Wystawa World Press Photo w Krakowie [ZDJĘCIA]

  Wystawa World Press Photo w Krakowie [ZDJĘCIA]

  Łukasz Gazur

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wystawa World Press Photo w Krakowie [ZDJĘCIA]
  1/34

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Matusik

  W Bunkrze Sztuki znów można oglądać najważniejsze zdjęcia minionego roku na świecie. Zaskoczeń na tej wystawie nie zabraknie.
  Fotografię, która wygrała w tym roku w konkursie World Press Photo, wykonał John Stanmeyer. Zobaczymy ludzi stojących na brzegu, z uniesionymi w górę telefonami komórkowymi. Widać tylko zarysy sylwetek, a ciemność rozświetla jedynie księżyc i ekrany komórek. Romantyczną wizję i estetyczny sznyt tej fotografii przekreśla jej opis. Okazuje się, że bohaterami zdjęcia są emigranci. Sygnał telefonii komórkowej w graniczącej z Dżibutu Somalią jest tańszy i emigranci mają nadzieję na wysłanie lub otrzymanie wiadomości od krewnych za granicą.

  - To zdjęcie jest nieoczywiste, a przy tym wieloznaczne. Zwraca uwagę na ważne, wpsółczesne tematy. Z jednej strony to próba uchycenia znaczenia nowoczesnych technologii w życiu dzisiejszych ludzi, z drugiej - dyskusja o emigracji, biedzie, samotności - dodaje Jurre Janssen.

  W gronie tegorocznych zwycięzców nie zabrakło Polaków. Jest ich trzech. Andrzej Grygiel, pracujący dla Polskiej Agencji Prasowej, otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Zdjęcie sportowe" za fotografię przedstawiającą uczestnika zawodów narciarskich w Szczyrku. Maciek Nabrdalik, pracujący - podobnie jak zwycięzca tegorocznej edycji, wspomniany John Stanmeyer - dla agencji VII, otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Życie codzienne" za zdjęcie dziewczynki w sierocińcu. Natomiast Kacper Kowalski, pracujący dla agencji Panos Pictures, dostał drugą nagrodę w kategorii "Natura - cykl" za serię zdjęć "Toxic Beauty", zrobionych m.in. w kopalniach i zakładach chemicznych. Widoki z lotu ptaka układają się w malownicze, abstrakcyjne kompozycje. Wyglądają jak obrazy, choć to uchwycone w kadrze ścieki elektrowni np. w Bełchatowie czy w Turku.

  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama