Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze rodzinni w strachu. Spadnie na nich obowiązek wykrycia raka i zlecenia badań

Agata Pustułka
Od 1 stycznia 2015 r na nich spadnie obowiązek wykrycia raka i zlecenia badań. Ale kto zapłaci? Szkolenia onkologiczne dla naszego regionu w Warszawie dopiero pod koniec listopada!

Słuszna idea może się wkrótce zamienić w koszmar dla pacjentów oraz lekarzy. Promowany przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza "pakiet onkologiczny", dzięki któremu szybciej zostaną wychwyceni pacjenci z nowotworami wprowadzany jest na szybko i budzi protesty lekarzy rodzinnych, na który ch spadnie wielka odpowiedzialność.

Po 1 stycznia 2015 roku jeśli nasz lekarz z przychodni będzie podejrzewał u swojego pacjenta chorobę nowotworową ma obowiązek zlecić mu wybrane badania z listy opublikowanej w ministerialnym rozporządzeniu np. kolonoskopię, która diagnozuje raka jelita grubego.

Każdemu "choremu z rakiem" lekarz zakłada tzw. zieloną kartę, która ma wprowadzić go na ścieżkę szybkiego dostępu do badań i specjalisty. Lekarz będzie rozliczany z rozpoznań. Jeśli zbyt wiele razy podejrzenie nowotworu nie potwierdzi się to będzie mu odebrane prawo do wydawania "zielonej karty".

- Lekarz ma do dyspozycji pewną grupę badań. A co jeśli one nie wykażą raka, zaś pacjent na własną rękę wykona sobie tomografię, która potwierdzi nowotwór, lecz gdzie indziej niż początkowo podejrzewano. Kto stanie się ofiarą roszczeń? - pyta Daniel Kowalczyk prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego.

To nie jedyna wątpliwość. Największym problem mogą okazać się pieniądze, a właściwie ich brak. Ministerstwo dąży, by badania z "pakietu onkologicznego" znalazły się w kwocie przypadającej na leczenie pacjenta. Dziś stawka wynosi 8 zł miesięcznie, bez względu na to, czy przychodzi do lekarza, czy nie.

Lekarze uważają, że musi zostać stworzona specjalna pula, z której opłacano by badania. Tu zagrożenie widzi NFZ, bo należy się spodziewać, że pacjenci skorzystają z możliwości i będą, słusznie, domagać się badań.

- I środki się wyczerpią, a my będziemy musieli zamykać przychodnie - mówi Kowalczyk.

Kolejna sprawa budząca wątpliwości dotyczy szkoleń dla lekarzy. Te techniczne dotyczące zakładania "zielonej karty" zorganizował NFZ. W listopadzie i grudniu lekarze z kolejnych województw będą jeździć do Warszawy, by zgłę biać wiedzę onkologiczną. Ze śląskiego mają wyznaczony termin na 24. Ministerstwo zwróci za koszt przejazdu, ale tylko koleją. Lekarze muszą załatwiać sobie zastępstwo na ten dzien lub zamknąć przychodnię.
- W Polsce lekarze rodzinni udzielają rocznie 200 mln porad, czyli dziennie ok. 1 mln. Za ok. 1 mld wykonanywane są na nasze zlecenie badania diagnostyczne. Teraz lista badań się wydłuży, ale pieniędzy nie przybędzie - tłumaczy lekarz rodzinny z Zabrza dr Adam Tomczyk. Obawia się, że wejście pakietu utrudni życie samym pacjentom. - Obecnie na badanie rezonasem magnetycznym czeka się ok. trzy miesiące. Po nowym roku na początek kolejki dostaną się pacjenci onkologiczni, ci z "zielonymi kartami", co siłą rzeczy spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania - dodaje.

Dr Tomczyk przyjmuje też pacjentów w jednej z przychodni na Opolszczyźnie. Tam medycy już miesiąc temu poprosili o spotkanie z onkologami z Centrum Onkologii w Opolu, by uwrażliwili ich na najważniejsze problemy onkologiczne.

- My przecież cały czas mamy takich pacjentów i jeśli coś nam się nie podoba to zawsze kierujemy do specjalistów. Ministerstwo jednak zamiast wprowadzić sensowne usprawnienie spowoduje jeszcze większy chaos - ocenia dr Tomczyk i pyta:- Po co te szkolenia akurat w Warszawie? Czy wiedza naszych specjalistów jest mniejsza?

LISTA BADAŃ

Po 1 stycznia 2015 r. lekarz rodzinny zleci więcej badań. Będą to:
morfologia krwi, retikulocyty, OB, sód, potas, wapń zjonizowany, żelazo, żelazo - całkowita zdolność wiązania (TIBC), stężenie transferyny, stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c), mocznik, kreatynina, glukoza, test obciążenia glukozą, białko całkowite, proteinogram, albumina, CRP, kwas moczowy, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy (TG), bilirubina całkowita i bezpośrednia, ALP, AST, ALT, GGTP, amylaza, kinaza kreatynowa (CK), fosfataza kwaśna całkowita (ACP), fosfataza kwaśna całkowita (ACP), czynnik reumatoidalny (RF), miano antystreptolizyn O (ASO), hormon tyreotropowy (TSH), antygen HBs-AgHBs, VDRL,FT3, FT4, PSA, badanie moczu, kału, pasożyty, krew utajona, wskaźnik protrombinowy (INR), czas kaolinowo-kefalinowy (APTT), fibrynogen, posiew moczu z antybiogramem, posiew wymazu z gardła z antybiogramem, posiew kału Salmonella i Shigella, EKG w spoczynku, USG m.in. głowy, szyi, tarczycy, przytarczyc, śródpiersia, płuc, węzłów chłonnych, ślinianek, jąder, moszny, gruczołu krokowego, krtani, płuc, piersi, gastroskopia, spirometria, kolonoskopia, RTG zatok, czaszki, jamy brzusznej, kręgosłupa, kończyn, miednicy, echokardiografia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!