Dają na szpitale

  Dają na szpitale

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trzy częstochowskie szpitale - Miejski Szpital Zespolony, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Wojewódzki Szpital Zespolony - znalazły się na liście 208 szpitali przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach rządowej nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli".
  Rząd przyjął nowelizację 12 sierpnia, szpitale zostaną dofinansowane w ramach programu jesienią. Na dofinansowanie przeznaczono 150 milionów złotych. Uchwała zawiera wykaz szpitali będących własnością samorządu terytorialnego, pełniących kluczową rolę w świadczeniu usług medycznych dla dużych populacji ludności i mających powyżej 400 łóżek.

  Szpitale będą podpisywać specjalne umowy, w których określą swoje potrzeby oraz sposób wydatkowania przyznanej kwoty.

  Ma to ułatwić realizację procesu restrukturyzacji i sprawić, że więcej szpitali przekształci się w spółki prawa handlowego, bez konieczności otrzymania zewnętrznej pomocy finansowej. Szczegóły uchwały rządowej jeszcze nie dotarły ani do szpitali, ani do samorządu.

  Nie wiadomo więc na jakie pieniądze mogą liczyć częstochowskie lecznice. A mają ogromne długi.

  Szpital Miejski, faktycznie składający się z trzech placówek, ma 50 milionów złotych zadłużenia. Samorząd chce przynajmniej część zadłużenia pokryć ze sprzedaży przychodni zdrowia, ale wojewoda zakwestionował uchwałę rady miasta o sprzedaży ośrodków.

  Jeszcze większe zadłużenie ma Wojewódzki Szpital na Parkitce, to sześćdziesiąt milionów złotych. Parkitka przejmie oddziały urazowe ze Szpitala Wojewódzkiego na Tysiącleciu. I część pieniędzy z kontraktów pewnie też.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama