. (GKM)

Brygida, Dariusz i Remigiusz Kmiecikowie (zm. 23 X 2014)

Dziennikarskie małżeństwo (ona z TVP, on z TVN), ale przede wszystkim kochająca się rodzina. Wraz ze swoim dwuletnim synkiem zginęli w kamienicy, która zawaliła się jak domek z kart w wyniku wybuchu gazu 23 października.

Pożegnaliśmy ich pięć dni później w katowickiej katedrze i odprowadziliśmy na cmentarz, nie uzyskując odpowiedzi na pytanie - bo takiej po prostu nie ma - dlaczego właśnie tak nagle, tak za szybko odeszli. Mieli przecież tyle do zrobienia. Brygida Frosztęga-Kmiecik (33 l.) tworzyła przejmujące reportaże, w których była blisko swoich bohaterów, m.in. sparaliżowanego Janusza Świtaja, który dzięki niej przestał myśleć o śmierci i eutanazji. Dariusz (34 l.) był fanem piłki nożnej i górskich wspinaczek. Jego materiały w Faktach TVN odznaczały się wyjątkową wnikliwością i rzetelnością. Zawsze chciał lepiej, mądrzej, tak, by nie skrzywdzić nikogo, ale pokazać prawdę. (AGA)


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!