Ławeczka Marka Perepeczki stoi w Częstochowie [ZDJĘCIA]

  Ławeczka Marka Perepeczki stoi w Częstochowie [ZDJĘCIA]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ławeczka Marka Perepeczki w Częstochowie
  1/12
  przejdź do galerii

  Ławeczka Marka Perepeczki w Częstochowie ©Janusz Strzelczyk

  Ławeczki ze znanymi postaciami spodobały się częstochowianom i turystom. Może będą następne w alei Najświętszej Maryi Panny.
  W piątkowe południe odsłonięto ławeczkę Marka Perepeczki, na początku III alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Blisko Teatru im. A. Mickiewicza, którego był dyrektorem. Marek Perepeczko zmarł w Częstochowie przed dziewięciu laty. Kochał Częstochowę, miał tutaj przyjaciół. Jednym z nich był lekarz, dr Mieczysław Wyględowski, który zaproponował postawienie ławeczki Marka Perepeczki.

  - Marek Perepeczko był wspaniałym aktorem i był dobrym człowiekiem - mówił Mieczysław Wyględowski.


  Na odsłonięcie tego swoistego pomnika znakomitego aktora przyjechała wdowa po nim, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, oraz przyjaciel, aktor Jerzy Bończak. Agnieszka Fitkau-Perepe-czko nie kryła wzruszenia. Mówiła między innymi, że zabiegała o uczczenie męża w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, ale bezskutecznie.

  - To jest bardzo ważny dzień w moim życiu - podkreślała Agnieszka Fitkau-Perepeczko. - Wspaniale, że ludzie będą mogli sobie usiąść obok Marka. Chciałabym, aby powstała książka o Marku. Ja jej nie napiszę, ale służę materiałami do jej napisania.

  Ławeczka Marka Perepeczki stoi vis-a-vis ławeczki poetki Haliny Poświatowskiej. Aktor jest w garniturze, chociaż były też pomysły, aby był w kostiumie ze swojej najsłynniejszej roli, Janosika. To już trzecia ławeczka ze znaną postacią w alei Najświętszej Maryi Panny, głównej ulicy Częstochowy. W I al. NMP jest ławeczka doktora Władysława Biegań-skiego, przed biblioteką publiczną jego imienia. Czy powinny powstawać następne?

  - Jestem za - mówi Stefan Góra, częstochowianin. - Taka ławeczka to jest i pomnik, ale nie jest pompatyczny, monumentalny. Na przykład wolałbym, aby zamiast tych dużych pomników papieża w Częstochowie była właśnie ławeczka z papieżem. Pamiętam pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Częstochowy, w 1979 roku. Siedział na ławce, przed kurią, w III alei Najświętszej Maryi Panny. Nie było wielkiej ochrony. Można było podejść do Ojca Świętego. Dzieci siadały obok niego. Niechby była ławeczka z Janem Pawłem II w III alei, naprzeciwko kurii.

  Aleja Najświętszej Maryi Panny jest wpisana do rejestru zabytków. Na jakiekolwiek zmiany, np. stawianie pomników, fontanny, musi się zgodzić konserwator zabytków. - Pomysł z ławeczkami w al. NMP spodobał się częstochowianom i turystom - mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury w UM w Częstochowie. - Może będą następne.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama