Cieszyn Miastem Reformacji. Tak jak Zurich

  Cieszyn Miastem Reformacji. Tak jak Zurich

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie cieszy się, że miasto dołączy do elitarnego grona
  1/2
  przejdź do galerii

  Ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie cieszy się, że miasto dołączy do elitarnego grona ©arc

  Starania w tej sprawie popierają zarówno władze, jak i Kościół. Dla miasta to szansa na przyciągnięcie turystów i wielką promocję.
  Amsterdam, Paryż, Praga, Sztokholm, Wiedeń, Zurych czy Wrocław - to tylko kilka z miast, które do tej pory znalazły się wśród propozycji do otrzymania tytułu Miasta Reformacji. Dzięki ostatniej decyzji radnych miejskich do tej listy dołączy także... Cieszyn.

  - Dzięki uchwale Rady Miejskiej teraz to tylko formalność, dlatego bardzo się z tego wszystkiego cieszę - mówi ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie. Podkreśla, że to nie tylko dowartościowanie Cieszyna, ale i całego Śląska Cieszyńskiego.

  Miasta Reformacji to inicjatywa Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie mająca na celu promocję europejskich miast ważnych dla historii XVI-wiecznej Reformacji. Miasta będą mogły posługiwać się specjalnym logo oraz otrzymają wsparcie medialne, a także będą miały prawo do ewentualnego współuczestniczenia w działaniach związanych z obchodami przypadającej na 2017 rok 500. rocznicy Reformacji. Tytuł Miasta Reformacji otrzymały już Zurych i Turku.

  - Cieszyn wpisany jest w przebogatą historię reformacji dlatego uważam, że powinien znaleźć się na liście Europejskich Miast Reformacji. To także szansa na promocję naszego miasta w Polsce i za granicą. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi do Cieszyna zawitają turyści, którzy przy okazji zgłębiania dziejów protestantyzmu zachwycą się miastem i jego bogatą historią - podkreśla burmistrz Mieczysław Szczurek. I pewnie ma rację, bo - jak zauważyli w uzasadnieniu do uchwały cieszyńscy radni - już sam fakt znalezienia się na liście propozycji wykorzystywany jest przez miasta w promocji i turystyce. Na przykład w Niemczech urządzane są tematyczne trasy turystyczne, a mieszkańcy Wrocławia już wykorzystują medialnie fakt zaproszenia do włączenia się do listy Europejskich Miast Reformacji, notabene błędnie podając, iż są jedynym miastem polskim wśród Miast Reformacji.

  Nad Olzę już teraz przyjeżdża wiele osób, które odwiedzają miejsca związane z obecnością luteran. Ich ślady odnajdują na każdym kroku. Mogą przespacerować się tutaj kilkugodzinną trasą, gdzie wyznaczono szlak pamiątek ewangelików cieszyńskich. Ogromną popularnością cieszy się też otwarte w 2009 roku Muzeum Protestantyzmu. Tylko podczas ostatniej Nocy Muzeów odwiedziło go 1000 osób. Wśród nich są zarówno uczestnicy zbiorowych wycieczek, jak i osoby indywidualne.

  - Dużym powodzeniem wiernych nie tylko z Polski, ale i Europy oraz świata, cieszą się także transmisje internetowe nabożeństw i koncertów z kościoła Jezusowego w Cieszynie - opowiada ks. Janusz Sikora.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cieszyn Miastem Reformacji. Tak jak Zurich Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/36

   anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   BÓG JEST JEDEN KOCHANI REFORMATORZY DLA WAS DLA NAS DLA WSZYSTKICH ... o czym niestety nie świadczą poniższe wpisy ..i w tym wszystkim nie są najważniejsze struktury kościelne.. ale bezgraniczne...rozwiń całość

   BÓG JEST JEDEN KOCHANI REFORMATORZY DLA WAS DLA NAS DLA WSZYSTKICH ... o czym niestety nie świadczą poniższe wpisy ..i w tym wszystkim nie są najważniejsze struktury kościelne.. ale bezgraniczne zaufanie JEZU UFAM TOBIE..tak po prostu ..zwyczajnie...od dziecka..wręcz naiwnie...CIĄGŁA NIEUSTANNA RELACJA Z BOGIEM.... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stavros - ich erlaube mir andere Meinung zu haben.

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Trudno jest oceniac Kosciol Ewangelicki w Niemczech z perspektywy skostnialych struktur instytucji Polski Kosciol Katolicki.
   Do dwa rozne swiaty - ortodoksyjna i wewnetrznie zepsuta organizacja...rozwiń całość

   Trudno jest oceniac Kosciol Ewangelicki w Niemczech z perspektywy skostnialych struktur instytucji Polski Kosciol Katolicki.
   Do dwa rozne swiaty - ortodoksyjna i wewnetrznie zepsuta organizacja zwiaca sie Kosciolem, a czesto niewiele majacy wspolnego z Wiara - czyli polski Koascol Katolicki, a otwarty na problemy terazniejszego swiata - tak zwaby przez Polakow Kosciol Ewangelicki. A do tego jeszcze w Niemczech.
   Moze nie wszystko w zyciu niemieckiego Koasiola Ewangelickiego zasluguje na fascynacje - ale otwartosc w stosunku do Wiernych - ludzi jak Ty i ja - to cos, czego daremnie szukac w praktyce instytucji Kosciol Katolicki.
   Bo to, ze ktos - taki jak ja, tylko inaczej odziany, poucza mnie, zamkniety w klatce z kratka - jak mam planowac rodzine, wychowywac moje dzieci i ...zyc.
   Profesor Margot Käßmann popelniwszy cos, co w polskiej hierarchi Kosciola Katolickiego jest ogolnie poblazanym deliktem kawalerskim, znalazla odwage, by z zrezygnowac z funkcji w hierarchii kosciola Ewangelickiego.
   A lekarz, ktory jako seksuolag nieletnich ordynuje przerwanie ciazy zgwalconej 13 latce - nie dostaje rozgrzeszenia, gdyz popelnil - zdaniem siedzacego w klatce "spowiednika" - grzech nieprzebaczalny!
   Nie sadze, ze obchody 500 lecia Reformacji - szczegolnie w Niemczech - Ojczyznie Martina Lutra - beda smutne. Chyba ze z perspektywa skostnialych struktur polskiej Hierarchii!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutne będą bchody 500-lecia Reformacji w 2017 roku

   Stavros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Kościół ewangelicko-augsburski kurczy się w zastraszającym tempie, również w Polsce, i to nie tylko w diasporze, ale też na Sląsku Cieszyńskim. Dlaczego tak jest? Bo większoś jego wyznawców...rozwiń całość

   Kościół ewangelicko-augsburski kurczy się w zastraszającym tempie, również w Polsce, i to nie tylko w diasporze, ale też na Sląsku Cieszyńskim. Dlaczego tak jest? Bo większoś jego wyznawców traktuje Kościół jak folklor, tradycję a nie żywe światło Chrystusa. Ilu pastorów wierzy nie tyle w Boga, co Bogu? Owszem, pięknie jest mówić o tradycjach, wybitnych pastorach czy działaczach z przeszłości, ale patrzmy na teraźniejszość. Kościół katolicki trzyma się mocno, bo tam są i Boży kapłani i ludzie świeccy, którzy nie służą li tylko tradycji ale samemu Chrystusowi. Tam gdzie Kościół katolicki poszedł drogą ewangelików tj liberalizowaniem wszystkiego co się dało i akceptacją niemal każdego zachowania sprzecznego z Ewangelią, tam umiera razem z ewangelikami (vide Niemcy). Tam gdzie jest wierny-trwa niewzruszony.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościół katolicki trzyma sie mocno w Sejmie i Senacie RP

   AgnosticFront (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   po przez sieć agentów sterowanych z Torunia...
   Komuniści mieli za sobą sowieckie bazy wojskowe i opadli na ryj.
   Miliardowe daniny płacone watykańskiej sekcie, to zwyczajna ZDRADA STANU !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No widzisz

   Stavros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kościół katolicki nie ma baz wojskowych a i tak bramy piekielne go nie przemogą. W przeciwieństwie do innych instytucji.
   Daniny katolików niech cię nie bolą. Każdy wydaje pieniądze (swoje) jak...rozwiń całość

   Kościół katolicki nie ma baz wojskowych a i tak bramy piekielne go nie przemogą. W przeciwieństwie do innych instytucji.
   Daniny katolików niech cię nie bolą. Każdy wydaje pieniądze (swoje) jak chce. Jeden na panienki, drugi na narkotyki, ja wydaję na Kościół. I wara ci od moich pieniędzy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   z netu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   „Tadeusz Bartoś (były zakonnik, profesor): – Molestowanie nieletnich, tolerowanie ludzi w typie ojca Rydzyka, hipokryzja związana z celibatem, nieprzejrzystość finansów i wiele innych spraw...rozwiń całość

   „Tadeusz Bartoś (były zakonnik, profesor): – Molestowanie nieletnich, tolerowanie ludzi w typie ojca Rydzyka, hipokryzja związana z celibatem, nieprzejrzystość finansów i wiele innych spraw przekonują, że Kościół katolicki także w Polsce w dużej mierze jest moralnym bankrutem. Ale ma skuteczną metodę, żeby to skrywać – samego siebie ogłasza sumieniem świata i jedynym arbitrem moralności. To jest jednak tylko uzurpacja. Kto się daje nabierać, ten zostaje nabrany.”
   Przekrójzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko czekać,aż wyślą lisowczyków do Cieszyna

   Lutherrose (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   wasi bracia katolicy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdecydowanie bardziej realne

   Stavros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   jest to, że luteranie na Zachodzie zostaną wyrżnięci przez muzułmanów. Smutne będą obchody 500-lecia Reformacji.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dopóty dzban wodę nosi...

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Czy muzułmanie w Europie Zachodniej posiadają swoje korpusy ekspedycyjne ? Czy tak jak w Warszawie 44 zaatakują regularną armię domowej roboty bronią z flaszek i benzyny ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   Stavros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   aczkolwiek mogą mieć. Poza tym w determinacji przypominają Polaków z 44, natomiast dzisiejsi Europejczycy nie przypominają Niemców swoim zniewieścieniem i brakiem woli walki.
   Ale muzułmanie nie...rozwiń całość

   aczkolwiek mogą mieć. Poza tym w determinacji przypominają Polaków z 44, natomiast dzisiejsi Europejczycy nie przypominają Niemców swoim zniewieścieniem i brakiem woli walki.
   Ale muzułmanie nie muszą walczyć. Wystarczy że będą mieć dzieci. Przeciętna rodzina ewangelicka ma w Niemczech...kota i psa. Dziękuję za uwagę.
   I ty się nazywasz realistą?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama