Uczeń V LO z Bielska Białej zimą weźmie udział w...

  Uczeń V LO z Bielska Białej zimą weźmie udział w międzynarodowym obozie astronomicznym

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jakub Morawski swoją przyszłość planuje związać z astronomią

  Jakub Morawski swoją przyszłość planuje związać z astronomią ©arc prywatne

  Licealista z Bielska-Białej pokonał ponad 40 rywali i jako jeden z sześciu Polaków weźmie udział w międzynarodowym obozie astronomicznym.
  Jakub Morawski swoją przyszłość planuje związać z astronomią

  Jakub Morawski swoją przyszłość planuje związać z astronomią ©arc prywatne

  Jakub Morawski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku - Białej, jako jeden z sześciu uczniów z Polski weźmie udział w międzynarodowym obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech. - Dla ludzi, którzy interesują się fizyką i astronomią udział w obozie jest bardzo wartościowym doświadczeniem - podkreśla Jakub. I jak dodaje, o obozie dowiedział się od znajomych, którzy brali udział we wcześniejszej edycji.
  Później przez przypadek natrafił na ogłoszenie i pomyślał "dlaczego nie spróbować". Jak widać opłacało się. ESO Astronomy Camp 2014 jest międzynarodowym obozem astronomicznym, w którym mogą wziąć udział młodzi ludzie w wieku od 16 do 18 lat. Organizuje go Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które jest jedną z czołowych organizacji zajmujących się badaniem Wszechświata i Ziemi. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 230 zgłoszeń z różnych krajów, z czego 54 od młodzieży z Polski. W trakcie obozu, który potrwa od 26 grudnia 2014 do 1 stycznia 2015, licealista weźmie udział m.in. wykładach czy warsztatach prowadzonych przez naukowców z ESO. Tematem przewodnim będzie odległość w Kosmosie. Dla ucznia z V LO astronomia nie jest wyłącznie pasją, to coś więcej. Planuje studiować astrofizykę. Ma nadzieję, że właśnie w ESO (instytucji, która organizuje konkurs) uda mu się znaleźć w przyszłości pracę. Lech Motyka, dyrektor chorzowskiego Planetarium nie ma wątpliwości, że przed Jakubem drzwi uniwersytetów już są otwarte. Tryma też kciuki, by dostał pracę w wymarzonej przez siebie instytucji. - Doskonale znam Jakuba, w zeszłym roku został finalistą ogólnopolskiej olimpiady astronomicznej, w tym roku już przysłał swoje zgłoszenie - opowiada Motyka. - Chłopiec w tak młodym wieku może pochwalić się ogromnymi osiągnięciami w dziedzinie astronomii. Teraz znajdzie się wśród prawdziwej astronomicznej elity, pozna ludzi z całego świata i będzie mógł wymieniać się z nimi doświadczeniami - podkreśla Motyka.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama