Najpiękniejsze katowickie neony przed Galerią Katowicką

  Najpiękniejsze katowickie neony przed Galerią Katowicką

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najpiękniejsze katowickie neony przed Galerią Katowicką
  1/2
  przejdź do galerii
  Neony z Katowickiego Składu Neonów: Kino MILLENIUM, Boże Dary, KATOWICE i cztery litery z napisu MARIACKA przez dwa tygodnie świecić będą na specjalnej konstrukcji na placu Szewczyka przed Galerią Katowicką. Na rogu ul. 3 Maja i Stawowej zawiśnie zrekonstruowany neon z herbaciarni Randia. Galeria Katowicka jest partnerem projektu.
  - W ramach Reaktor Katowice, projektu, który towarzyszy XVI Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, zostałem zaproszony do prezentacji neonów w przestrzeni miejskiej – mówi Krzysztof Krot z Katowickiego Składu Neonów. Tak powstał pomysł, by choć na chwilę powrócić z naszymi eksponatami do centrum miasta, niegdyś słynącego z setek reklam neonowych.

  Ekspozycja trwać będzie od 4-18 listopada br.
  w dwóch lokalizacjach. Pierwszą jest plac Szewczyka, gdzie dzięki pomocy Galerii Katowickiej na specjalnie zamontowanej konstrukcji rozbłysną: Kino Millenium, Boże Dary, Katowice i cztery litery z napisu Mariacka. Kilkadziesiąt metrów dalej – na rogu ulic Stawowej i 3 Maja zamontowany zostanie słynny kolorowy czajniczek z dawnej herbaciarni Randia (wiernie zrekonstruowany na podstawie dokumentacji technicznej przez Miłosza Łankiewicza z katowickiej pracowni – Neon IRSA). Projektantem neonu, jednego z setek dawniej rozświetlających centrum Katowic, jest jego ojciec – Zbigniew Łankiewicz.

  CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
  KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU


  W zbiorach Katowickiego Składu Neonów znajduje się tej chwili blisko 20 eksponatów. Wszystkie z Katowic i okolic, od właścicieli starych obiektów i instytucji. Najsłynniejszy napis „KATOWICE" pochodzi z nieistniejącego dworca PKP, najstarszy zaś – to blisko 40-letni neon z byłego bogucickiego kina Milenium.

  Zbiory Katowickiego Składu Neonów wzbogacają miejskie archiwa, które dotyczą kilkuset świetlnych reklam. Znajdują się wśród nich dokumenty techniczne, rysunki i projekty katowickich neonów.

  Na czas ekspozycji świetlnych reklam w centrum Katowic, które w latach 60. i 70. były nazywane miastem tysiąca neonów lub polskim Las Vegas, przypada szczególna rocznica – 9 listopada 1911 roku francuski fizyk i wynalazca Georges Claude złożył wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama