Ważne
  Pierwszy w historii pełnopostaciowy pomnik Jana Długosza....

  Pierwszy w historii pełnopostaciowy pomnik Jana Długosza. Zobaczcie zdjęcie modelu!

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Naturalnej wielkości model pomnika Jana Długosza, który stanie w Kłobucku.
  1/2
  przejdź do galerii

  Naturalnej wielkości model pomnika Jana Długosza, który stanie w Kłobucku. ©arc

  Pomnik Jerzego Kędziory przedstawiający Jana Długosza już w przyszłym roku stanie na rynku w Kłobucku. Czy stanie się symbolem miasta? Na razie możemy podziwiać naturalnej wielkości model, który posłużył do stworzenia formy.
  W zbliżającym się roku przypada 600. rocznica urodzin wielkiego Polaka - ks. Jana Długosza. Ten wybitny polski historyk, duchowny, geograf, dyplomata, kanonik krakowski, proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Kłobucku, a od 1480 arcybiskup - nominat lwowski był wychowawcą synów królewskich oraz jest uważany za twórcę jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej: "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego".

  Od 2012 roku działa w naszym mieście Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza. Grupa osób wchodzących w jego skład, pragnie, by upamiętnić tę rocznicę przez umiejscowienie na kłobuckim Rynku im.
  Jana Pawła II pierwszego w historii pełnopostaciowego pomnika Jana Długosza. Inicjatorzy postawienia pomnika liczą, że przyczyni się nie tylko do podniesienia rangi historycznej miasta i okolicy, ale będzie przede wszystkim złożeniem hołdu temu wielkiemu Polakowi. Autorem pomnika jest Jerzy Kędziora, artysta - rzeźbiarz z Częstochowy. Starania Komitetu popierają wybitni Przedstawiciele nauki i kultury w Polsce. We wrześniu zakończył się kolejny etap powstawania monumentu. Został wykonany naturalnej wielkości model, z którego powstała forma do odlewu. Teraz już tylko odlew w brązie i montaż w wyznaczonym zgodnie z planem miejscu.

  - Liczymy, że dzięki staraniom wielu wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, podmiotów długoszowych oraz organizacji, w tym PSE "Wieniawa" z Polskim Towarzystwem Historycznym na czele, rok 2015 będzie ogłoszony przez Parlament Rokiem Jana Długosza w Polsce. - mają nadzieję inicjatorzy z PSE "Wieniawa". Jednym z centralnych punktów obchodów (obok Krakowa i Częstochowy) będzie Kłobuck i odsłonięcie pomnika. Zaproszony został m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystego poświecenia dokona podczas Mszy św. Jego Ekscelencja Ks. Abp Wacław Depo - Metropolita Częstochowski. Wszystko to zostało zaplanowane na 20 września 2015 r. Dzięki temu wydarzeniu o naszym mieście może być głośno, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, na kulturowej mapie kraju i świata.

  Upamiętniając dla przyszłych pokoleń to wydarzenie każdy chętny może też wesprzeć ten szlachetny cel wpłacając swój dar na konto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Długosza w Kłobucku.

  Kim jest twórca rzeźby Długosza?


  Jerzy "Jotka" Kędziora jest częstochowianinem. Obecnie mieszka i tworzy w Poczesnej. Jest dyplomowanym rzeźbiarzem, malarzem, projektantem i pedagogiem po artystycznych uczelniach (PWSSP Gdańsk i ASP Poznań) i LTP Częstochowa oraz stażach branżowych w centrach edukacyjnych, krajowych i zagranicznych (Niemcy, Portugalia, Francja).
  Od lat 80. XX wieku tworzył Portret Polaka czasów transformacji ustrojowej, solidarnościowej. Formułował go w cyklach utworów takich jak : "Chwiejni", "Reanimowani", "Z odciągami" czy "Pęknięty głos", "Wieszaki dla", "Uniformy Dowódcze". Od lat 90 tworzy cykl rzeźb postaci balansujących. Studiowanie w Gdańsku, kolebce Solidarności, w czasie pierwszych przesileń ustrojowych, nacechowało część jego twórczości pierwiastkami publicystycznymi, krytycznymi, rozliczeniowymi. Zrodzonym w tych klimatach i atmosferze "Wyznaniem" wygrał papieski konkurs, na "Krzyż w życiu współczesnego człowieka" - największą konfrontację rzeźbiarską owego czasu w Polsce.

  Wyrosłe z tego ducha " Rzeźby balansujące" (Groteska transformacji), są jedynymi statuami w świecie, które ustawione luźno np. na linie, pręcie, szczycie piramidy, utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji . Lina w pierwszych kompozycjach, była symbolem niebezpiecznej, cienkiej krawędzi między biegunami naszych stanów, wyborów, sytuacji.
  Aktualnie, samotne postacie w otwartej przestrzeni, w rytm ruchów natury, grają mimowe monodramy, popisują się niewiarygodnymi umiejętnościami akrobatycznymi ("Idący nad rzeką", "Mały Gondolier", "Akrobata z krzesłem"). W większych zestawach wystawienniczych tworzą one energetyzujące spektakle rozgrywane między niebem a ziemią (Globalne Balanse w Dubaju i Abu Dhabi, Powyżej Oczu w Berlinie, Na szlaku Maga w Orońsku, Podniebny spektakl w Lourdes). Jego dzieła z wystaw i konkursów wracają z laurami i wyróżnieniami (LICC w Londynie, Salony Zimowe i Wiosenne w Warszawie, Sztuka przedstawiająca w Madrycie, Rzeźba dla miasta Lakeland).

  Artysta ma wiele innych, nagradzanych dokonań w dziedzinie plastyki: wygrane konkursy na pomniki i założenia urbanistyczne, zrealizowane stypendia twórcze (w tym rządowe), nagrody uznaniowe (ministerialne, marszałkowskie, prezydenckie). Zrealizował kilka pomników i liczne projekty plastyki z elementami wirtualnymi (Wielka prezydencka Symultana- na dwóch kontynentach, pod patronatem Rady Europy). Dzieła artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i galeryjnych, poważnych instytucjach (Pałac Prezydencki w Warszawie, Placówki dyplomatyczne w USA) oraz w przestrzeni publicznej (w tym Aleję rzeźb balansujących w parku pod zamkiem w Olsztynie). W ostatnim czasie, na szczególnych warunkach, gościły twórcę amerykańskie imprezy: Miami Art przy ArtBasel, NY art, Art San Diego, Palm Beatch Art.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama