Ważne
  Rudy Raciborskie: Ogród biblijny rośnie tu, na ziemi....

  Rudy Raciborskie: Ogród biblijny rośnie tu, na ziemi. Wirydarz to namiastka nieba [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W wirydarzu rośnie 50 gatunków roślin, każda coś symbolizuje - mówi ks. Rosiek, stojąc przy klonie palmowym, symbolu Maryi
  1/8
  przejdź do galerii

  W wirydarzu rośnie 50 gatunków roślin, każda coś symbolizuje - mówi ks. Rosiek, stojąc przy klonie palmowym, symbolu Maryi ©Aleksander król

  U cystersów powstał wirydarz, namiastka raju utraconego. Każda roślina ma symboliczne znaczenie, opisuje historię zbawienia.
  Chcecie skosztować jabłka z biblijnego ogrodu? Jabłoń Adama i Ewy rośnie tu, na ziemi, w maleńkich Rudach pod Rybnikiem. Posadzono ją w wirydarzu, jaki powstał przy pięknie odnowionym Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym. Oprócz rajskiej jabłoni w ogrodzie cys-tersów znajduje się wiele roślin, które opisują historię zbawienia.

  - W średniowieczu wirydarz był swego rodzaju namiastką nieba, to było nowe Jeruzalem Otoczone Murami, o którym mówi św. Jan. Zakonnicy tworząc ogród, budowali sobie skraweczek nieba jako wyraz tęsknoty za rajem utraconym - mówi ksiądz Jan Rosiek, gospodarz cysterskiego opactwa, otwierając nam klasztorne drzwi do niewielkiego ogródka zamkniętego czterema ścianami.

  Takiej ciszy, jaka tu panuje, jeszcze nie słyszeliście. Takiej granatowej zieleni nie widzieliście. A każda roślina coś symbolizuje, coś opowiada.

  Wirydarz składa się z czterech ogrodów. Pierwszy należy do Adama i Ewy i chociaż nie ma tu węża, czerwone jabłuszka na jabłoni posadzonej w środku jeszcze do niedawna naprawdę kusiły. Mamy tu też poziomkę, która jest symbolem pierwszych rodziców, pierwszego szczęścia, rozwijającej się rodziny. Rośnie też miodunka pstra z zielonymi liśćmi w białe kropki, która właśnie ze względu na dwie barwy - symbolizuje Adama i Ewę.

  Kawałek dalej znajduje się ogród Starego Testamentu. - Drzewko cedrowe (dla proroka Izajasza zachowujące przez cały rok zieleń drzewa cedrowe były symbolem Królestwa Bożego - przyp. red.) w naszych warunkach w pełnej okazałości by nie rosło, ale przywołaliśmy je, sadząc cyprysik Lawsona - mówi ks. Rosiek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Milo zinterpretowane

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niebo na Ziemi,,,Slaskiej ziemi.

   Gorzej byloby nawiazac do Maxa Plancka,i kwantow i jeszcze pod lub za prog.

   Dawid Hume jednak blizszy.

   Co do reszty spraw ,,,np. Ukrainskich to wyizolowanie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama